H.Pylori Urease rapid test

نام آزمايش
اوره آز براي هليكوباكتر

هلیکوباکتر پیلوری,هلیکوباکتر,اچ پایلوری,الایزا,آزمایش خون,کیت هورمون,اوره آز,

نام انگليسي تست
Rapid urease test for H. Pylori


مخفف انگليسي تست
RUT


نام فارسي تست
آزمايش اوره آز سريعآمادگي بيمار
آمادگي خاصي لازم نيست


نوع نمونه
نمونه مدفوع، نمونه خون وریدي، بیوپسی بافت مخاط معدهعلت درخواست تست
وقتی که بيمار دارای علائم زخم، درد معده و روده، کاهش وزن بي دليل و حالت تهوع یا استفراغ است، درخواست مي شود.
این آزمایش ها در جستجوي يافتن شواهدی دال بر وجود عفونت در دستگاه گوارش توسط باکتری هلیکوباکتر پیلوری هستند. این باکتری به عنوان علت اصلی بیماری زخم معده شناخته شده است.توضیح راجع به تست
این تست برای تشخیص عفونت ناشي از هلیکوباکتر پیلوری استفاده می شود. آزمایش مثبت برای هلیکوباکتر پیلوری نشان می دهد که درد دستگاه گوارش فرد ممکن است ناشی از زخم معده ناشي از این باکتری باشد. درمان با ترکیبي از آنتی بیوتیک ها و داروهاي ديگر برای کشتن باکتری ها و جلوگیری از درد و زخم تجویز خواهد شد.
آزمایش برای هلیکوباکتر پیلوری ممکن است پس از چند هفته درمان، برای تعیین مؤثر بودن آن تکرار شود. با این حال، آزمایش آنتي بادي خون نمی تواند برای این منظور مورد استفاده قرار گیرد، چون آنتی بادی هاي H.pylori ممکن است حتی پس از برطرف شدن عفونت باقی بمانند.


طریقه جمع آوری نمونه
نمونه جمع آوری شده، به آزمايش هاي درخواست شده بستگی دارد. ممکن است نمونه مدفوع برای جستجوي آنتی ژن هلیکوباکترپيلوري جمع آوري شود یا نمونه خون از ورید بازو برای تشخیص آنتی بادی های باکتری.
اندوسکوپی شامل پايين فرستادن لوله باریکي كه دوربین کوچکي در انتهای آن قرار دارد، در مسير گلو به سمت معده است.


تداخلات دارويي
اگر کسی از آنتی اسیدها در هفته قبل از آزمايش استفاده كند، ممكن است تست اوره آز سریع به طور کاذب منفی شود. عوامل ضد میکروبی، مهارکننده های پمپ پروتون و تركيبات بیسموت ممکن است با آزمایش آنتی بادی خون تداخل داشته باشند.اطلاعات تكميلي
نشانه هايي که به توجه فوری پزشکی نیاز دارند، شامل درد مداوم، تیز و ناگهانی معده، مدفوع خونی یا سیاه، یا استفراغ خونی یا استفراغی که مانند تفاله قهوه به نظر می رسد.
براي نمونه مدفوع یا بیوپسی بافت از مصرف آنتی بیوتیک ها، آنتی اسیدها یا درمان های بیسموت به مدت 14 روز قبل از آزمايش خودداری كنيد؛ اگر تحت اندوسکوپی قرار مي گيريد: بعد از نیمه شب در شب قبل از اندوسکوپی ناشتا باشيد.

منبع:معاونت درمان وزارت بهداشت و درمان