FSH

نام آزمايش
FSH

استروژن و پروژسترون و مرخله فولیکولار تخمک


نام انگليسي تست
Follicle-stimulating Hormone, serumمخفف انگليسي تست
FSHنام هاي متعارف ديگر
Follicle-stimulating Hormone


آمادگي بيمار
آمادگي خاصي لازم نيستزمان نمونه گيري
نمونه خانم باید در زمان های خاصی از سيكل قاعدگی جمع آوری شود.نوع نمونه
نمونه خون از وريد بازو؛ گاهي نمونه ادرار تصادفي، يا ادرار 24 ساعته
علت درخواست تست
اين تست برای ارزیابی عملکرد هیپوفیز بيمار، شامل مسائل باروری، نارسایی غدد جنسی، مسائل دوران بلوغ یا تومورهای هیپوفیز؛ هنگامی که فرد دچار مشکل حامله شدن یا دوره قاعدگی نامنظم است؛ وقتی که پزشک فکر می کند که بيمار دارای علائم اختلالات هیپوفیز یا هیپوتالاموس است یا علائم بیماری تخمدان یا بیضه دارد؛ یا هنگامی که پزشك مشکوک شود که کودک بلوغ جنسی تأخيري يا زودهنگام دارد؛ در مردان و زنان، به عنوان بخشی از اقدامات لازم براي ناباروری و اختلالات هیپوفیز یا غدد جنسی؛ هنگامي که سيكل قاعدگی زن متوقف يا نامنظم شده، برای تعیین اين كه آيا زن وارد دوره یائسگی شده يا نه، درخواست مي شود.
توضیح راجع به تست
هورمون محرک فولیکول (FSH)، توسط غده هیپوفیز در مغز ساخته مي شود. کنترل تولید FSH، سیستم پیچیده اي است که هورمونهای تولید شده توسط غدد تناسلی (تخمدان ها یا بیضه)، هیپوفیز و هیپوتالاموس را درگير مي كند.
FSH در زنان رشد و بلوغ تخمك ها در تخمدان در فاز فولیکولی سيكل قاعدگی را تحریک می کند. FSH در مردان بیضه ها را براي تولید اسپرم بالغ تحریک مي كند و همچنین تولید پروتئین های متصل به آندروژن را پيش مي برد. سطوح FSH در مردان پس از بلوغ نسبتا ثابت است.
در نوزادان و کودکان، سطح FSH در مدت کوتاهی پس از تولد افزایش مي يابد، سپس تا سطوح بسیار پایین افت مي كند (تا 6 ماه در پسران و 1-2 سال در دختران). در حدود 6-8 سال، سطوح FSH دوباره قبل از شروع بلوغ و توسعه ویژگی های ثانویه جنسی افزایش مي یابد.

در چه شرایطی تست افزایش می یابد
در زمان یائسگی، عملكرد تخمدانها متوقف مي شود و سطح FSH افزایش مي يابد. افزایش سطح LH و FSH در نارسایی اولیه تخمدان دیده می شود. در مردان، سطح بالاي FSH ممکن است نشان دهنده نارسایی اولیه بیضه باشد كه می تواند به علت نقص در رشد بیضه یا آسیب بیضه باشد. بلوغ زودرس در نوجوانان سطح LH و FSH را افزايش مي دهد. FSH با بالا رفتن سن و در افراد سیگاری افزایش می يابد.
در چه شرایطی تست کاهش می یابد
سطوح پایین LH و FSH در نارسایی ثانویه تخمدان دیده می شود. بلوغ ديررس در نوجوانان سطح LH و FSH را كاهش مي دهد.
تست هاي تكميلي
Total estrogens, Estradiol, LH, Testosterone, Progesterone
طریقه جمع آوری نمونه
نمونه خون از طريق فروبردن سوزن داخل ورید بازو به دست مي آيد. گاهي اوقات نمونه ادرار تصادفی جمع آوري می شود، اما به دليل ترشح چرخه اي FSH، ممکن است جمع آوري ادرار24 ساعته درخواست شود. با اندازه گیری سطوح FSH تولید شده در طی یک دوره 24 ساعته، تغييرات سطح FSH كه در طول روز دیده مي شود، می تواند به حداقل برسد.تداخلات دارويي
نتایج FSH می تواند با استفاده از سایمتیدین، کلومیفن، دیژیتاليس و لوودوپا افزایش یابد. نتایج FSH می تواند با قرص هاي جلوگيري از بارداري، فنوتیازین ها و درمان های هورموني کاهش يابد.
اطلاعات تكميلي
FSH اغلب همراه با آزمايش های دیگر (LH، تستوسترون، استرادیول و پروژسترون) در اقدامات لازم براي ناباروری در مرد و زن، هر دو مورد استفاده قرار مي گيرد. سطوح FSH همچنين در بررسي بی نظمی های قاعدگی و برای کمک به تشخیص اختلالات هیپوفیز یا بیماری های مربوط به تخمدان ها یا بیضه مفید هستند. سطح FSH برای کمک به تعیین علت تعداد کم اسپرم در مردان استفاده می شود.
در کودکان، FSH و LH براي تشخیص بلوغ تأخیري و زودرس استفاده می شود.
در زنان، سطوح LH و FSH می تواند به افتراق بین نارسایی اولیه تخمدان (نارسایی خود تخمدان ها یا عدم توسعه تخمدانها) و نارسایی ثانویه تخمدان (نارسایی تخمدان ها به علت اختلالات هیپوفیز یا هیپوتالاموس) کمک كند.


منبع:معاونت درمان