Measles IgG

نام آزمايش
آنتي بادي Measles IgG

سرخک,واکسن سرخک,سرخک کودکان,سرخک در زنان حامله,


نام انگليسي تست
Measles (Rubeola) IgG Antibodyنام فارسي تست
آنتي بادي IgG سرخكآمادگي بيمار
آمادگي خاصي لازم نيستنوع نمونه
نمونه خون از ورید بازوعلت درخواست تست
اين تست برای تشخیص عفونت سرخک؛ برای تأييد اينكه فرد دارای ایمنی نسبت به سرخک به علت عفونت قبلي یا واکسیناسیون است؛ هنگامی که فرد دارای علائم یا عوارضي است که پزشك مشكوك است ناشي از عفونت سرخک باشد؛ در صورت نياز يا تمايل به تعیین مصونیت به سرخک درخواست مي شود.
آزمايش آنتی بادی IgM و IgG سرخک و/ یا تست آنتی بادی IgG حاد و نقاهت ممکن است هنگامی که پزشک مشکوک است که فرد عفونت سرخک فعلی یا اخیر دارد، درخواست مي شود.
تست آنتی بادی IgG سرخک ممکن است زماني درخواست شود که پزشک می خواهد تعیین كند مصونيت فرد نسبت به ویروس، به خاطر عفونت قبلي یا به دلیل واکسیناسیون است.
توضیح راجع به تست
اين تست، شامل اندازه گیری آنتی بادی IgG در خون است. آنتی بادی IgG سرخک، پروتئین اختصاصي ويروس است كه توسط سیستم ایمنی بدن در پاسخ به عفونت ویروس سرخک، یا در پاسخ به واکسیناسیون تولید مي شود.
آنتی بادی IgG کمی طولانی تر ظاهر مي شود، اما یک بار كه ايجاد شد، در جریان خون برای بقيه عمر باقی مي ماند و از بدن در برابر عفونت مجدد، محافظت مي كند.
هنگامی که هر دو آنتی بادی IgM و IgG وجود دارند، یا افزایش چهار برابري در غلظت های بین تست هاي آنتی بادی IgG حاد و نقاهت وجود دارد، پس احتمالا شخص عفونت فعلي يا اخير سرخک دارد.
هنگامی که آنتی بادی IgG سرخک در فردي که واکسینه شده و/ یا در حال حاضر بیمار نیست وجود دارد، پس آن شخص در برابر عفونت محافظت می شود (ايمن). اگر فرد آنتی بادی IgG سرخک ندارد، ایمن به ویروس درنظر گرفته نمي شود. این حالت ممکن است به اين دليل باشد كه آنها در معرض ویروس قرار نگرفته اند، IgG وقت نداشته تولید شود، یا شخص پاسخ طبیعی آنتی بادی ندارد.تست هاي تكميلي
Measles Viral Cultureطریقه جمع آوری نمونه
نمونه خون از طريق فروبردن سوزن داخل ورید بازو به دست مي آيد


اطلاعات تكميلي
سرخک، عفونت ویروسی بسیار مسری است که از طریق ترشحات تنفسی منتقل می شود. ویروس سلول هاي ریه و پشت گلو را آلوده مي كند و باعث ايجاد علائمی مانند تب بالا، سرفه خشک، قرمزی چشم ها، حساسیت به نور، آبریزش بینی، گلو درد، لکه های کوچک سفید در داخل دهان، و بثورات جلدی اختصاصي مي شود که به طور شاخص از صورت شروع می شود و به سمت تنه و پاها پخش می شود. اکثر مردم طي چند هفته بهبود می یابند، اما 20٪ آنها دچار عوارضي مي شوند که مي تواند شامل عفونت گوش، برونشیت، ذات الریه، اسهال، آنسفالیت یا نابینایی باشد. افرادی که دچار سوء تغذیه هستند و کمبود ویتامین A يا ضعف سیستم ایمنی دارند، خيلي شديدتر تحت تأثير قرار مي گيرند. اگر زنان حامله با سرخک آلوده شوند، در معرض خطر بیشتری براي سقط جنین یا زایمان زودرس قرار دارند.منبع:معاونت درمان وزارت بهداشت و درمان