اطلاع رسانی درباره تست های PCR کووید

1400/11/01

نسبت به انجام آزمایش پی سی آر کووید آگاه باشید

 

 آزمایشگاه پاتوبیولوژی فرین

 


آقای دکتر محمد علی برومند استاد دانشگاه تهران و از مسئولین آزمایشگاه پاتوبیولوژِی فرین نسبت به تست های اخیر انجام شده در مورد کووید در آزمایشگاه های کشور توضیح دادند.
نگرانی که همه ما داریم و ممکن است در روزهای آینده با موج جدیدی روبرو شویم موضوع کووید است.یکی از بهترین راه های تشخیصی تست PCR است.
تست PCR تستی است با تکنولوژی ، های تک و توسط دستگاه هایی انجام می شود که در آزمایشگاه می باشد و توسط پرسنلی که کاملا مجرب و آموزش دیده است انجام می شود.
نمونه گیری اش را دیدید و یا شنیدید توسط سوآپ از بینی یا انتهای بینی که اصطلاحا ناحیه ای که بینی به حنجره وصل می شود و نازوفارنکس گفته می شود گرفته می شود.
پس از فرایندهایی ماده ژنتیک ویروس یا همان RNA استخراج می کنند و توسط دستگاه های پیشرفته بررسی می کنند که آیا این ماده ژنتیکی مربوط به ویروس کووید می باشد یا نه.
اگر خواستیم این تست را انجام دهیم حتما به آزمایشگاه مراجعه نمائید.
بعضی های می گویند تست PCR سریع انجام می دهیم. ما به هیچ وجه تست PCR سریع نداریم مگر یک دستگاه که وارد شده  و آزمایشگاه های کشور مجهز به این نمی باشند.هیچ آزمایشگاهی در کشور قادر به تشخیص کووید رپید PCR نمی باشد.
اما آن هایی که ظرف مدت 15 دقیقه جواب تست کووید را می دهند از تست هایی استفاده می کنند که شبیه تست های حاملگی می باشد و ایت تست نسبت به تست های PCR از حساسیت کمتری برخوردار است.
در مورد کسانی که ابتدای بیماری هستند و تعداد ویروس بالاست ممکن است اینگونه تستها جواب بدهند اما برای افرادی که چند روز از بیماری گذشته و یا علامت ندارند این تست ها منفی کاذب می دهند. در ضمن هزینه اینگونه تستها پائین است و نباید مبلغی به اندازه PCR گرفته شود.
 

آزمایشگاه پاتوبیولوژی فرین

میدان چیذر میدان ندا پلاک 4

تماس : 22244497

22244498