آزمایش سنگ کلیه

1393/08/30

آزمایش سنگ کلیه


آزمایش سنگ کلیه

 

 

علایمی مانند درد پهلو، خونریزی در ادرار و سوزش آن و حالت تهوع از مهم‌ترین علایم بیماری سنگ کلیه می‌باشند که با سونوگرافی و انجام آزمایش، محل وجود سنگ مشخص می‌شود.


ادرار در حالت معمول رقیق است و به راحتی از مثانه تخلیه می‌شود ولی هنگامی که تعریق زیاد شد و مایعات به اندازه کافی مصرف نشود، ادرار حالت غلیظ پیدا می‌کند و ذرات به وجود آمده موجب رسوب در‌ کلیه‌ها و مسیر خروجی ادرار می‌شوند که در نتیجه عمل دفع ادرار با مشکل مواجه می‌شود. در حالتی دیگر گاهی اوقات فرد به دلیل مشکلاتی مانند بالا بودن سن، مشکلات پروستات، تنگی مجاری ادراری و مثانه دچار سنگ کلیه می‌شود.

موادی مانند نمک، کلسیم و فسفر در ادرار اگر به حالت فوق اشباع برسند در کلیه رسوب پیدا کرده و موجب تشکیل کریستال می‌شوند، کریستال‌های ایجاد شده با هم تجمیع شده و انواع سنگ‌های ریز و درشت تشکیل می‌شوند که همان سنگ کلیه است.


در صورتیکه هر یک از علامات زیر را داشته باشید نیاز به مراقبت پزشکی دارید:
درد شدید و طول کشیده در پهلو و پشت
خون در ادرار
تب و لرز
استفراغ
بوی بد ادراری یا ادرار کدر
احساس سوزش در هنگام ادرار کردن

بهترین روش برای تعیین سنگ کلیه ، آزمایش روی سنگ دفعی می باشد وقتی متوجه شدید که سنگ را می خواهید دفع کنید سعی کنید آنرا گرفته و برای آزمایش ارسال کنید.

سنگ های کلسیمی : شایع ترین سنگ های کلیه هستند . کلسیم قسمتی از رژیم غذایی ماست. کلسیمی که توسط استخوان و یا عضله استفاده نشود وارد کلیه می شود و در بیشتر افراد این کلسیم ازطریق ادرار خارج می شود در بیمارانی که سنگ کلیه دارند کلسیم را در کلیه هایشان نگه میدارند . این کلسیم می تواند با مواد دیگری نیز ترکیب شود که شایع ترین سنگ کلسیمی ترکیبی ، سنگ کلسیمی اگزالاتی است.


سنگ استرووایت: این سنگ ها معمولاً به دنبال عفونت در سیستم ادراری شکل می گیرند این سنگ ها در ساختار خود منیزیم معدنی و محصولات آمونیوم را دارند.


سنگ اسید اوریک: این سنگ ها وقتی تشکیل می شوند که اسیدیته ادرار زیاد می شود . در افرادی که سابقه سنگ اسید اوریک دارند باید مصرف گوشت قرمز در این افراد محدود شود .


سنگ سیستین : سنگ های سیستین نادر هستند سیستین در تشکیل ساختار عضله ، عصب و سایر قسمت های بدن شرکت دارد. بیشتر بیماریهایی که موجب ساخت سنگ سیستئی می شوند ارثی می باشند.


مجله اینترنتی آزمایشگاه آمثبت

 

   منبع خبر: گردآوری آمثبت

ارسال نظر

نام (اختیاری) :
*
ایمیل(اجباری):
نظر شما:
کد بالا :

نظرات کاربران

admin 1398/11/12
سلام ابتدا با یک متخصص کلیه و مجاری ادراری مشورت کنید.امیدوارم موقع دفع بتوانید سنگ را دیده و نگه دارید تا آزمایش انجام شود.چون آزمایش روی سنگ خیلی کمک به شما می کند تا بتوانید با رژیم غذایی مناسب از تشکیل مجدد آن جلوگیری کنید.

سامی 1398/11/12
برای تفسیر سونوگرافی .. در کلیه چپم. دوسنگ به ابعاد ۵ و ۱۱ میلیمتر وجود دارد چه کنم

محمود 1396/01/26
با سلام من سنگ کلیه ۱۴میلیمتری داشتم با جراحی در آوردن بیمارستان لبافی نژاد،حالا گفتن سنگ رو ببر بده آزمایش کنند که از چه نوعی هست متاسفانه آدرس آزمایشگاهی که این کار را انجام میده رو نمیدونستم لطفا راهنمایی کنید.ممنون