PT

نام آزمايش
PT با تعيين ميزان INR

 

پروترومبین تایم

نام انگليسي تست
Prothrombin Time and International Normalized Ratio

نام هاي متعارف ديگر
Prothrombin Time; Pro Time; Protime


آمادگي بيمار
آمادگي خاصي لازم نيست، هرچند كه اگر فرد تحت درمان ضدانعقاد است، نمونه باید قبل از دريافت دوز روزانه دارو، جمع آوری شود.نوع نمونه
نمونه خون از ورید بازو، گاهي اوقات نوك انگشت


علت درخواست تست
اين تست برای بررسي چگونگي عملكرد داروهاي رقيق كننده خون (ضدانعقادها) برای جلوگیری از لخته شدن خون؛ براي کمک به شناسایی و تشخیص اختلال خونریزی؛ يا اگر فرد داروی ضد انعقاد مصرف مي كند یا اگر پزشک مشکوک است که فرد ممکن است اختلال خونریزی داشته باشد، درخواست مي شود.
اگر بيمار داروی ضدانعقاد مصرف مي كند، پزشك PT/INR فرد را به طور منظم كنترل مي كند تا مطمئن شود که نسخه بيمار به خوبی عمل مي كند.
PT ممکن است درخواست شود وقتي بیماري که داروهای ضدانعقاد مصرف نمی کند، اما علائم یا نشانه های اختلال خونریزی را نشان مي دهد، که می تواند از خون دماغ شدن، خونریزی لثه ها، کبودی، دوره های قاعدگی سنگین، خون در مدفوع و/ یا ادرار تا ورم و آماس مفاصل (صدمات ناشی از خونریزی داخل مفاصل)، از دست دادن بینایی و کم خونی مزمن باشد.
گاهی اوقات وقتی قرار است بیمار تحت عمل جراحی قرار گيرد، برای اطمینان از توانایی لخته شدن طبيعي خون، تست PT درخواست مي شود.
توضیح راجع به تست
تست زمان پروترومبین (PT) مدت زمان تشكيل لخته در نمونه خون را اندازه گیری مي كند. در بدن روند لخته شدن خون، شامل یک سری از واکنش های شیمیایی متوالي به نام آبشار انعقادی است، که در آن فاكتورهاي انعقادي، یکی پس از دیگری فعال مي شوند و در نتیجه لخته تشکیل مي شود. پروترومبین یکی از فاکتورهای انعقادی تولید شده توسط کبد است. یکی از مراحل نهایی آبشار، تبدیل پروترومبین (فاکتور II) به ترومبین است. آزمايش PT، عملکرد یکپارچه فاکتورهای انعقادی شامل فاكتورهاي I (فیبرینوژن)، II (پروترومبین)، V ،VII و X را ارزیابی مي كند. این تست، توانایی بدن در تولید لخته در مدت زمان مناسب را ارزیابی مي كند، و اگر هر یک از این فاكتورها ناقص باشند، PT طولانی خواهد شد.
آزمايش PT معمولا در عرض چند ثانیه اندازه گیری شده و با مقادير افراد سالم مقایسه مي شود. چون معرف هاي مورد استفاده براي انجام آزمايش PT از یک آزمایشگاه به آزمايشگاه دیگر و حتی در يك آزمایشگاه، در طول زمان متفاوت است، مقادير طبیعی نیز در نوسان است. بنابراين ستفاده از نسبت نرمال شده بین المللی (INR) با تست PT برای بیماراني که داروهای رقیق کننده خون وارفارین (کومادین) دريافت مي كنند، توصيه مي شود. INR محاسبه اي است که تغییر در معرف هاي PT را تنظیم مي كند و اجازه می دهد تا نتایج آزمایشگاه های مختلف با هم قابل مقایسه باشند. اکثر آزمایشگاه ها در حال حاضر، هر زمان كه آزمایش PT درخواست شود، مقادير هر دو، PT و INR را گزارش مي كنند. با این حال، براي ارزیابی PT بیمارانی که از رقيق كننده هاي خون استفاده مي كنند، INR نباید مورد استفاده قرار گیرد.در چه شرایطی تست افزایش می یابد
بیماری های کبد، کمبود ویتامین K یا کمبود فاکتور انعقادی می توانند PT را افزايش دهند.در چه شرایطی تست کاهش می یابد
باربیتورات ها، قرص هاي جلوگيري از بارداري، درمان هورموني جایگزین (HRT) و ویتامین K مي توانند PT را کاهش دهند. برخی از غذاها (مانند جگر گاو و خوک، چای سبز، کلم بروکلی، نخود، کلم پیچ، شلغم و محصولات سویا) حاوی مقادیر زیادی از ویتامین K هستند و می توانند PT را افزايش دهند.تست هاي تكميلي
Activated Clotting Time (ACT); Partial Thromboplastin Time (PTT); Prothrombin Consumption Time (PCT); Fibrinogen; Coagulation Factors; Platelet Count; Platelet Function Tests; Thrombin Timeطریقه جمع آوری نمونه
نمونه خون از طريق فروبردن سوزن داخل ورید بازو يا از نوك انگشت به دست مي آيد


تداخلات دارويي
بعضی از آنتی بیوتیک ها می توانند PT/INR را افزایش دهند.اطلاعات تكميلي
PT اغلب همراه با PTT براي ارزیابی عملکرد همه فاکتورهای انعقادی استفاده می شود. گاهی اوقات، اين آزمايش ممکن است برای غربالگري بيماران از نظر وجود هر گونه مشکل خونريزي که پيش از اين بازيابي نشده، قبل از اعمال جراحی آنها انجام شود.
نسبت نرمال شده بین المللی (INR) برای پايش اثربخشی داروهای رقيق كننده خون نظير وارفارین (کومادین) استفاده مي شود. این داروهای ضدانعقاد، به جلوگیری از تشکیل لخته خون كمك مي كنند.
بیماراني كه از داروهای ضدانعقاد استفاده مي كنند، باید INR آنها 2/0 تا 3/0 باشد. برای بیماراني که در معرض خطر تشکیل لخته هستند، نیاز است كه INR بالاتر، حدود 2/5 به 3/5 باشد. پزشک از INR برای تنظیم دارو استفاده مي كند تا PT را در محدوده مناسب براي بيمار قرار دهد.


منبع:معاونت درمان وزارت بهداشت و درمان