جمع آوری اطلاعات ژنتیکی مشاغل حساس

1395/11/29

جمع آوری اطلاعات ژنتیکی مشاغل حساس

بانک ژنتیک ایران

 

 


بانک اطلاعات ژنتیک در تهران راه اندازی شده اما کامل نیست که برای تکمیل آن، مشاغل و گروه های در معرض خطر در اولویت هستند؛ به دلیل حساسیت شغلی در مرحله نخست از مجموعه آتش نشانی و خدمات ایمنی تهران درخواست شده تا برای مراجعه و ثبت اطلاعات خود اقدام کنند.


وی افزود: اندک زمانی پس از وقوع بحران مجموعه های مختلفی در محل حادثه حاضر می شوند اما در نهایت پزشکی قانونی مسوولیت سنگین شناسایی هویت اجساد و اطلاع رسانی به مردم را به عهده دارد و تکمیل بانک اطلاعات ژنتیک خدمت رسانی در این زمینه را تسهیل خواهد کرد.


رییس سازمان پزشکی قانونی کشور بیان کرد: مسوولیت این سازمان در زمان وقوع حوادث غیرطبیعی است که در نتیجه بروز آنها با اجسادی با هویت غیرقابل تشخیص روبرو می شویم؛ برای تشخیص هویت باید از شخص و خانواده درجه یک متوفی نمونه گیری شود که کاری زمان بر و هزینه بر است اما بانک اطلاعات ژنتیک به راحتی امکان شناسایی را فراهم می کند.


او اضافه کرد: امروزه تنها را ه تشخیص هویت ژنتیک و استخراج اطلاعات دی. ان. ای. می باشد که با وجود تجهیز 10 آزمایشگاه در کشور برای این امر همچنان با کمبود آزمایشگاه و سردخانه روبرو هستیم و از سویی کمبود و گرانی کیت های تشخیصی باعث بروز مشکلاتی برای پزشکی قانونی شده است.


شجاعی عنوان کرد: تهیه هر کیت 50 میلیون ریال هزینه دارد که با تکمیل بانک اطلاعات ژنتیک هزینه ها کاهش یافته و زمان و دقت تشخیص هویت اجساد تفزایش خواهد یافت.
وی در ادامه با اشاره به حادثه تصادف قطار در سمنان، حادثه حله در کشور عراق و آتش سوزی ساختمان پلاسکو تهران 1395 را سالی بحران خیز برای کشور بیان کرد و گفت: با وجود همه این حادثه ها بیشترین تعداد فوتی مربوط به تصادف های رانندگی است که البته روند کاهشی دارد و پس از آن سوء مصرف مواد مخدر در بین حادثه های غیرطبیعی بیشترین قربانی را می گیرد.
سی و سومین همایش فصلی مدیران کل پزشکی قانونی کشور با موضوع پزشکی قانونی و مدیریت بحران به مدت 2 روز به میزبانی جزیره قشم در حال برگزاری است.

مجله اینترنتی آزمایشگاه آمثبت
منبع : ایرنا