ساهانا ، نخستین زن درختی جهان !

1395/11/15

ساهانا ، نخستین زن درختی جهان !

 

زگیل روی صورت

 


دختربچه‌ ده‌ساله بنگلادشی که بر روی پوست صورتش زگیل‎هایی به شکل شاخ و برگ درخت دارد،به گفته پزشکان احتمالا نخستین زنی است که به بیماری «سندروم انسان درختی»(tree man syndrome) مبتلا شده است.
بر اساس گزارش تلگراف، «ساهانا خاتون»(Sahana Khatun) زگیل‎هایی بر روی چانه، گوش و بینی خود دارد و پزشکان بیمارستان «داکا» در حال بررسی این بیماری هستند.

در سراسر جهان، کمتر از 10 مورد شناخته‌شده از ابتلا به بیماری «اپیدرمودیپلیژا وروسفورمیس»(epidermodysplasia verruciformis) که تحت عنوان «انسان درختی» شناخته می‎شود، کشف شده است.

طبق این گزارش تاکنون هیچ‌یک از این موارد شناخته شده از افراد مبتلا به این بیماری،زن نبوده‎اند.

«محمد شاه جهان»، پدر ساهانا، یک کارگر فقیر است و خانواده وی در مناطق روستایی شمال بنگلادش زندگی می‎‏کنند.
 

به گفته پدر این دختربچه، نخستین زگیل حدود چهار ماه پیش بر صورت «ساهانا» ظاهر شد و در ابتدا امر نگران‌کننده‎ای به نظر نمی‎رسید، اما با رشد سریع و افزایش تعداد زگیل‌ها، وی تصمیم گرفت ساهانا را برای مداوا به پایتخت بنگلادش منتقل کند.

یکی از پزشکان «ساهانا» اعلام کرده است که با توجه به خفیف‌تر بودن بیماری این دختربچه نسبت به موردهایی که پیشتر کشف شده بود، امکان بهبودی وی وجود دارد.

بیمارستان «داکا» چندی قبل یک مرد درختی را تحت 16 عمل جراحی قرار داد تا وی بتواند بار دیگر از دست‌ها و پاهایش استفاده کند.

سندروم «انسان درختی» یک بیماری بسیار نادر ژنتیکی است که یکی از عواقب آن احتمال بالای ابتلا به سرطان پوست در بیماران است.


زگیل نوعی بیماری مسری و واگیر دارد است ولی از آن جا که این ویروس فقط در انسان بیماریزاست لذا انتقال بیماری نیز تنها از انسان به انسان صورت می گیرد. ویروس زگیل در محیط اطراف و روی پوست انسان ها است و زمانی که این ویروس ها محیط مناسب را پیدا کنند وارد پوست شده و ایجاد بیماری می کنند، به عنوان مثال کسانی که کف دست و پاهایشان زیاد عرق می کند و یا کسانی که به صورت مداوم با آب سر و کار دارند بیش تر در معرض ایجاد زگیل می باشند. در واقع اصلی ترین سد دفاعی در مقابل ویروس، پوست است و چنان چه این سد دچار اختلال شود ویروس می تواند سلول های پوستی را آلوده کند رطوبت لچ افتادگی خراشیدگی و زخم های پوستی به ویروس ها اجازه ورود و رد شدن از مانع دفاعی را می دهد.

مجله اینترنتی آزمایشگاه آمثبت
منبع : پایگاه خبری ریشه