LH

نام آزمايش
LH

 

استرادیولنام انگليسي تست
Luteinizing hormone, serum


مخفف انگليسي تست
LHنام هاي متعارف ديگر
Luteinizing hormone; Interstitial Cell Stimulating Hormone; ICSH


آمادگي بيمار
آمادگي خاصي لازم نيستزمان نمونه گيري
نمونه خانم باید در زمان های خاصی از سيكل قاعدگی جمع آوری شود.


نوع نمونه
نمونه خون از وريد بازو؛ گاهي نمونه ادرار تصادفي، يا ادرار 24 ساعتهعلت درخواست تست
اين تست برای ارزیابی عملکرد هیپوفیز بيمار، شامل مسائل باروری، نارسایی غدد جنسی، مسائل دوران بلوغ یا تومورهای هیپوفیز؛ هنگامی که فرد دچار مشکل حامله شدن یا دوره قاعدگی نامنظم یا سنگین است؛ وقتی که پزشک فکر می کند که بيمار دارای علائم اختلالات هیپوفیز یا هیپوتالاموس است یا علائم بیماری تخمدان یا بیضه دارد؛ یا هنگامی که پزشك مشکوک شود که کودک بلوغ جنسی تأخيري يا زودهنگام دارد؛ در مردان و زنان، به عنوان بخشی از اقدامات لازم براي ناباروری و اختلالات هیپوفیز یا غدد جنسی، درخواست مي شود.توضیح راجع به تست
LH، توسط غده هیپوفیز در مغز تولید می شود. کنترل تولید LH، سیستم پیچیده اي است که هورمونهای تولید شده توسط غدد تناسلی (تخمدان ها یا بیضه)، هیپوفیز و هیپوتالاموس را درگير مي كند.
سطح بالای LH (و FSH) در اواسط سيكل قاعدگي باعث تخمک گذاری مي شود. LH همچنين تخمدان ها را برای تولید استروئیدها و اصولا استرادیول تحریک مي كند. استرادیول و سایر استروئیدها براي تنظیم تولید LH، به هیپوفیز كمك مي كنند.
LH در مردان، نوع خاصي از سلول (Leydig cells) را در بیضه ها برای تولید تستوسترون تحریک می کند. سطح LH در مردان پس از بلوغ نسبتا ثابت است. افزایش سطح تستوسترون به غده هیپوفیز و هیپوتالاموس بازخورد منفی مي دهد و در نتیجه میزان ترشح LH را کاهش مي دهد.
در نوزادان و کودکان، سطح LH در مدت کوتاهی پس از تولد افزایش مي يابد، سپس تا سطوح بسیار پایین افت مي كند (تا 6 ماه در پسران و 1-2 سال در دختران). در حدود 6-8 سال، سطوح LH دوباره قبل از شروع بلوغ و توسعه ویژگی های ثانویه جنسی افزایش مي یابد.
در چه شرایطی تست افزایش می یابد
در زمان یائسگی، عملكرد تخمدانها متوقف مي شود و سطح LH افزایش مي يابد. افزایش سطح LH و FSH در نارسایی اولیه تخمدان دیده می شود. در مردان، سطح بالاي LH ممکن است نشان دهنده نارسایی اولیه بیضه باشد كه می تواند به علت نقص در رشد بیضه یا آسیب بیضه باشد. بلوغ زودرس در نوجوانان سطح LH و FSH را افزايش مي دهد.در چه شرایطی تست کاهش می یابد
سطوح پایین LH و FSH در نارسایی ثانویه تخمدان دیده می شود. بلوغ ديررس در نوجوانان سطح LH و FSH را كاهش مي دهد.تست هاي تكميلي
FSH; Testosterone; Progesterone; Estradiol; Total estrogensطریقه جمع آوری نمونه
نمونه خون از طريق فروبردن سوزن داخل ورید بازو به دست مي آيد، یا از نمونه ادرار تصادفی استفاده می شود. ادرار24 ساعته ممکن است درخواست شود اگر پزشک بخواهد سطح LH تولید شده در طی یک دوره 24 ساعته را اندازه گیری نمايد. LH به طور متناوب در طول روز آزاد مي شود، بنابراين نمونه تصادفی ممکن است مقدار واقعی را نشان ندهد. ادرار 24 ساعته می تواند این تغييرات را رفع كند.


تداخلات دارويي
بعضی از داروها می توانند باعث افزايش LH شوند، مانند داروهای ضد تشنج، کلومیفن و نالوکسان؛ در حالی که برخی دیگر باعثكاهش LH مي شوند، مانند دیگوکسین،قرص هاي جلوگيري از بارداري و درمان های هورمونی.
اطلاعات تكميلي
LH اغلب همراه با آزمايش های دیگر (FSH، تستوسترون، استرادیول و پروژسترون) در اقدامات لازم براي ناباروری در مرد و زن، هر دو مورد استفاده قرار مي گيرد. سطوح LH همچنين در بررسي بی نظمی های قاعدگی و برای کمک به تشخیص اختلالات هیپوفیز یا بیماری های مربوط به تخمدان ها یا بیضه مفید هستند.
در کودکان، FSH و LH براي تشخیص بلوغ تأخیري و زودرس استفاده می شود.
در زنان، سطوح LH و FSH می تواند به افتراق بین نارسایی اولیه تخمدان (نارسایی خود تخمدان ها یا عدم توسعه تخمدانها) و نارسایی ثانویه تخمدان (نارسایی تخمدان ها به علت اختلالات هیپوفیز یا هیپوتالاموس) کمک كند.منبع:معاونت درمان