سل کانترها

1392/01/19

دستگاه سل كانتر :

اتوماتیک: دستگاههای تمام اتوماتیکی هستند که برای اندازه گیری کمی پارامترهای خونی در آزمایشگاه های پزشکی مورد استفاده می گردند. وظیفه این دستگاهها گزارش سریع و دقیق به روش ساده از پارامترهای اصلی خون است. و تفکیک نمونه های طبیعی و غیر طبیعی خون سل کانترها معمولا از سه بخش اصلی هیدرولیک، پنوماتیک و الکترونیکی تبدیل می گردند.

دستی: شمارندهی های سلولی دستی تمام مراحل شامل رقیق سازی، شمارش و یا افتراق سلولی به فعالیت دستی نیروی انسانی دارند. این شمارنده ها همیشه دارای یک محفظه و یک میکروسکوپ می باشند و اغلب برای شمارش سلولها در مایعات بدن مثل مایع نخاعی و ریوی در بیمارانی که دچار کمبود و یا افزایش پلاکت، کاهش گلبول سفید و یا افزایش آن هستند به کار می روند.
نمونه خون بیمار که در شیشه نمونه قرار دارد را با نیدل دستگاه تماس می دهیم و با فشار کمی که شیشه نمونه روی بدنه دستگاه وارد می کند. نیدل به میزان لازم خون را از نمونه مورد نظر برداشت می کند.

وظیفه سیستم هیدرولیک دستگاه:
برداشت محصول های مورد نیاز دستگاه و نمونه خون یا Aspirating آسپیریتینگ، تخلیه محلولها یا خون برداشت شده یا Dispensing دیاپنسینگ، رقیق سازی نمونه یا Diluting دیگوتینگ، مخلوط کردن نمونه و محلول ها یا Mixing میکسینگ و افزایش محلول لیزکننده یا lysing محلول لیزکننده: برای از بین بردن غشای سلولهای قرمز در کاپیلارهای مخصوص WBC (از بین بردن تداخل بین سلولهای قرمز و سفید در شمارش آنها) برای شمارش سلولهای سفید خون.

- محلول ایزوتون: برای رقیق کردن خون از یک محل ایزوتونیک که می تواند شبیه پلاسمای خون را تأمین نماید. (یکسان سازی مناسب جهت شمارش سلولهای خونی)
از جذب نوری مخلوطی از Lyse و هموگلوبین برای اندازه گیری غلظت هموگلوبین خون استفاده می شود.
- محلول شستشوRinse: برای شستشوی تیوپها، کاپیلاری ها و مرطوب نگه داشتن آنها پس از هر سیکل اندازه گیری مورد استفاده قرار می گیرد. این محلول نوعی دترجنت است.
- محلول شستشوی آنزیماتیک E-L cleaner : یک محلول آنزیمی مخصوص است برای پاک کردن بهتر تیوپ ها و کاپیلاری ها و به صورت روزانه مورد استفاده قرار می گیرد (قبل از خاموش کردن دستگاه) و ضرری برای قسمتهای پلاستیکی دستگاه ندارد.
- محلول پاک کننده پروب ها یا probe cleaner : از این محلول برای پاک کردن و حل کردن لخته خون های به جای مانده در پروب ها و تیوپ ها و کاپیلاری دستگاه استفاده می شود و معمولا باید بین محلول باید 15 دقیقه در این مسیرها قرار گیرد تا موثر واقع شود.
کالیبراتور: یک محلول خذوی با پارامترها و مقادیر مشخص و ثابت است که به صورت تجاری و مطابق با استانداردهای مرجع پزشکی تولید می شود و از آن برای کالیبره کردن دستگاه سل کانتر استفاده می شود.
کنترل: یک محصول خونی با پارامترها و مقادیر مشخص و ثابت است که به صورت تجاری در سه نوعLaw، Normal و High تولید می شود. خون کنترل باید روزانه برای چک کردن عملکرد دستگاه سل کانتر مورد استفاده قرار گیرد.
وظیفه سیستم پنوماتیک: تولید خلاء یا فشار ثابت جهت کنترل دریچه ها و همچنین کنترل حرکت محلول ها و نمونه در داخل سیستم هیدرولیک است.

وظیفه سیستم الکترونیکی:
این سیستم توسط یک ریزپردازنده کنترل می شود و وظایف زیر را بر عهده دارد:
1- اندازه گیری و پردازش سیگنال های حاصل از تغییر امپدانس
2- محاسبه و انتقال نتایج به چاپگر یا هر خروجی دلخواه در سیستم
3- ترسیم گراف پارامترهای اصلی
4- کنترل زمان اندازه گیری و توالی تست ها
5- اجرای برنامه Q.C و کالیبراسیون سیستم
6- ذخیره و بازیابی نتایج

تفاوت سل کانترها:
در حجم کاری آنها در روز موارد زیر است:
1- چک ولوها و نوع مکانیزاسیون آنها
2- از نظر الکترونی
3- حجم و گنجایش اطلاعات در IC های پروگرامی
4- موادی که در آنها استفاده می شود.
در سل کانترها حساسیت ها نسبت به دما و ولتاژ و . . . متفاوت است و با یک ایزولاسیون خاصی تهیه می شود.
کمپانی هایی که آنها را می سازند در ساختار و خرید و فروش آنها نقش عمده دارند (سابقه کارخانه معتبر است).

نگهداری دستگاه سل کانتر :
از دکمه ای که برای شستشوی نهایی است حتماً استفاده کنیم.
حتماً بعد از اتمام کار دستگاه را از برق خارج کنیم.
دستگاه را در جای مناسبی نصب کنیم.
در روی مسیر برق دستگاه ups قرار دهیم تا در حال کار، نوسانات ولتاژ تأثیری روی plc دستگاه نگذارند. (ups : نوسان گیر ولتاژ)
یا بهتر به سیستم setup است لیزر باشد که در خودش باتری داشته باشد و در صورت قطع برق شهر برق دستگاه را برای مدت کوتاهی تأمین کندو بعد از اتمام کار سیستم را قطع کند.

   منبع خبر: سایت جامع مهندسی پزشکی ایران

ارسال نظر

نام (اختیاری) :
*
ایمیل(اجباری):
نظر شما:
کد بالا :

نظرات کاربران