تشخیص سریع باکتری سالمونلا در غذا

1393/08/17

تشخیص سریع باکتری سالمونلا در غذا


سالمونلا در غذا

 

پژوهشگران متوجه شده‌اند که سالمونلا یکی از شایع‌ترین پاتوژن‌هایی است که آلودگی  غذا  دیده می‌شود و سبب بروز تب، اسهال، و کرامپ‌های شکمی می‌گردد.

طبق آمار مراکز کنترل و پیشگیری هر‌سال یک نفر از هر 6 نفر ساکن آمریکا به مسمومیت غذایی دچار می‌شوند. بسیاری از این موارد دربیمارستان بستری می‌گردند و سالانه حدود ۳/۰۰۰ نفر می‌میرند.

غذاهای خام با منشا حیوانی، گوشت، مرغ، شیر و لبنیات، تخم‌مرغ و غذاهای دریایی می‌توانند آلوده به باکتری سالمونلا باشند. همچنین برخی میوه‌ها و سبزیجات ممکن است این باکتری را داشته باشند.

روش‌های متعارف تشخیص باکتری‌های مضر در غذا، قابل‌اعتماد و ارزان است ولی ممکن‌است پیچیده بوده، مدتی‌طولانی وقت لازم داشته باشد و درنتیجه گاهی سبب شود آلودگی تشخیص داده نشود. به‌این‌جهت، پژوهشگران برای مشخص‌کردن میکرب‌های ناخواسته، روش سریع‌تری ابداع کرده‌اند تا پیش‌‌از آنکه مردم دچار رنجوری شوند، این میکرب‌ها شناسایی گردند.
پژوهشگران دراین روش ازیک آرایه‌ی ظریف «تیربازویی نانومکانیکی» استفاده کرده‌اند که دریک انتها دارای یک تکیه‌گاه است که شبیه نوعی تخته‌ی شیرجه‌ی شنا است. به تیرهای بازویی پپتیدهایی متصل شده است که به سالمونلا می‌چسبند. وقتی باکتری‌ها به این پپتیدها چسبیدند بازوی تیرخم شده و یک سیگنال ایجاد می‌کند و به این ترتیب، سیستم غربالگری به سرعت سالمونلا را ازسایر انواع باکتری در نمونه‌ی مورد آزمایش تشخیص می‌دهد.


حتی یکی از پپتیدها اختصاصی ترازیک آنتی بادی عمل می‌کند و دراین مورد طلای استاندارد تلقی می‌شود. با این پپتید می‌توان هشت نوع متفاوت سالمونلا را جدا ازیکدیگر تشخیص داد. پژوهشگران اظهار داشته‌اند که از این تکنیک‌می‌توان در‌مورد سایر پاتوژن‌های شایع غذایی استفاده کرد

حیوانات خانگی ممکن است باکتری سالمونلا را در روده خود حمل کنند. بنابراین مدفوع آنها دارای باکتری سالمونلا می باشد.

باکتری سالمونلا در روده حیوانات خانگی از قبیل: لاک پشت، مار ، جوجه و پرندگان دیگر؛ بیشتر یافت می شود.

همیشه، بعد از دست زدن به حیوانات و مدفوع آنها، دستان خود را با آب گرم و صابون خوب بشویید.

دانشمندان این روش را درشماره‌ی ژانویه‌ی 2014 نشریه‌یACS Journal of Analytical Chemistry شرح داده‌اند.


منبع:پزشکی امروز
   منبع خبر: گردآوری آمثبت

ارسال نظر

نام (اختیاری) :
*
ایمیل(اجباری):
نظر شما:
کد بالا :

نظرات کاربران