اولین داوطلب پیوند مغز در جهان

1395/05/18

اولین داوطلب پیوند مغز در جهان

 

اولین داوطلب  پیوند مغز در جهان

 


«سرجیو کاناورو» - جراح و عصب‌شناس معروف ایتالیایی اعلام کرد انجام نخستین عمل پیوند سر در جهان را برای دسامبر ۲۰۱۷ برنامه‌ریزی کرده است.

او قرار است در این عمل که از سال گذشته حرف و حدیث‌های زیادی را با خود به همراه داشته است، سر یک شهروند معلول روس به نام «والری اسپیریدونوف» را به یک اندام جدید پیوند بزند.

اسپیریدونوف یک متخصص کامپیوتر است که به یک بیماری نادر ژنتیکی به نام «وردینگ-هافمن» مبتلا شده است. در این بیماری، فرد دچار تحلیل عضلات و ماهیچه‌ها شده و در نهایت، قدرت حرکت خود را به طور کامل از دست می‌دهد. این جوان ۳۱ ساله اکنون تنها راه برای ادامه حیات خود را پیوند زدن سرش به یک اندام جدید می‌داند.

دکتر کاناورو از سال گذشته که برای نخستین بار قصد خود برای انجام عمل پیوند سر برروی انسان را علنی کرد، بارها از سوی افراد و انجمن‌هایی که این عمل را "غیراخلاقی" و در عین حال، "بسیار خطرناک" توصیف کرده‌اند مورد انتقاد قرار گرفته است. اما ظاهراً اکنون با داوطلب شدن این جوان روس به نظر می‌رسد این عمل جنجالی یک گام به واقعیت نزدیکتر شده است.

عمل پیوند سر تاکنون برروی هیچ انسانی انجام نشده است و دشوارترین و خطرناک‌ترین بخش آن، بریدن و پیوند زدن مجدد نخاع است.

در اوایل سال جاری میلادی، یک تیم از جراحان چینی برای اولین بار موفق شدند سر یک میمون را به بدن یک میمون دیگر پیوند بزنند.

دکتر کاناورو تا این لحظه حدود ۱۸ میلیون دلار کمک مالی برای انجام این عمل جنجالی جمع‌آوری کرده است. وی در تشریح جزئیات این عمل جراحی گفته است که ابتدا باید سر بیمار اهداکننده را به دمای منفی ۱۵ درجه سانتیگراد رساند. سپس سر هر دو بیمار را از بدن جدا کرد و سر بیمار اهداکننده را به همراه کلیه عروق خونی، نخاع، رشته‌های عصبی، ماهیچه‌ها و استخوان گردن به بدن فرد گیرنده، پیوند زد.


به گفته وی، این عمل دو روز به طول خواهد انجامید و پس از آن، بیمار برای جلوگیری از حرکت و التیام یافتن جراحات باید یک ماه در کما قرار داده شود

البته محققان بین‌المللی به‌شدت در مورد نتیجه‌ی این عمل بدبین هستند. دکتر آرتور کاپلن سرپرست کمیته‌ی اخلاقی مرکز پزشکی لانگون در نیویورک پا را از این فراتر گذاشته و دکتر کاناوارو را دیوانه خطاب می‌کند. به عقیده‌ی او قبل از انجام جراحی بر روی انسان باید چندین بار دیگر بر روی حیوانات آزمایش شود و حتی اگر روش‌های ذکرشده مؤثر بود، دکتر کاناوارو بهتر است از آن‌ها به‌جای پیوند مغز کامل برای درمان بیماران فلج مغزی استفاده کند.

.در اوایل سال جاری یک مدرس جراحی اعصاب در دانشگاه دیویس کالیفرنیا به نام پروفسور هری گولداسمیت در گفتگو با روزنامه‌ی دانش نوین، مدت عمل جراحی بهشت- جوزا را طاقت‌فرسا توصیف کرد و شانس زنده ماندن بیمار پس از گذراندن چنین عملی را ناچیز دانست.
پروفسور گولداسمیت می‌گوید: گمان نمی‌کنم که این عمل موفقیت‌آمیز باشد. مشکلات زیادی در راه اجرای جراحی وجود دارد و علاوه بر آن زنده ماندن بیمار بعد از 4 هفته کما تقریباً محال است.مجله اینترنتی آزمایشگاه آمثبت

منبع:تابناک