ASA-Anti sperm antibody آنتی بادی بر علیه اسپرم

آزمایش آنتی بادی بر علیه اسپرم

 

 آنتی بادی بر علیه اسپرم

 تست آنتی بادی ضد اسپرم تست برای بررسی آنتی بادی ها ( پروتئین های خاص) که علیه اسپرم ها در خون، مایع واژینال یا مایع منی  وجود دارند کاربرد دارد. در این تست از نمونه ی اسپرم و موادی که تنها به اسپرم متصل می شوند استفاده می شود.

مایع منی ممکن است پاسخ دستگاه ایمنی را تحریک کند، چه در بدن فرد مذکر و چه در بدن فرد مونث. آنتی بادی ها می توانند اسپرم ها را از بین ببرند یا به آن ها آسیب بزنند. اگر شمار بالایی از آنتی بادی های اسپرمی علیه اسپرم های فرد مذکر واکنش دهند، باروری تخمک دشوار می شود. به این حالت ناباروری گفته می شود.

فرد مذکر می تواند در زمانی که اسپرم ها در تماس با دستگاه ایمنی هستند، آنتی بادی بسازد. این امر زمانی رخ می دهد که بیضه ها آسیب دیده باشند  یا بعد از برخی جراحی ها مثل بیوپسی یا وازکتومی و یا بعد از عفونت غده ی پروستات. بیضه ها در حالت طبیعی اسپرم ها را از سلول های ایمنی دور نگه می دارند.

در بدن فرد مونث هم ممکن است واکنش آلرژیک رخ دهد و آنتی بادی های ضد اسپرم ساخته شود. این نوع از پاسخ ایمنی به طور کامل مشخص نشده است و ممکن است بر روی باروری اثرگذار باشد. این حالت ندرتا ناباروری می دهد.


چرا تست آنتی بادی ضد اسپرم انجام می شود؟
تست آنتی بادی ضد اسپرم در موارد  زیر کاربرد دارد: •اگر علت ناباروری مشخص نشده باشد.
•نتایج حاصل از سایر تست های باروری ناواضح باشد.

نمونه خون
برای زنان، نمونه خون از ورید دست گرفته می شود.
نمونه مایع منی
در مردان، نمونه منی پس از گرفتن نمونه مایع واژینال و خون گرفته می شود. برای 2 روز قبل از انجام این تست فرد نباید انزال داشته باشد. حداکثر تا 5 روز که انزال نداشتید، برای انجام این تست مراجعه کنید.


روش انجام این تست
تست خون: •مسئول انجام تست به بازوی شما گارو می بندد و نمونه گیری را انجام می دهد.
•ناحیه  ورود سوزن با الکل تمیز می شود.
•سوزن وارد ورید می شود.
•وقتی که خون کافی جمع شد، گارو برداشته می شود.
•روی محل سوزن را با باند یا پنبه فشار می دهیم تا خونریزی متوقف شود.


نمونه مایع منی: این نمونه بعد از خودانزالی ( خود ارضایی) جمع آوری می شود. پیش از جمع آوری مایع منی می بایست ادرار کنید و بعد دست ها  و آلت تناسلی را بشوئید. نباید از لوبریکانت یا کاندوم  در زمان جمع آوری نمونه استفاده کنید. اگر این کار در منزل انجام می شود، تا 1 ساعت نمونه را به آزمایشگاه برسانید. نمونه باید در شرایط دمایی همانند دمای بدن باشد یا دور از نور مستقیم آفتاب


خطرات تست آنتی بادی ضد اسپرم
تست های خونی: مشکلات اندکی در این زمینه وجود دارد. •ممکن است در محل نمونه گیری کبودی کوچکی رخ دهد. برای پیشگیری از این حالت، پس از برداشت سوزن برای چند دقیقه محل را فشار دهید.
•در موارد نادر، ورید ممکن است پس از گرفتن نمونه ی خون ملتهب شود. این وضعیت فلبیت نام دارد و معمولا با کمپرس گرم برای چند بار در روز بیمار بهبود می یابد
•اگر خونریزی ادامه دار باشد، ممکن است اختلالات خونریزی دهنده مطرح شود. داروهایی مثل آسپرین و وارفارین و سایر داروهای رقیق کننده ی خون هم ممکن است شانس خونریزی را افزایش دهند.
نمونه مایع منی: معمولا در زمان جمع آوری نمونه منی، مشکل خاصی دیده نمی شود.
نتایج تست آنتی بادی ضد اسپرم
در این تست، آنتی بادی های ضد اسپرم بررسی می شود. سطح بالای این آنتی بادی ها در مایع منی، نشان دهنده ی شانس کم باروری تخمک است.

روشهاي مختلفي براي نشان دادن پادتن‌هاي ضداسپرم در دسترس ‌است‌. با استفاده از يك نمونه خون زن و شوهر و با روش ELISA مي‌توان به وجود پادتن ضداسپرم در آنها پي‌برد. گرچه آزمايش ساده‌اي‌است ولي تفسير آن مشكل است‌. در چه مواردي مي‌توان آزمايش را مثبت تلقي نمود؟ آيا وجود اين آنتي‌بادي‌ها مي‌تواند علت ناباروري‌ باشد؟ عده‌اي از پزشكان با اين نظر موافق نيستند و معتقدند كه وجود پادتن در خون اهميت چنداني ندارد. با اينحال هنوز در اين زمينه شك و ترديد وجود دارد؟ همچنين مي‌توان اين آزمايشات را روي خود اسپرم انجام داد كه نام آن ايمونوبيد است و در اين روش پزشك مي‌تواند بفهمد كه چه پادتن‌هايي روي سر يا دُم اسپرم وجود دارد.

ابهامات زيادي در مورد درمان اختلالات ايمني اسپرم وجود دارد و يكي از آنها تجويز تستوسترون به منظور مهار توليد اسپرم است تا اينكه با عدم تشكيل اسپرم‌، ديگر پادتن بر عليه اسپرم‌ها تشكيل نشود.

تجويز كورتيكوستروئيدها به منظور مهار توليد پادتن با موفقيت همراه‌ بوده است‌. اما اين داروهاي قوي هم عوارض جانبي شديد و متعددي دارد.

از روشهاي ديگر مي‌تواند به شستشوي اسپرم به منظور حذف مايع ‌مَني كه حاوي پادتن است در زمان تلقيح و IVF (باروري در محيط‌آزمايشگاه‌) و ICSI (تزریق اسپرم بداخل سیتوپلاسم تخمک‌) كه مي‌تواند مفيد واقع شود اشاره نمود.