سندرم پای بی قرار و کمبود آهن

1396/01/13

سندرم پای بی قرار و کمبود آهن

 

سندرم پای بی قرار

 


سندرم پای بی قرار معمولا قبل از خواب بروز می کند و از این رو جزو اختلالات خواب محسوب می شود. این عارضه علل متعددی می تواند داشته باشد؛ گاهی علل فیزیولوژیک مانند کم خونی، اختلال در عملکرد کلیه، مشکلات کلیوی و تیروئید و گاهی علل ژنتیکی در بروز آن دخیل هستند.


 افرادی که دچار این عارضه هستند و به همین دلیل نمی توانند به راحتی به خواب روند، باید به پزشک مراجعه کرده تا با یک درمان دارویی مختصر درمان شوند، کیفیت خواب بیمار بهبود یابد.
 علاوه بر این عوامل، بسیاری از افراد در اثر کمبود آهن به این عارضه مبتلا می شوند؛ درصد زیادی از بیماران که سندرم پای بی قرار دارند در آزمایشات کم خونی ندارند اما وقتی میزان آهن آنها بررسی می شود، به ویژه در زنان که معمولا این میزان پائین است، مشخص می شود که کمبود آهن دارند.
در افرادی که علت بروز سندرم پای بی قرار کمبود آهن است، با تجویز آهن مختصر این عارضه به راحتی برطرف می شود.
 عمدتا کمبود آهن است که این عارضه را ایجاد می کند و کمبود ویتامین های دیگر ارتباطی با این عارضه ندارد مگر اینکه نوروپاتی (بیماری اعصاب محیطی) ایجاد کنند که از حیطه علل پای بی قرار خارج می شود.
سندرم پای بی قرار (Restless legs syndrom) عارضه ای است که در آن فرد احساس ناراحتی به خصوص در ساعات بعدازظهر و هنگام خواب کرده و تلاش می کند با راه رفتن، تکان دادن یا ماساژ پاها این حس ناخوشایند را برطرف کند.
از آنجا که این سندروم بیشتر هنگام خواب بروز می کند، از اختلالات خواب به شمار می‌آید. سندرم پای بی قرار از هر سنی می‌تواند شروع شود و با گذشت زمان شدت بیماری افزایش می‌یابد.
این عارضه سبب انواع احساسات از جمله سوزن سوزن شدن، خارش، کوبیدن، سوزش، کشش و خزیدن چیزی در پاهای فرد مبتلا می‌شود. این علائم معمولا هنگام درازکشیدن یا نشستن طولانی مدت روی صندلی ماشین، هواپیما یا سینما نیز رخ می دهد.
از آنجا که این علائم با تکان دادن پا یا ایستادن کاهش می یابد، پزشکان توصیه می کنند برای رفع این عارضه در طول سفر به ویژه سفرهای طولانی مدت نوروزی چند توقف داشته و سرنشینان خودرو کمی راه بروند. همچنین مسافران پروازهای هوایی در صورت امکان چند دقیقه در طول هواپیما قدم بزنند.

مجله اینترنتی آزمایشگاه آمثبت
منبع : ایرنا