درمان عفونتهای باکتریایی با نانوذرات

1393/10/20

درمان عفونتهای باکتریایی با نانو ذرات


درمان عفونتهای باکتریایی با نانو ذرات


مجتبی شکیبائی، محقق "از بین بردن بیوفیلم باکتری‌های پاتوژن با نانوذرات" در دانشگاه علوم پزشکی کرمان با بیان اینکه در میان روش‌های مختلف جلوگیری از ایجاد و از بین بردن بیوفیلم باکتریایی، استفاده از نانوذرات مختلف می‌تواند به عنوان راهکاری جدید مورد استفاده قرار گیرد، گفت: از این رو، دراین طرح موفق به تولید نانوذرات سلنیوم و بررسی عملکرد ضد بیوفیلمی آن‌ها شدیم.

وی عنوان کرد: پیش از این گزارش شده که نانوذرات سلنیوم دارای خواص ضدباکتری، ضدویروسی و آنتی اکسیدانی هستند، اما نتایج تحقیق حاضر برای اولین بار نشان داده که نانوذرات سلنیوم، اثر ضد بیوفیلمی قابل توجهی از خود نشان می‌دهند و برای تولید این نانوذرات از فرایند زیستی تمیز، غیر سمی و سازگار با محیط زیست استفاده شده است.

شکیبایی در ادامه افزود: بدین منظور از یک میکروارگانیسم احیاکننده‌ یون‌های سلنیوم برای تولید نانوذرات سلنیوم بیوژنیک در محدوده اندازه ذره‌ای 80 تا 220 نانومتر استفاده شده است.

وی اظهار داشت: نتایج حاصل از این پژوهش آغازگر مطالعات جدیدی برای استفاده از این نانوذرات و یا همراه کردن آن با آنتی بیوتیک‌ها جهت درمان یا پیشگیری از عفونت‌های باکتریایی مولد بیوفیلم است که یک مشکل اساسی در بیماران بستری به حساب می‌آید.

شکیبایی در خصوص روند مطالعات صورت گرفته توضیح داد: نانوذرات سلنیوم با استفاده از یک گونه‌ی باکتریایی مقاوم به سلنیوم استخراج و تولید شده که نانوذرات تولیدی با استفاده از روش‌های دستگاهی مختلف مانند TEM، XRD، EDX و FT-IR مورد بررسی قرار گرفته است که توزیع اندازه‌ی آن‌ها بررسی و تعیین شده است.

به گفته وی گونه‌های باکتریایی استافیلوکوکوس آرئوس، پسودوموناس آئروژینوزا و پروتئوس میرابیلیس، که تولید کننده‌ی بیوفیلم هستند، از نمونه‌های کلینیکی جداسازی شد تا اثر ضد بیوفیلمی نانوذرات سلنیوم سنتزی بر روی آن‌ها مطالعه شود.

بر اساس اعلام ستاد نانو؛

 بیوفیلم(فیلم زیستی) گروهی از ساختارهای باکتریایی است که در یک ماده‌ی پلیمری خارج سلولی همچون پروتئین‌های چسبنده به سطوح غیرجاندار ایجاد می‌شود.

سلول‌های باکتری موجود در بیوفیلم در مقابل آنتی‌بیوتیک‌ها مقاوم‌تر بوده و فعالیت سوخت و ساز پایین‌تری دارند.

محققان این طرح به دنبال تولید و استفاده از نانوذراتی بوده‌اند که سبب جلوگیری از ایجاد و یا از بین بردن بیوفیلم در ترکیبات باکتریایی شود. البته بیشتر عفونت‌های باکتریایی رابطه‌ی مستقیمی با بیوفیلم‌ها دارند.

باکتری‌هایی نظیر سودوموناس آئروژینوزا، استافیلوکوک اورئوس و پروتئوس میرابلیس قادرند بیوفیلمی قوی تشکیل داده و به دستگاه‌ها و وسایل بیمارستانی چسبیده و سبب ایجاد عفونت اضافی همچون عفونت ادراری شوند. این امر، یکی از دلایل مرگ و میر میلیون‌ها انسان در کشورهای در حال توسعه و یا حتی توسعه یافته است.

نتایج این پژوهش در مجله‌ی Journal of Trace Elements in Medicine and Biology (جلد 29، شماره 1، سال 2015، صفحات 235 تا 241) منتشر شده و از همکاری دکتر مجتبی شکیبائی، دکتر محمد رضا شکیبائی، دکتر حمید فروتن فر، اعضای هیأت علمی دانشگاه علوم پزشکی کرمان، دکتر طیبه محمدی خورسند و یاسر گلکاری حاصل شده است.

محققان این طرح، در راستای ایجاد راه‌های جدید برای درمان عفونت‌های باکتریایی اقدام به بررسی تأثیر نانوذرات بر روی ‌فیلم‌های زیستی باکتریایی کردند که کاهش مدت زمان بستری شدن، کاهش مقاومت آنتی بیوتیکی و هزینه‌های درمانی از فواید کاربرد این دستاورد علمی است.

مجله اینترنتی آزمایشگاه آمثبت

منبع:مهر


   منبع خبر: گردآوری آمثبت

ارسال نظر

نام (اختیاری) :
*
ایمیل(اجباری):
نظر شما:
کد بالا :

نظرات کاربران