مقاومت بعضی افراد نسبت به بیماری تیفوئید

1393/08/20

مقاومت بعضی افراد نسبت به بیماری تیفوئید

آزمایش تیفوئید یا بیماری حصبه

 

محققان استرالیایی اعلام کردند: افرادی که گونه خاصی از یک ژن را دارند به طور طبیعی در برابر بیماری حصبه مقاوم هستند

دکتر «سارا دانستان» و همکارانش در دانشگاه ملبورن می گویند: این کشف راه را برای تولید واکسن ضد بیماری حصبه هموار می سازد.

محققان می گویند: ژن HLA-DRB1 افراد را به طور طبیعی در بیماری تب تیفوئید یا حصبه مقاوم می کند.

به گفته محققان ، روش فعلی برای درمان بیماری حصبه بر کنترل شرایط بیمار، متمرکز است و تلاش دانشمندان بر این است که بتوانند از ژن کشف شده برای تولید واکسن استفاده کنند.

درمان بیماری از آن جهت دشوار است که باکتری عامل آن در برابر آنتی بیوتیک ها ، مقاومت نشان می دهد و اکنون یک واکسن با تاثیر متوسط در جامعه پزشکی مورد استفاده قرار می گیرد.

محققان موسسه «نوسال» دانشگاه ملبورن این بررسی را با کمک موسسه ژنوم سنگاپور و بخش های تحقیقاتی وابسته به دانشگاه آکسفورد انگلیس در کشورهای نپال و ویتنام انجام دادند

مطالعه انجام شده در ایران نیز در مورد ژن مورد نظر ، در اين مطالعه به روش نمونه گيري تصادفي از خون كامل 466 فرد نرمال اهداكننده مغز استخوان، DNA استخراج شده و قطعاتي از جايگاه ژني HLA-DRB با استفاده از 23 جفت آغازگر اختصاصي و به كارگيري روش PCR-SSP تكثير گرديد. در نهايت ارزيابي باندهاي ايجاد شده با انجام الكتروفورز روي ژل آگارز انجام گرفت. تحليل آماري با استفاده از برنامه آماي SPSS 11.5 و با تعيين فراواني صورت گرفت.
يافته ها: شايع ترين فراواني آلل هاي DRB1 در جمعيت نرمال ايراني، متعلق به (%20.0) DRB1*11 بوده و به دنبال آن (%11.4) DRB1*15, (%11.4) DRB1*13 و (%10.0) DRB1*04 بيشترين فراواني را دارا مي باشند. در حالي كه آلل DRB1*09 از كمترين فراواني (%0.9) برخوردار است.
نتيجه گيري: اين تحقيق تنوع ژنتيكي در جمعيت مختلط ايراني را از نظر آلل هاي HLA-DRB1 نشان مي دهد. در اين مطالعه نزديكي جمعيت ايراني با جمعيت هاي اروپاي شرقي و جنوبي ديده شد.

بیماری تب حصبه یا تب تیفوئید چیست ؟

تب تیفوئید یک بیماری حاد همراه با تب ناشی از باکتری های سالمونلا تیفی است. سالمونلا، یک نوع باکتری است که این باکتری ها در آب یا مواد غذایی وجود دارد .تب حصبه با نوشیدن یا خوردن، باکتریهای موجود در غذا یا آب آلوده بوجود می آید. مهمترین علامت آن تب است، د هجوم باکتریها به کیسه صفرا، بر سیستم سیستم صفراوی و بافت لنفاوی روده تاثیر میگذاردحصبه یا تب تیفویید، یک بیماری عفونی است و در اثر میکروارگانیسمی به ‌نام سالمونلا ایجاد می ‌شود.

علایم بیماری حصبه کدام می‌ باشند؟

مبتلایان به این بیماری معمولاً تب دارند. تب می ‌تواند به صورت مداوم باشد.
شایع ‌ترین علامت بیماری حصبه، تب مداوم است وبهترین راه تشخیص آن، کشت خون می باشد.

فرد ممکن است هیچ علامت دیگری نداشته باشد. هم‌چنین ممکن است علایمی مانند پایین بودن سطح هوشیاری، حالت بهت ‌زدگی هم وجود داشته باشد. در مواردی به ‌طور هم زمان اسهال یا یبوست هم دیده می ‌شود.

هم چنین ممکن است درد شکمی منتشر در شکم وجود داشته باشد که خیلی وقت‌ها با آپاندیسیت(التهاب آپاندیس) حاد اشتباه گرفته می ‌شود.

ممکن است مریض سرفه‌های خشکی داشته باشد. خستگی و کوفتگی هم از دیگر علایم است. ولی در حصبه در تمام موارد حتما تب وجود دارد.

علت ایجادکننده و زمینه ساز حصبه کدام است؟
علت بیماری حصبه میکروارگانیسم سالمونلا می ‌باشد که معمولاً از طریق خوراکی وارد بدن می ‌شود (دهانی- مدفوعی) و چنان چه مدفوع بیمار توسط فرد دیگری به صورت غیرمستقیم مثلا از طریق آب وغذای آماده خورده شده باشد، معمولا این حالت پیش می ‌آید.

افرادی که از آب‌های نامطمئن و غیر بهداشتی استفاده می‌ کنند، اگر این آب‌ها با فاضلاب مخلوط شده باشد، باعث ابتلا آنها به حصبه خواهد شد.

البته با توجه به اینکه در سال‌های اخیر مساله ی دفع فاضلاب تقریباً بهداشتی شده است، موارد این بیماری نیز کاهش پیدا کرده است.

راه‌های تشخیص بیماری حصبه کدام است؟
بهترین راه تشخیص، کشت خون است. البته کشت مغز استخوان دقیق ‌ترمی‌ باشد، ولی هم مشکل و هم دردناک است.

هم‌چنین از کشت مدفوع و ادرار هم برای تشخیص استفاده می‌شود.
برای تشخیص می‌توان از گاواژ ترشحات دئودنوم (دوازدهه) نیز استفاده کرد، ولی متداول ‌ترین روش کشت خون است.
تست ویدال در تشخیص بیماری حصبه در شرایط کنونی ارزش کم ‌تری دارد و جایگاه خوبی برای تشخیص ندارد.

این بیماری بیشتر در چه سنی دیده می‌شود و آیا جنبه ی ژنتیکی دارد؟
معمولاً این بیماری در سن کودکی و نوجوانی دیده می ‌شود. در جوامعی که آلودگی محیطی بالایی داشته باشند، معمولاً کودکان در اوایل عمربه این بیماری مبتلا می ‌شوند. اگر فردی در بچگی آلوده نشده باشد، به ندرت ممکن است در سنین بالا دچار این بیماری شود.

افراد با HIV مثبت (مبتلا به ایدز ) خیلی مستعد ابتلا به عفونت‌های سالمونلایی هستند و اگر موردی دیده ‌شود که عفونت سالمونلایی تکرار می ‌شود، باید به ایدز مشکوک شویم.

آزمایش تیفوئید یا حصبه


راه‌های درمان بیماری حصبه کدام است؟
این بیماری در اکثر موارد با مصرف آنتی‌بیوتیک خوب می ‌شود. آنتی ‌بیوتیک‌ های مصرف شده در سال‌های اخیر معمولا کلرامفنیکل، کوتریموکسازول و آمپی‌سیلین بوده و متأسفانه در سال‌های اخیر گروهی از میکروارگانیسم‌ها نسبت به آنتی‌بیوتیک‌ ها مقاومت پیدا کرده‌اند، ‌طوری که دیگر با تجویز این آنتی‌بیوتیک‌ ها بیمار بهبودی کامل پیدا نمی‌کند، لذا از داروی جدیدی به نام سفتریاکسون و سیپروفلوکسازین و… استفاده می ‌شود.

با توجه به اینکه مصرف داروی کلرامفنیکل می‌تواند با ایجاد عارضه کم ‌خونی آپلاستیک همراه باشد، امروزه برای درمان حصبه، کمتر از کلرامفنیکل استفاده می ‌شود.

آیا بعد از درمان، این بیماری مجدداً عود می‌کند؟
در این بیماری امکان عود وجود ندارد، ولی بیمارانی که تحت درمان ناقص قرارمی ‌گیرند، احتمال دارد که ناقل بیماری شده و تا مدت‌ها در مدفوع خود، میکروارگانیسم سالمونلایی را دفع کنند.

عدم درمان به موقع این بیماری ممکن است چه عواقبی به دنبال داشته باشد؟
معمولاً این بیماران اگر درمان نشوند، بعد از حدود یک ماه خود به خود خوب می ‌شوند. ولی در همه ی افراد این گونه نمی ‌باشد و در مواردی، عدم درمان به موقع ممکن است عواقب جدی و حتی کشنده ای در پی داشته باشد.

شایع ‌ترین علامت عدم درمان به موقع حصبه، سوراخ شدن روده می‌ تواند باشد. خونریزی گوارشی هم ممکن است رخ دهد.
در کل هر عارضه‌ای ممکن است به دنبال عدم درمان به موقع بیماری ایجاد شود.

در برخورد با این بیماران و درمان آن چه مشکلاتی وجود دارد؟
قبلاً برای درمان حصبه مجبور بودیم بیماران را بستری کنیم و داروی تزریقی به آنها تجویز کنیم. ولی امروزه با درمان‌های جدید، دیگر نیازی به بستری کردن بیمار نمی‌ باشد و می ‌توانیم با داروهای سرپایی و ارزان و دردسترس، او را درمان کنیم. خوشبختانه هم اکنون مشکل خاصی در رابطه با درمان این بیماران وجود ندارد.

توصیه کلی  در رابطه با این بیماری ؟
با توجه به اینکه این بیماری از راه دهانی- مدفوعی منتشر می ‌شود و فرد را مبتلا می‌ کند، توصیه می‌ شود دست‌ها را قبل از صرف هر غذایی حتما با آب و صابون بشویید و تمام مسایل بهداشتی را رعایت کنید و از مصرف غذاهایی که امکان آلودگی دارند، بپرهیزید. در آخر به توصیه ی سازمان بهداشتی جهانی توجه کنید که عنوان می ‌کند:

- اگر در جایی می ‌خواهید چیزی بخورید، بهتر است آن را بجوشانید و بعد مصرف کنید.
- اگر امکان جوشاندن آن مواد وجود ندارد، بهتر است که آنها را بشویید و مصرف کنید.
- اگر امکان شستن آن مواد وجود ندارد، بهتر است پوست آنها را بکنید و بعد مصرف کنید.
- در نهایت اگر امکان پوست کندن آن مواد وجود ندارد، بهتر است از مصرف آن صرف نظر نمایید.

به عنوان مثال در بهار و تابستان که مردم از توت استفاده می ‌کنند، چون در مصرف این میوه موارد بهداشتی گفته شده رعایت نمی ‌شود، معمولاً به دنبال مصرف توت، اسهال ‌های شدید و ناراحتی‌ های گوارشی پیش ‌می ‌آید.منبع : سلامت نیوز/مرکز تحقیقات سازمان انتقال خون/وزارت بهداشت

   منبع خبر: گردآوری آمثبت

ارسال نظر

نام (اختیاری) :
*
ایمیل(اجباری):
نظر شما:
کد بالا :

نظرات کاربران