AFP - Alpha Fetoprotein - آلفا فتو پروتئین

نام آزمايش
آلفافتوپروتئين

 

آلفا فیتو پروتئیننام انگليسي تست
Alpha-fetoprotein, Total; Alpha-fetoprotein-L3 %


مخفف انگليسي تست
AFP


نام فارسي تست
آلفا-فتوپروتئين


نام هاي متعارف ديگر
AFP; Total AFP; AFP-L3%


آمادگي بيمار
آمادگي خاصي لازم نيست


نوع نمونه
نمونه خون از ورید بازو


علت درخواست تست
پزشک ممکن است آزمایش خون AFP درخواست كند، زمانی که: مشكوك است که فرد سرطان کبد یا سرطان های خاص بیضه یا تخمدان دارد؛ بیمار مبتلا به بیماری مزمن کبدی را از نظر ظهور كارسينوماي هپاتوسلولار و یا نوع دیگری از سرطان کبد پايش مي كند؛ اثربخشی درمان در بیمار مبتلا به سرطان کبد، بیضه یا تخمدان را پايش مي كند؛ عود سرطان را پايش مي كند.
گاهی اوقات وقتي بيمار هپاتیت مزمن یا سیروز دارد درخواست مي شود.
٪AFP - L3 گاهی اوقات برای کمک به ارزیابی خطر كارسينوماي هپاتوسلولار وقتی که بیمار دارای بیماری مزمن کبدی است درخواست مي شود.
توضیح راجع به تست
این تست مقدار آلفا فتوپروتئین (AFP) را در خون اندازه گیری مي كند. AFP، پروتئیني است كه عمدتا توسط کبد جنین و بخشی از جنین در حال رشد که شبیه به حفره زرده در تخم پرندگان است (بافت هاي کیسه زرده) تولید می شود. غلظت AFP بطور شاخص هنگامی که نوزاد متولد می شود، افزايش مي يابد و پس از آن به سرعت کاهش مي يابد. در کودکان سالم و بالغین غیرباردار به طور طبيعي فقط در سطوح بسیار پایین قابل تشخیص است.در چه شرایطی تست افزایش می یابد
آسیب کبدی و بعضی سرطان ها (سرطان تخمدان و تومور سلول زاياي بیضه) می توانند غلظت AFP را به طور قابل توجهی افزایش دهند. سطوح بالای AFP ممکن است گاهی اوقات با سرطان های دیگر مانند معده، روده بزرگ، ریه، پستان و لنفوم دیده شود. هر زمان که سلول های کبدی بازسازی مي شوند، AFP تولید مي شود. AFP در بیماری های مزمن کبدی، مانند هپاتیت و سیروز ممکن است براي مدت طولاني افزایش يابد. غلظت های بسیار بالا از AFP ممکن است توسط تومورهاي خاص تولید شود.
. از آنجا که AFP در جنین تولید می شود، سطح آن معمولا در زنان باردار و نوزادان بالاتر است.در چه شرایطی تست کاهش می یابد
وقتی AFP به عنوان ابزار پايش استفاده می شود، کاهش آن پاسخ به درمان را نشان می دهد.تست هاي تكميلي
CEA; hCG; Tumor markers, DCPطریقه جمع آوری نمونه
نمونه خون از طريق فروبردن سوزن داخل ورید بازو به دست مي آيد


اطلاعات تكميلي
AFP در انواع مختلف وجود دارد. به طور سنتی، هنگامی که پزشك تست AFP درخواست مي كند، AFP تام را درخواست مي كند كه انواع AFP را با هم اندازه گيري مي كند.
یک نوع آن به دلیل توانایی در اتصال به یک پروتئین خاص به نام Lens culinaris agglutinin، در آزمایشگاه L3 نامیده می شود. تست AFP - L3٪ آزمايش جدیدي است که مقدار AFP تام را با مقدار AFP - L3 مقایسه مي كند. افزایش در درصد L3 نسبت به AFP تام با افزایش خطر ابتلا به كارسينوماي هپاتوسلولار در آینده ای نزدیک و داشتن پیش آگهی ضعیف تر، به عنوان سرطانهاي مربوط به L3 كه متمایل به تهاجمی تر هستند، مرتبط مي شود.
منبع:معاونت درمان