کشف سروتایپ جدید باکتری سالمونلا عامل حصبه

1393/11/03

کشف سروتایپ جدید باکتری سالمونلا عامل حصبه

سروتایپ سالمونلا عامل حصبه

 

 

محققان در تحقیقات خود بر روی باکتری‌های محیط سروتیپ جدیدی از باکتری سالمونلا را شناسایی کردند.

این سروتیپ که Salmonella Lubbock نام‌گرفته است، ​در بسیاری از مناطق و محیط​ها رشد می‌کند. محققان معتقدند شناخت این سروتیپ دریچه جدیدی را در تحقیقات پژوهشگران درباره جلوگیری از بروز بیماری​های سالمونلایی را بازکرده است.

به گفته محققان این کشف بیش از آن که آنها را شگفت​زده کرده باشد، ضرورت انجام تحقیقات بیشتر برای شناخت سالمونلا را آشکار کرده است.

به عقیده محققان برخی از سویه​های این باکتری کشف​شده مقاومت زیادی به آنتی‌بیوتیک‌ها نشان می‌دهند و به نظر می‌رسد محققان باید تلاش جدیدی را برای شناخت و تحقیق پیرامون این سویه‌ها انجام دهند.

سالمونلا ها گروه بزرگی از باسیل های گرم منفی دارای ویژیگیهای عمومی خانواده انتروباکتریاسه می باشند که به گسترده ای در محیط انتشار داشته و به عنوان پاتوژنهای روده ای عامل طیف وسیعی از بیماریهای در انسان و حیوان می باشند.چون اولین بار سالمون Salmon میکروب شناس آمریکایی در سال 1885 باکتری سالمونلا کلراسو را از مدفوع خوک جدا نمود لذا کلمه سالمونلا جهت نامگذاری این جنس برگزیده شد.

اکثر سروتایپ های سالمونلا به ندرت برای انسان بیماریزا می باشند و گونه های بیماریزای انسانی اغلب در سروگروپ A,B,C1,C2,D,E1,E4, قرار دارند

گروه عمده که برای بیماریزایی انسان مهم است بنام سالمونلا انتریکا می باشد که سالمونلا تیفی و سالمونلا پاراتیفی متعلق به این گروه است

سالمونلاها از طریق محیط آلوده وارد دستگاه گوارش می‌شوند. سپس به سلول​های مخاط روده متصل می‌شوند و وارد گردش خون شده و در تمام بدن منتشر می‌شوند. مهم‌ترین گونه سالمونلا عامل ابتلا انسان به تب حصبه است.

 

مجله اینترنتی آزمایشگاه آمثبت

منبع: ایسنا/دکتر سهیلا حکت یزدی

   منبع خبر: گردآوری آمثبت

ارسال نظر

نام (اختیاری) :
*
ایمیل(اجباری):
نظر شما:
کد بالا :

نظرات کاربران