Beta HCG

نام آزمايش
Beta-HCG

 

آزمایش BETA HCGنام انگليسي تست
Human Chorionic Gonadotropin


مخفف انگليسي تست
hCG; Beta hCG


نام فارسي تست
بتا HCG


نام هاي متعارف ديگر
Pregnancy test; Qualitative hCG; Quantitative hCG; Beta hCG; Total hCG; Total beta hCG


آمادگي بيمار
آمادگي خاصي لازم نيست، با این حال قبل از جمع آوری نمونه ادرار برای تست حاملگی، مقدار زیاد مایعات مصرف نشود، زیرا ادرار بیش از حد رقیق، ممکن است نتیجه منفی کاذب بدهد.نوع نمونه
نمونه ادرار جمع آوري شده در اول صبح يا نمونه خون از ورید بازوبهترین زمان نمونه گیری
آزمایش کیفی hCG ادرار یا خون هورمون در 10 روز اول، پس از یک دوره قاعدگی از دست رفته درخواست مي شود، وقتي که یک خانم تمايل دارد تأیید كند كه حامله است یا نه (برخی از روش ها می توانند هورمون hCG را حتی زودتر، در یک هفته بعد از لقاح نیز شناسایی كنند).


علت درخواست تست
اين تست برای تأیید و پايش دوران بارداری، یا برای کمک به تشخیص و پايش بیماری تروفوبلاستیک حاملگي یا تومورهای سلول زایا است.
بلافاصله پس از 10 روز از دوره قاعدگی از دست رفته (برخی از روش ها می توانند hCG را حتی زودتر (یک هفته پس از لقاح) شناسایی كنند)؛ یا هنگامی که پزشك فکر می کند علائم حاملگی خارج از رحم، بیماری تروفوبلاستیک حاملگي، یا تومورهای سلول زايا را نشان مي دهد، درخواست مي شود.
به طور روتين برای تأیید بارداری استفاده می شود.
آزمایش کیفی hCG، ممکن است برای کمک به تشخیص حاملگی خارج از رحم، برای کمک به تشخیص و پايش یک بارداری که ممکن است منجر به سقط شود، و/ یا پايش مادر پس از سقط جنین درخواست شود. آزمایش كمي hCG ممکن است برای کمک به تشخیص بیماری تروفوبلاستیک حاملگي یا تومورهای سلول زايا از بافت بیضه یا تخمدان درخواست شود. ممکن است در فواصل منظم برای پايش مؤثر بودن درمان برای این بيماري ها و تشخیص عود تومور درخواست شود.توضیح راجع به تست
گنادوتروپین انسانی (hCG)، هورمون تولید شده در جفت زن باردار است. تست حاملگی، آزمايش ويژه خون یا ادرار است که می تواند hCG را تشخیص دهد و بارداری را تأیید كند. این هورمون را می توان 10 روز بعد از دوره قاعدگی از دست رفته، مدت زمانی که تخمک بارور شده در رحم زن کاشته مي شود، شناسايي كرد.
در طی هفته های اول حاملگی، هورمون hCG در حفظ عملکرد جسم زرد مهم است. تولید hCG به طور پیوسته در طول سه ماهه اول (8-10 هفته) حاملگی طبیعی افزایش می یابد و حدود 10هفته پس از آخرين سيكل قاعدگی به اوج مي رسد. سپس به آرامی در طول مدت باقی مانده از بارداری كاهش مي يابد. hCG در عرض چند هفته بعد از زایمان قابل تشخیص نيست.
آزمایش کیفی hCG، وجود هورمون hCG را تشخیص مي دهد. آزمايش کمی hCG، كه اغلب بتا hCG ناميده مي شود، مقدار هورمون hCG موجود در خون را اندازه گیری مي كند.
در چه شرایطی تست افزایش می یابد
hCG توسط برخی از تومورهای سلول زايا نيز تولید مي شود و افزایش سطح در بیماری تروفوبلاستیک حاملگي دیده می شود. در زنان غیر باردار ، سطح هورمون hCG به طور طبیعی غیر قابل کشف هستند. در طی اوایل حاملگی ، سطح هورمون hCG در خون دو برابر هر دو تا سه روز است. حاملگی های خارج رحمی معمولا دو برابر شدن زمان بیشتری است. افراد مبتلا به حاملگی عدم نیز غالبا دو برابر شدن زمان طولانی تر و یا حتی ممکن است نشان می دهد سقوط غلظت هورمون hCG.
انواع خاصی از آنتی بادی ها ممکن است نتایج مثبت کاذب hCG بدهند.در چه شرایطی تست کاهش می یابد
غلظت هورمون hCG به سرعت پس از سقط کاهش خواهد یافت.
تست هایي كه خيلي زود در اوایل بارداری، پیش از آنکه سطح قابل توجهي از hCG وجود داشته باشد انجام مي شوند، ممکن است نتایج منفی کاذب بدهند، در حالی که خون یا پروتئین در ادرار ممکن است باعث ايجاد نتایج مثبت کاذب شوند. تست هاي HCG ادرار ممکن است نتیجه منفی کاذب در ادرار بسیار رقیق بدهند.تست هاي تكميلي
Triple Screen or Quad Screen; First Trimester Down Syndrome Screen


تداخلات دارويي
برخی داروها مثل دیورتیک ها (ادرار آورها) و پرومتازین (آنتی هیستامین) ممکن است باعث ايجاد نتایج منفی کاذب در ادرار شوند. دیگر داروها مانند ضد تشنج ها، داروهای ضدپارکینسون (ضد لقوه)، خواب آورها و آرام بخش ها ممکن است باعث ايجاد نتایج مثبت کاذب شوند.اطلاعات تكميلي
چند آزمایش کمی hCG خون ممکن است در طی چند روز برای رد کردن حاملگی خارج از رحم و یا برای پايش خانم پس از سقط جنین، درخواست شود.
اگر هورمون hCG تا سطوح غیرقابل تشخيص افت نكند، ممکن است باقی ماندن بافت تولید کننده hCG را که نیاز به حذف خواهد داشت، نشان دهد.
در طول درمان بیماری تروفوبلاستیک حاملگي یا تومور سلول زايا، سطح در حال كاهش hCG در کل نشان می دهد که بيماري به درمان پاسخ مي دهد، در حالی که سطح در حال افزايش، ممکن است نشان دهد که به درمان پاسخ نمی دهد. افزایش سطح hCG پس از درمان، ممکن است عود بیماری را نشان دهد.


منبع:معاونت درمان