آزمایش جدید برای تشخیص سرطان کولون

1393/10/12

آزمایش جدید برای تشخیص سرطان کولون

 

آزمایش جدید تشخیص سرطان کولون

 

 

اگر عادات روده شما تغییر كرده، یعنی یبوست یا اسهال دارید یا در اندازه مدفوع‌تان تغییری به وجود آمده است، اگر در مدفوع‌تان خون می‌بینید، اگر دردهای شكمی یا لگنی دارید، اگر در قسمت پشت یا كبد، دردی دارید، اگر كم‌خونی و ضعف و كاهش وزن شدید دارید، فورا باید به پزشك مراجعه كنید؛ چون ممكن است سرطان روده بزرگ شكارتان كرده باشد و موذیانه در حال تسخیر بدن‌تان باشد.


روش هاي ساده تشخيصي غربالگري سرطان هاي روده بزرگ با حساسيت بالا مثل  متيلاسيون ژن  SEPT9 که در سلولهاي پيش سرطاني و يا سرطاني در گردش خون وجود دارد، از آن جهت اهمیت دارد که

1- ميزان مرگ و مير در بيماراني كه با سرطان روده بزرگ در مراحل پيشرفته مراجعه مي نمايند نسبت به انهايي كه در مراحل اوليه مراجعه مي كند بيش از 8 برابر مي باشد.

2- فقط نيمي از بالغين 50 سال و يا بالاتر از 50 سال جهت غربالگري مراجعه مي کنند .

3- فقط 40% از بيماران در مراحل اوليه تشخيص داده مي شوند ، به همین دلیل میزان مرگ و میر بالا می باشد و اغلب تشخیص بیماری در مراحل پیشرفته صورت می گیرد.


از آنجاييكه افراد هميشه از خطر ابتلاء به سرطان كولوركتال در رنج مي باشند و از طرفي استفاده از روش هاي تهاجمي تر مثل كولونوسكوپي براي مراجعين مشكل مي باشد و راه هاي تشخيصي ديگر غربالگري مثل حضور خون مخفي در مدفوع و... نيز حساسيت كافي را ندارد،

لذا استفاده از يك روش بسيار ساده و غير تهاجمي و با حساسيت و اختصاصيت بالا مثل بررسي مولكولي متيلاسيون SEPT9 از اهميت ويژه اي برخوردار شده است.‍‍


در بيماراني كه متيلاسيون ‍‍‍ژن SEPT9 ، مثبت مي باشد ، يك افزايش خطر بالايي جهت وجود سرطان روده بزرگ وجود دارد و حتما نياز به پيگيري هاي بيشتر دارند.


در بسياري از مطالعات انجام شده ، انجام اين تست داراي بيش از 80% حساسيت و 90% اختصاصيت مي باشد، يعني در 90% وجود سرطان و يا ضايعات پيش سرطاني روده بزرگ، اين تست مثبت مي گردد.

در يك مطالعه اي كه برروي 8000 نفر انجام شده است نشان داده شده كه اين تست مي تواند به عنوان يكي از بهترين تست هاي غربالگري سرطان روده بزرگ استفاده گردد و در صورت نياز به دنبال آن افراد مي توانند جهت تاييد نتايج ، كولونوسكوپي نمايند و پزشكان مي توانند قبل از انجام كولونوسكوپي به عنوان يكي از تست هاي غربالگري مناسب از انجام اين تست استفاده نمايند.


متدآزمایش :

جهت انجام تست متيلاسيون SEPT9 ، 10cc خون محيطي از فرد گرفته مي شود و پلاسما در شرايط خاصي جدا مي گردد و سپس استخراج DNA صورت مي پذيرد و پس از متيلاسيون با جديدترين تكنيك هاي روز دنيا ، با استفاده از متد Real time PCR حضور و يا عدم حضور متيلاسيون SEPT9 يررسي مي گردد.


تفسير آزمایش :


- در صورتي كه متيلاسيون SEPT9 منفي گردد، با احتمال بالايي مي توان به بيمار اطمينان داد كه سرطان روده بزرگ وجود ندارد (اختصاصيت 90% ).


- در صورتي كه متيلاسيون ژن SEPT9 مثبت گردد، بيمار حتما نياز به بررسي هاي بيشتر دارد و كولونوسكوپي بايد انجام گردد.


نکاتی که در تفسیر این تست باید در نظر گرفته شود شامل موارد زیر می باشد:


1- اين تست نبايد در خانم هاي حامله انجام گردد، زيرا گاهي اوقات نتايج مثبت كاذب در اين افراد ديده مي شود.


2- اين تست در افرادي كه سابقه قبلي سرطان هاي روده بزرگ را دارند نبايد انجام گردد.


3- اين تست در افرادي كه قبلا پوليپ روده بزرگ داشتند و پوليپ آنها برداشته شده نبايد انجام گردد.


4- افرادي كه مشكوك به سرطان روده بزرگ مي باشند و علائم بيماري را دارند ولي تست SEPT9 در اين افراد مثبت نشود،حتما نيازمند به روش هاي بررسي ديگر مي باشند.


5-اين تست جايگزين هيچ روش تشخيصي ديگري نخواهد بود و به تنهايي بسيار ارزشمند مي باشد.مجله اینترنتی آزمایشگاه آمثبت

منبع : آزمایشگاه اریترون اصفهان   منبع خبر: گردآوری آمثبت

ارسال نظر

نام (اختیاری) :
*
ایمیل(اجباری):
نظر شما:
کد بالا :

نظرات کاربران