GH

نام آزمايش
GH

هورمون رشد

 


نام انگليسي تست
Growth Hormone


مخفف انگليسي تست
HGH; GH


نام فارسي تست
هورمون رشد


نام هاي متعارف ديگر
GH; Human Growth Hormone; HGH; Somatotropin


آمادگي بيمار
پيروي از هر دستورالعملي كه به بيمار داده می شود. در اغلب موارد، فرد باید ناشتا باشد. ممکن است استراحت یا تمرينات ورزشي شدید برای یک دوره زمانی قبل از جمع آوری نمونه لازم باشد.
کودکان و نوجوانان که براي کمبود GH آزمایش مي شوند، باید برای درمان با استروئیدهای جنسی از چند روز قبل از تست، آماده شده باشند. این گونه درمان ها تعداد پاسخ هاي GH پايين كاذب را کاهش می دهند. پزشكي که آزمایش GH را درخواست مي كند، باید پدر و مادر کودک را با تجويز چنين داروهايي آماده کند. برخی از پزشکان همچنین قبل از آزمايش، به منظور کاهش تعداد پاسخ GH پايين كاذب، پروپرانولول تجويز مي كنند.


نوع نمونه
چند نمونه خون از وریدهای بازو در فواصل زماني و گاهی یک نمونه خون، پس از ناشتايي و استراحت یا پس از یک دوره تمرين هاي ورزشي سختعلت درخواست تست
اين تست، برای شناسایی بیماری ها و شرایط ناشی از کمبود یا تولید بیش از حد هورمون رشد (GH)، برای ارزیابی عملکرد هیپوفیز و پايش اثربخشی درمان برای اضافي هورمون رشد؛ يا هنگامی که رشد کند در قد، تأخیر بلوغ (در کودکان)، کاهش تراکم استخوان و/ یا قدرت عضلانی و افزایش لیپیدها (در بزرگسالان)، با تولید ناکافی هورمون رشد مرتبط باشد؛ هنگامی که فرد دارای علائم حاکی از ژيگانتيسم (در کودکان) یا آکرومگالی (در بزرگسالان) باشد که ممکن است در نتیجه تولید اضافي هورمون رشد باشد؛ به عنوان بخشی از ارزیابی عملکرد هیپوفیز درخواست مي شود.
تست های هورمون رشد برای کمک به شناسایی افزايش یا کاهش تولید هورمون رشد استفاده می شوند و اطلاعاتي در مورد شدت بيماري فرد به پزشک مي دهند. اين تست ها بخشی از کار تشخیصی مورد نیاز برای يافتن دلیل تولید غيرطبيعي هورمون هستند. به علاوه، GH را می توان برای ارزیابی موفقیت درمان آکرومگالی یا ژيگانتيسم اندازه گیری نمود.
توضیح راجع به تست
این آزمایش، مقدار هورمون رشد (GH) در خون را اندازه گیری مي كند. GH، هورمون تولید شده توسط غده هیپوفیز است. معمولا در پالس هايي در طول روز و شب، داخل جریان خون ترشح مي شود و اوج آن عمدتا در طول شب رخ می دهد.
تست هاي تحریک هورمون رشد به تشخیص کمبود GH و کم کاری هیپوفیز كمك مي كند. برای تست تحریک، نمونه خون پس از 10-12 ساعت ناشتايي گرفته مي شود. سپس تحت نظارت پزشکی نزدیک، به فرد داده محلول داخل وریدی انسولین یا آرژينین تزريق مي شود. سپس نمونه خون در فواصل زماني مناسب گرفته می شود و سطح GH آزمایش مي شود تا مشخص گردد آیا غده هیپوفیز توسط انسولین (یا آرژينین) برای تولید سطوح مورد انتظار GH تحریک مي شود يا نه. سایر محرک های هورمون رشد عبارتند از کلونیدین و گلوکاگون.
آزمايش های سرکوب GH به تشخیص هورمون رشد بیش از حد كمك مي كنند و همانند تست تحريك انجام مي شوند، با اين تفاوت كه در اين تست ها از محلول استاندارد گلوكز استفاده مي شود.
از آنجا که ورزش به طور طبيعي باعث افزایش موقت در سطح GH مي شود، برخی از پزشکان ممکن است ارزیابی اولیه کمبود هورمون رشد را با اندازه گیری GH پس از انجام تمرینات ورزشي دريك دوره زماني، انجام دهند.در چه شرایطی تست افزایش می یابد
ورزش باعث افزایش موقت در سطح GH مي شود.


تست هاي تكميلي
IGF-1 (Insulin-like growth factor 1, also called Somatomedin C); GHRH (Growth Hormone Releasing Hormone); Glucose Tolerance Test; Cortisol; ACTH; TSH; Glucose; Prolactin; IGF BP- 3 (Insulin-like growth factor binding protein 3)طریقه جمع آوری نمونه
معمولا آزمایش سرکوب یا تحریک GH انجام مي شود. پس از ناشتايي به مدت 10 تا 12 ساعت، نمونه خون از سیاهرگ بازو گرفته مي شود. سپس تحت نظارت پزشکی، به فرد محلول نوشیدني و یا محلول داخل وریدی (IV) از طریق سیاهرگ بازو داده مي شود. سپس نمونه خون از سیاهرگ ها (و یا از IV) در فواصل زماني گرفته مي شود. گاهی اوقات تنها یک نمونه خون به دنبال ناشتايي و استراحت یا پس از یک دوره از فعالیت های شدید ورزشي گرفته مي شود.تداخلات دارويي
آمفتامین، آرژينین، دوپامین، استروژن ها، گلوکاگون، هیستامین، انسولین، لوودوپا، متیل دوپا و اسید نیکوتین می توانند GH را افزایش دهند.
کورتیکواستروئیدها و فنوتیازین ها می توانند GH را کاهش دهند.
اطلاعات تكميلي
آزمایش تحریک GH زمانی درخواست مي شود که کودک دارای علائم کمبود هورمون رشد (GHD) باشد. نظير: سرعت رشد در دوران اولیه کودکی كند مي شود و کودک به میزان قابل توجهی کوتاهتر از همسن و سالان خود مي باشد؛ آزمایش تیروئید (به عنوان مثال، FT4) نشان می دهد که کودک هیپوتیروئید نیست؛ اشعه X توسعه تأخیري استخوان را نشان می دهد؛ پزشک مشکوک است که غده هیپوفیز کودک زیر فعال است.
تست تحریک ممکن است در فرد بزرگسال زمانی درخواست شود که او علائم GHD و/ یا کم کاری هیپوفیز، مانند کاهش تراکم استخوان، خستگی، تغییرات مضر چربی و کاهش تحمل ورزش دارد.
تست سرکوب GH زمانی انجام مي شود که کودکان علائم ژيگانتيسم نشان می دهند، یا زمانی که بزرگسالان علائم آکرومگالی نشان می دهند.


منبع:معاونت درمان