Stool culture - آزمایش کشت مدفوع

  نام آزمايش
كشت مدفوع

 

 

 

 

 

آزمایش کشت مدفوع

نام انگليسي تست
Stool Culture


مخفف انگليسي تست
s/c

نام فارسي تست
كشت مدفوع


نام هاي متعارف ديگر
Enteric Pathogens Culture, stool

آمادگي بيمار
ندارد


نوع نمونه
نمونه مدفوع تازه (ظرف 1 ساعت در ظرف استريل به آزمايشگاه رسانده شود)، يا نمونه اي كه در محيط كشت انتقالي قرار داده شده باشد(يك ويال حاوي مواد نگهدارنده). روي ویال باید نام بیمار و تاریخ و زمان جمع آوری مدفوع با برچسب چسبانده شود.
(*درنوزادان براي جلوگيري از آلودگي باادرارو جلوگيري ازتماس نمونه با سطح داخلي پوشك بايد تدابير ويژه اي انديشيده شود. پوشك ها معمولا" حاوي عوامل باكتري كش هستند كه از رشد باكتريدرنمونه جلوگيري و درنتيجه كشت مدفوع تداخل ايجاد ميكند)


علت درخواست تست
تعيين وجود باكتري هاي بيماري زا در دستگاه گوارش، طول كشيدن اسهال بيش از چند روز، وجود خون يا موكوس در مدفوع شلتوضیح راجع به تست
کشت مدفوع تستي است که براي تشخیص و شناسایی باکتریهای بیماریزا در مدفوع است. در آزمایشگاه ، اين تست با استفاده از مقدار کمی از نمونه مدفوع تازه روي محيط كشت هاي غذايي انجام ميشود.اين لايه هاي نازك ژلاتين مانند كه در پليت هاي در پوشيده هستند، اجازه رشد به پاتوژن هاي بالقوه را ميدهند و مانع رشد باكتري هاي طبيعي ميشوند. هنگامی که با مدفوع تلقیح ميشود، انکوبه میشود و روزانه برای رشد باکتری بررسی ميشود. باکتری هایی است که در مدفوع وجود دارند به صورت كلني هايي نقطه مانند روي سطح ژل پديدار ميشوند. ویژگی های فیزیکی كلني ها نظير - شکل ، رنگ خود را ، و برخی از خواص شیمیایی منحصر به فرد برای هر نوع باکتری هستند و آنها را از ديگر باكتري ها متمايز ميكند. باكتري هاي موجود نمايان گر باكتريهاي دستگاه گوارش هستند.


تست هاي تكميلي
O&P, Clostridium difficile toxin, Widal Test


اطلاعات تكميلي
باکتریهای بیماریزا وقتی کسی نوشیدنی ، غذا یا آب آلوده مي خورد وارد بدن ميشوند. این غذاها ممكن است شامل تخم مرغ خام یا خوب پخته نشده، گوشت مرغ و یا گوشت گاو ، شیر غیر پاستوریزه ، و آب آلوده دریاچه ها ، نهرها ، و (گاهی) از منابع آب محلی باشد. برخی از این باکتری ها ممکن است پاتوژن باشند در حالی که دیگر گونه ها، باکتری های دستگاه گوارش هستند که فلور طبیعی برای ساکنان محلی هستند، و سبب ناراحتي هاي گوارشي مسافران ميشوند. شایع ترین علائم عفونتهاي باکتریایی پاتوژن اسهال طولانی مدت ، اسهال خونی ، موکوس در مدفوع ، درد شکم ، و تهوع است. اگر اسهال بیش از چند روز طول بكشد، ممکن است منجر به کم آبی بدن و عدم تعادل الکترولیت شود - شرایط خطرناک- (به خصوص در کودکان و افراد مسن).

   

کم شدن آب بدن می تواند منجر به خشکی پوست ، خستگی ، سرگیجه ، و تب شود.در وضعيت وخيم بیماران ممکن است در بیمارستان بستري شده تا مایعات و الکترولیتهای از دست رفته بدن جايگزين شود. سندرم همولیتیک اورمیک (تخریب گلبول های قرمز خون و نارسایی کلیه) ، یک عارضه جدی است که عموما" از عفونت با باکتری های تولید کننده توكسين ، اشریشیا کولی بوجود می آیند و اغلب در کودکان و افراد مسن مشاهده ميشود. شایع ترین باکتریهای پاتوژن مشاهده شده در مدفوع عبارتند از :
-
سالمونلا ، اغلب در تخم مرغ خام (حتی تخم مرغ ضد عفونی شده) و مرغ خام يافت ميشود. در حیوانات خانگی ، مانند مارمولك و لاک پشت ممکن است سالمونلا را در روده خود حمل كنند بدون اينکه خودشان بیمار شوند. برخی از انسانها ممکن است حامل سالمونلا باشند. سالمونلا از فرد به فرد ممكن است انتقال يابد.
 

شیگلا

 

، از مواد غذایی آلوده و آب، و از شخص آلوده به فرد ديگر زمانی که بهداشت رعايت نشده باشد.
-کمپیلوباکتر ، از مرغ خام یا نپخته. از شایعترین علل اسهال باکتریال است. ممکن است بسيار جدی باشد به خصوص اگر به جریان خون گسترش یابد ، و گاهی اوقات باعث عوارض دراز مدت از جمله آرتریت و سندرم گیلن باره ميشود.
-اشرشیاکلی 0157 : H7 و سایر توكسين هاي توليدكننده اشریشیا کلی (اکثر سویه هاي E. coli فلور نرمال در نظر گرفته می شوند). موجود در همبرگر / گوشت گاو خام یا خوب پخته نشده ، اسفناج. سبب اسهال خون یميشود و ممکن است منجر به سندرم همولیتیک اورمیک شود.
-سایر باکتری ها که ممکن است موجب اسهال می گردد عبارتند از : استافیلوکوکوس اورئوس ، کلستریدیوم ديفيسيل ، يرسينيا انتروليتيكا، ویبریوکلرا و دیگر گونه هاي ويبريو.

   

 

منبع:معاون درمان وزارت بهداشت و درمان

 

 

 

 

 

 

 

 

کشت مدفوع برای تشخیص عفونت باکتریایی و یا ویروسی استفاده می شود. اگرچه بیش از 50 نوع باکتری به طور طبیعی در مدفوع وجود دارد، تعداد بسیار زیادی از باکتری های غیر طبیعی، ویروس ها، قارچ ها، و یا انگل ها می توانند در روده رشد کنند و ایجاد عفونت کنند.
- برای کشت مدفوع، نمونه مدفوع در ظرف تمیزی جمع آوری می شود.

- نوع عفونت با توجه به ظاهر رشد باکتری ها، انجام آزمایشات شیمیایی و با نگاه کردن در زیر میکروسکوپ قابل تشخیص است.

- بسته به نوع آزمایشی که انجام می شود، شما باید یک نمونه مدفوع و یا چند نوبت در چند روز مختلف جمع آوری کنید.

علت انجام این آزمایش چیست؟

آزمایش کشت مدفوع به دلایل زیر انجام می شود:
•بررسی علت علایم بالینی مثل اسهال شدید یا خونی، افزایش میزان گاز، تهوع، استفراغ، بی اشتهایی، نفخ، درد شکم و گرفتگی و تب، به خصوص اگر شما آب از دریاچه نوشیده باشید و یا به خارج از کشور مسافرت کرده باشید.
•تشخیص نوع باکتری، ویروس و یا قارچ که باعث ایجاد عفونت شده اند. مثل مسمومیت غذایی، التهاب روده، کلره آ و تیفوئید.
•تشخیص شخصی که بیمار نیست و علایم بالینی بیماری را ندارد ولی ناقل عفونت و بیماری است.
•بررسی روند درمان

علت انجام این آزمایش چیست؟

آزمایش کشت مدفوع به دلایل زیر انجام می شود:
•بررسی علت علایم بالینی مثل اسهال شدید یا خونی، افزایش میزان گاز، تهوع، استفراغ، بی اشتهایی، نفخ، درد شکم و گرفتگی و تب، به خصوص اگر شما آب از دریاچه نوشیده باشید و یا به خارج از کشور مسافرت کرده باشید.
•تشخیص نوع باکتری، ویروس و یا قارچ که باعث ایجاد عفونت شده اند. مثل مسمومیت غذایی، التهاب روده، کلره آ و تیفوئید.
•تشخیص شخصی که بیمار نیست و علایم بالینی بیماری را ندارد ولی ناقل عفونت و بیماری است.
•بررسی روند درمان

آمادگی های لازم برای انجام این آزمایش چیست؟

آمادگی خاصی برای انجام این آزمایش لازم نیست. اگر اخیرا آنتی بیوتیک مصرف کرده اید، به خارج از کشور مسافرت کرده اید و یا از موادی مثل باریوم استفاده کرده اید به پزشک خود اطلاع دهید.

با پزشک خود در مورد نگرانی که در مورد آزمایش دارید صحبت کنید٬ احتمال خطر آن ٬نحوه انجام آزمایش یا نتایج احتمالی آزمایش. این کار به شما کمک می کند که اهمیت این آزمایش را متوجه شوید٬ (پر کردن فرم اطلاعات پزشکی).

این آزمایش چگونه انجام می شود؟

نمونه مدفوع را می تواند در خانه، مطب پزشک، کلینیک و یا بیمارستان جمع آوری کرد.

ممکن است نیاز باشد نمونه گیری بیش از یک بار انجام شود.

جمع آوری نمونه به شرح زیر است:
•قبل از جمع آوری نمونه مدفوع، ادرار کنید تا نمونه مدفوع به ادرار آلوده نشود.
•قبل از نمونه برداری از دستکش استفاده کنید. چون مدفوع حاوی میکروب است و می تواند باعث گسترش عفونت شود. بعد از در آوردن دستکش نیز دست های خود را بشویید.
•نمونه مدفوع را در ظرف خشک و بدون ادرار جمع آوری کنید.
•هم نمونه جامد و هم مایع را جمع آوری کنید.
•نمونه را از کاسه توالت جمع آوری نکنید.
•نمونه مدفوع با دستمال توالت، صابون و آب تماس نداشته باشد.
•قبل از نمونه برداری از دستکش استفاده کنید. چون مدفوع حاوی میکروب است و می تواند باعث گسترش عفونت شود. بعد از در آوردن دستکش نیز دست های خود را بشویید.
•نمونه مدفوع را در ظرف خشک و بدون ادرار جمع آوری کنید.
•هم نمونه جامد و هم مایع را جمع آوری کنید.
•نمونه را از کاسه توالت جمع آوری نکنید.
•نمونه مدفوع با دستمال توالت، صابون و آب تماس نداشته باشد.
•بر روی ظرف نمونه اسم و مشخصات خود  و تاریخ جمع آوری نمونه را بنویسید. از یک ظرف برای جمع آوری در هر روز استفاده کنید و جمع آوری تنها یک بار در روز انجام شود.

نمونه را در اولین فرصت به آزمایشگاه منتقل کنید.

- ممکن است نیاز باشد نمونه را در زمان خاصی به آزمایشگاه منتقل کنید. اگر فکر می کنید در انتقال نمونه به آزمایشگاه در زمان مشخص مشکل دارید به آزمایشگاه اطلاع دهید.

- ممکن است لازم باشد نمونه مدفوع را 7 تا 10 روز جمع آوری کنید، در صورتی که علایم گوارشی بعد از مسافرت به خارج از کشور داشتید.

- نمونه کودکان ممکن است از پوشک آنها جمع آوری شود.( در صورتی که مدفوع حاوی ادرار نباشد) و یا از طریق لوله کوچکی که در مقعد قرار می دهند.

- گاهی اوقات نمونه از طریق سواب حاوی نگهدارنده از مقعد جمع آوری می شود. سواب را وارد مقعد می کنند، می چرخانند و سپس خارج می کنند و در ظرف تمییزی قرار داده و به آزمایشگاه منتقل می کنند.

بیمار در حین انجام آزمایش چه احساسی دارد؟

در هنگام جمع آوری نمونه مدفوع درد خاصی وجود ندارد ولی اگر یبوست دارید ممکن است کمی دردناک باشد.

اگر پرسنل بیمارستان از سواب برای نمونه گیری استفاده کردند، ممکن است وقتی سواب در مقعد است کمی احساس ناراحتی و فشار بکنید.

خطرات

مدفوع ممکن است حاوی میکروب باشد و می تواند باعث گسترش عفونت شود. در نتیجه شستن دست ها بعد از نمونه گیری اهمیت زیادی دارد.

نتایج

-آزمایش کشت مدفوع  برای تشخیص باکتری، قارچ و یا ویروس که باعث ایجاد عفونت شده اند، انجام می شود. نتیجه آزمایش کشت مدفوع معمولا 2 تا 3 روز زمان می برد تا آماده شدن. اما بعضی از انواع قارچ ها ممکن است چند هفته زمان نیاز داشته باشند.

اگر باکتری در محیط کشت رشد کرد، ممکن است آزمایش تعیین حساسیت برای تعیین بهترین درمان انجام شود.

مدفوع ممکن است زیر میکروسکوپ برای مشاهده ژیاردیا بررسی شود.

چه عواملی بر روی نتیجه آزمایش تاثیر می گذارد؟

عللی که شما ممکن است نتوانید این آزمایش را انجام دهید و  اینکه نتایج آزمایش ممکن است مفید نباشد، عبارتند از:
•مصرف اخیر آنتی بیوتیک ( مثل بیسموت) برای کنترل اسهال، تنقیه و یا مسهل.
•انجام عکسبرداری با اشعه ایکس و استفاده از ماده حاجب.
•آلوده شدن نمونه مدفوع به ادرار
•کافی نبودن نمونه
•نرساندن به موقع نمونه به آزمایشگاه

بررسی ها و تفکرات
•ممکن است شما عفونت داشته باشید ولی نتیجه کشت شما منفی باشد.
•آزمایش تعیین حساسیت به پزشک کمک می کند تا بهترین آنتی بیوتیک را برای درمان تشخیص دهد.
•نمونه مدفوع ممکن است برای بررسی وجود انگل مثل کرمک، کرم های گرد، کرم های نواری و تک یاخته ژیاردیا که باعث ژیاردیازیس می شود. انگل ها و یا تخم آنها اغلب زیر میکروسکوپ در نمونه مدفوع دیده می شود.

در نمونه مدفوع سایر عوامل مورد بررسی قرار می گیرد:

- گلبول های سفید خون که می تواند نشان دهنده التهاب باشد.

- خون، که می تواند نشان دهنده زخم و یا سرطان کولون باشد.

- مواد سمی تولید شده توسط بعضی از باکتری ها

آنالیز مدفوع آزمایشی است که به تشخیص بیماری های دستگاه گوارش کمک می کند مثل عفونت، اختلال در جذب و یا سرطان.

مجله اینترنتی آزمایشگاه آمثبت
برداشت از سایت نسخه
منبع : وب مد