افتتاح اتاق کشت مرکز تحقیقات آسیب شناسی

1395/09/21

افتتاح اتاق کشت مرکز تحقیقات آسیب شناسی

 

 

افتتاح اتاق کشت مرکز آسیب شناسی

 مراسم  افتتاح اتاق کشت مرکز تحقیقات آسیب شناسی و سرطان روز شنبه 20 آذر ماه 95 با حضور دکتر حاجی میر اسماعیل رئیس دانشگاه برگزار شد.


مراسم افتتاح اتاق کشت مرکز تحقیقات آسیب شناسی و سرطان روز شنبه 20 آذر ماه با حضور دکتر حاجی میر اسماعیل رئیس دانشگاه دکتر موسوی معاون تحقیقات و فناوری ،دکتر ناصری پور رئیس دانشکده پزشکی، دکتر کامروا سرپرست دفتر هماهنگی مراکز تحقیقاتی دانشگاه،  دکتر ناصر بخت   مدیر تحقیقات و فناوری و دکتر اسدی لاری رئیس مرکز تحقیقات آسیب شناسی و سرطان و دکترزهرا مجد معاون پژوهشی این مرکز برگزار شد.


دکتر حاجی میر اسماعیل رئیس دانشگاه در ابن مراسم ضمن تبریک هفته وحدت و ولادت حضرت محمد(ص)، اینگونه فعالیتهای علمی را موجب افتخار و بسیار ارزنده  دانست و اظهار داشت: انجام این فعالیت های علمی، ارزش و اعتبار دانشگاه را در آینده قطعا مشخص خواهد کرد و یقیناً برای بیماران نیز موثر خواهد بود.
وی  با اشاره به افزایش بیماران سرطانی افزود:این زنگ خطر و هشدار جدی است  و ما مسئولین  باید به آن توجه کنیم  و راه کار های لازم را جهت ارائه خدمت به این بیماران پیدا کنیم. امیدواریم بتوانیم که قدمهای بسیار موثری برای جامعه بشریت برداریم.
 دکتر حاجی میر اسماعیل گفت:آنچه برای ما پزشکان مهم است بقای انسانها ست و اینکه چگونه زندگی خوب و سالمی داشته باشند .


وی در خاتمه ضمن حمایت همه جانبه خود از مسئولین و کارکنان و دانشجویان  مرکز تحقیقات آسیب شناسی و سرطان دانشگاه  از زحمات و تلاشهای بی شائبه این عزیزان در جهت  راه اندازی اتاق کشت مرکز تحقیقات آسیب شناسی و سرطان تقدیر و تشکر کرد. 


در ادامه دکتر موسوی معاون تحقیقات  و فناوری دانشگاه از زحمات دکتر محسن دکتر اسدی لاری و دکتر زهرا مجد  رئیس و معاون پژوهشی مرکز تحقیقات آسیب شناسی و سرطان جهت جذب بودجه این مرکز و راه اندازی اتاق کشت  تقدیر کرد.


 وی گفت:در صد عظیمی از بودجه  این مرکز با تلاش و همت  این عزیزان  و همکارانشان از خارج از دانشگاه به این مرکز تزریق شده است  که واقعا جای تقدیر دارد.
وی افزود: امیدواریم در آینده شاهد موفقیتهای بیشتر این گروه  در جهت اعتلای دانشگاه باشیم.


در این مراسم دکتر ناصری پور رئیس دانشکده پزشکی نیز گفت: بسیارخوشحال هستیم که این اتفاقات در دانشگاه علوم پزشکی ایران می افتد.


وی ضمن تشکر از مسئولین مرکز تحقیقات آسیب شناسی و سرطان  افزود: اگر چه ما از نظرعلمی حرفهای زیادی برای گفتن در کشورهای منطقه داریم،اما باید به سمت traslasion resaerch برویم تا از غافله علمی دنیا عقب نیافتیم .اگر ما از این مسیر عقب بمانیم و تلاشی نکنیم به یکباره دچار عقب ماندگی جبران ناپذیری خواهیم شد.


وی در خاتمه گفت: دانشگاه علوم پزشکی ایران زمینه های بالینی بسیار قوی را در زمینه های مختلف دارد و اگر بتوانیم این گروه را با سایر گرو ههای علمی  از جمله علوم پایه مرتبط کنیم خواهیم توانست کارهای بزرگی در زمینه های تحقیقات علمی انجام دهیم. 


 دکتر زهرا مجد ایمونولوژیست و معاون پژوهشی مرکز تحقیقات آسیب شناسی و سرطان دانشگاه  نیز اظهار داشت: هدف از راه اندازی این اتاق کشت کار اختصاصی برای جدا سازی و شناسایی سلولهای بنیادی سرطان است.


 سلول های بنیادی سرطان، جمعیت کوچکی از تومور هستند که ازعوامل اصلی متاستاز و ومقاومت دارویی تومورها می باشند و درمانهای رایج قادر نیستند که این جمعیت کوچک سلولی را از بین ببرند در نیتجه تومورها اکثرا بعد از مدتی دچارمتاستاز میشوند.


وی افزود: هدف ما طراحی  درمانهای هدفمند است که به طور اختصاصی بتوانیم این جمعیت سلولی( تومور) را از بین ببریم . به همین جهت تمرکز کاراتاق کشت بر این اساس قرار دارد  که با همکاری  دانشجویان   PhD by Research این مرکز و دانشجویان پی اچ دی مرکز فناوری ها بتوانیم سلولهای بنیادی سرطان را جدا سازی کنیم و الگوی ژنی و پروتئینی آنها را شناسایی کرده و اینمونوتراپی های لازم را برای از بین بردن آنها طراحی کنیم و یا  بتوان با  دارو ها به طور هدفمند این گروه از سلولها را نابودکرد.


دکترمجد گفت: در حال حاضر دراین زمینه پروژه های سه ساله ای در دست داریم که امیدواریم بتوانیم در پایان این سه سال به برخی از این نتایج دست پیدا بکنیم.

مجله اینترنتی آزمایشگاه آمثبت
منبع : دانشگاه علوم پزشکی ایران