آشنایی با آزمایش پروستات

1393/08/15

آشنایی با آزمایش پروستات


آزمایش پروستات

 

PSA بالا به معني خطر وجود سرطان پروستات است نه ابتلای صد در صدی بلکه PSA بالا فقط بيماراني که در خطر بالاتري براي وجود کانسر در پروستات هستند را شناسايي و نشانگر نياز به انجام تست هاي اضافي جهت رد يا اثبات سرطان در اين افراد است.

افزايش PSA هميشه بعلت سرطان پروستات نيست و علل ديگري چون عفونت هاي ادراري، بزرگي خوش خيم پروستات، دستکاري مجاری ادراري مانند سيستوسکوپي، بيوپسي پروستات و غیره نيز منجر به افزايش سطح PSA در خون مي شود.

در برخی مواقع چون افزایش سن، نژاد و یا عوامل طبیعی موجب بالا رفتن سطح PSA در خون می شوند از این رو وجود PSA بالا در یک مرد 70 ساله خطر کمتري براي ابتلا به سرطان پروستات است تا همان سطح PSA در يک مرد جوان.

بين آزمايشگاهاي مختلف نيز ممکن است مقداري تفاوت در سطح PSA اندازه گيري شده در آزمایش پروستات ديده شود بنابراين مردان باید جواب آزمايش پروستات را به پزشک معالج خود نشان داده و تفسير آزمايش را از او بخواهند، در آزمايش PSA معمولا سطح خوني 4ng/ml براي بسياري از مردان به عنوان حداکثر ميزان طبيعي مد نظر گرفته شده و بالاتر از آن غير طبيعي تلقي مي گردد.

انجمن اورولوژي و مجمع سرطان آمريکا توصيه کرده اند که در تمام مردان از 50 سالگي بصورت سالانه آزمایش پروستات داده شود، اگر در خانواده شخص (پدر،برادر) سابقه سرطان پروستات باشد انجام آزمایشات دوره ای برای فرد از سن 40 تا 45 سالگي ضروری است.

نکاتی که برای آزمایش پروستات باید رعایت کرد:


1- از یک هفته پیش از انجام آزمایش هیچ گونه معاینه پروستات یا نمونه برداری از موضع پروستات نداشته باشید.

2- از آنجا که پرتودرمانی یا رادیوتراپی و دریافت ترکیبات تستوسترونی می توانند موجب تداخل در نتایج آزمایش گردند ، لازم است که آزمایشگاه و پزشک را در جریان قرار دهید.

3 - 48 ساعت قبل از انجام آزمایش پروستات انزال یا مقاربت نداشته باشید .

4- اگر از دوچرخه استفاده می کنید از 48 ساعت قبل از آزمایش پروستات دوچرخه سواری نداشته باشید   منبع خبر: گردآوری آمثبت

ارسال نظر

نام (اختیاری) :
*
ایمیل(اجباری):
نظر شما:
کد بالا :

نظرات کاربران