تاریخچه کشف ویتامین C

1393/10/12

تاریخچه کشف ویتامین C


کشف ویتامین C

 

 

امپراتوري انگلستان بسيار گسترده بود و كشتي هاي بسياري زير فرمان دولت انگليس دريانوردي مي كردند .

ولي ،ملوانان كشتي هاي انگليسي به بيماري مرموزي دچار مي شدند كه طي آن سرشان گيج مي رفت،به خستگي مزمن و مفرط دچار مي شدند ،دندان هاي شان مي ريخت و لثه هاي شان ورم مي كرد و نقاط مختلف بدن شان خونريزي مي كرد .

اين بيماري بيشتر از آن مقداري كه سربازان در جنگ ها كشته شده بودند از ملوانان قرباني مي گرفت و«اسكوربوت»مشكل همه ملوانان كشتي هاي نيروي انگليس و بقيه كشورها بود و دولت انگليس مصمم بود كه اين مشكل را حل كند.


چند سال پيش از سال 1750،يك پزشك و جراح نيروي دريايي به نام «جميز ليند»كه در پي يافتن راه چاره اي براي درمان اين علايم ناشناخته بود،دريافت كه ماده اي ناشناخته در مركبات هست كه اگر ملوانان مركبات بخورند ،علايم شان را برطرف مي كند.امروزه ،ما اين عامل را ويتامين Cمي ناميم .

خوردن مركبات باعث مي شد كه ملوانان به اين بيماري دچار نشوند و آنهايي كه به اسكوربوت مبتلا مي شدند ،با خوردن مركبات و رسيدن ويتامين C به بدن شان علايم ناپديد مي شد.


دكتر ليند در سال 1753نتايج تحقيقات خود را در قالب مقاله اي به نام«درمان اسكوربوت »منتشر كرد؛ولي،ژنرال هاي ارتش انگليس به او بي مهري كردند و از خود توجهي نشان ندادند و تا سال 1800 كشف دكتر ليند بدون استفاده باقي ماندو در اين سال ها حدود 100 هزار ملوان انگليسي به خاطر اسكوربوت جان خود را از دست دادند.


وقتي سرانجام به كشف اين پزشك نيروي دريايي توجه كردند ،بيماري به سرعت فروكش كرد و جان ملوانان بسياري از مرگ نجات يافت.كاركنان كشتي هاي انگليسي از آب ليمو ترش نوشيدند .تا ويتامين Cبه بدن شان رسيد،نشانه هاي اسكوربوت هم ناپديد شد و ملوانان بسياري نيز به اين بيماري مبتلا نشدند.


ویتامین C باعث افزایش ایمنی بدن در برابر بیماری ها می شود، به فعالیت مناسب هورمونی بدن کمک می کند . یکی از نکاتی که در مورد این ویتامین قابل ذکر می باشد ، این است که طی تحقیقاتی که آخرین آنها در سال ۹۲ صورت گرفت مصرف ویتامین Cاز بروز سرماخوردگی جلوگیری نمی کند بلکه به تخفیف عوارض آن کمک می نماید از اینرو توصیه می شوددرطول مدت سرماخوردگی ، مواد غنی ازویتامینC به وفور مصرف شود. از تأثیرات دیگر این ویتامین، افزایش جذب آهن موجود در غذا است ؛ از اینرو توصیه می شود ، به عنوان پیش غذا سالادهای حاوی سبزیجات خورده شود تا ویتامینC موجود درآن جذب آهن غذا را افزایش دهد . کسانی که مبتلا به کم خونی هستند و رژیم غنی از آهن و اسید فولیک دارند، مصرف ویتامینC به استفاده بیشتر بدن آنها از آهن خورده شده کمک خواهد کرد .

نقش ویتامین C در سلامت:

این ویتامین موجب مرطوب نمودن پوست و تحریک رشد کلاژن در آن گردد

ویتامین C موجب سرعت بخشیدن در بهبود زخم ها و محافظت از بدن در برابر استرس های فیزیکی و ذهنی می گردد

ویتامین C از مهمترین مواد تغذیه ای در سلامت لثه ها و دندان به شمار می آید.

ویتامین C برای عملکرد مناسب غدد آدرنال(فوق کلیوی) و تیروئید ضروری است.

ویتامین C یکی از مهمترین آنتی اکسیدانهای موجود در طبیعت می باشد.

ویتامین C در سنتز نوروترانسمیتر نوراپی نفرین نیز نقش مهمی دارد

تحقیقات اخیر دانشمندان نشان می دهد که ویتامین C در متابولیسم کلسترول در تبدیل به اسیدهای صفراوی نیز نقش دارد که می تواند در میزان کلسترول خون و نیز در کاهش بروز سنگ های کیسه صفرا موثر باشد.

ویتامین C در مقابله با عوامل خارجی و سلول های توموری توسط سیستم ایمنی نقش دارد

ویتامین C با تحریک فعالیت آنتی بادی ها و سلول های سیستم ایمنی مانند فاگوسیت ها و نوتروفیل ها در فعالیت سیستم ایمنی تأثیر می گذارد.

مطالعات فراوان صورت گرفته نشان می دهد که بین مصرف زیاد میوه و سبزیجات تازه حاوی مقادیر بالای ویتامین C با کاهش خطر بروز بیشتر انواع سرطانها ارتباط مثبت وجود دارد.

همراه ساختن ویتامین C و A در مقادیر بالا، می‌تواند با موفقیت در پیودرمیتها، اگزماهای میکروبی، آنژینها، ورم حفرة بینی، سینوزیتها، ورم بافت ملتحمه، التهاب میزراه و التهاب رحم غیر سوزاکی به کار برود.مجله اینترنتی آزمایشگاه آمثبت

منبع : سمپاد سیتی / پژوهشکده   منبع خبر: گردآوری آمثبت

ارسال نظر

نام (اختیاری) :
*
ایمیل(اجباری):
نظر شما:
کد بالا :

نظرات کاربران