نکات بهداشتی درباره رژ لب خانم ها

1393/12/12

نکات بهداشتی درباره رژ لب خانم ها


رژ لب

 

 

«خانم‌ها سالانه 2 کيلوگرم رژلب مي‌خورند»، «رژلب مي‌تواند يائسگي زودرس بياورد» «رد پاي رژلب در عوامل زمينه‌ساز ابتلا به سرطان دهانه رحم» و خبرهايي از اين قبيل شايد در وهله اول برايتان جالب يا خنده‌دار باشد و با خود بگوييد واقعا؟ اما وقتي کمي تامل کنيد، اين موضوع چندان هم خنده‌دار نيست. تحقيقات بسياري روي اين ماده آرايشي پرطرفدار انجام شده و در تمام آنها حتي مارک‌هاي بسيار معروف آرايشي متهم شده‌اند که محصولاتشان حاوي فلزات سنگيني مثل سرب، رنگ‌هاي مصنوعي، سيليکون، آلومينيوم، اسانس، BHT و پارابن هستند که مي‌توانند زمينه‌ساز ابتلا به سرطان و امراض ديگر در بدن شود.

گفت‌وگو با دكتر محمدعلي نيلفروش‌زاده متخصص پوست

رژلب عامل بيماري است يا ناقل بيماري؟


به تازگي کمپيني در فرانسه به نام Jo's Cervical Cancer Trust با توجيه اين مسئله که رژلب عامل ابتلا به بسياري از امراض از جمله بلوغ زودرس در نوجوانان و يائسگي زودرس و ابتلا به سرطان دهانه رحم در خانم‌هاست، راه افتاده. اين کمپين از تمام اعضاي خود خواسته عکسي در حال پاک کردن رژلب از خود بگيرند و اين سلفي‌ها را براي دوستانشان روي شبکه‌هاي اجتماعي بفرستند و از آنها دعوت کنند استفاده از رژلب را براي حفظ سلامت خود کنار بگذارند. حتما شما هم اين عكس‌ها را در شبكه‌هاي مجازي ديده‌ايد و اخبار آن را دنبال مي‌كنيد. اين خبر را بهانه‌اي قرار داديم تا با دکتر محمدعلي نيلفروش‌زاده، متخصص پوست، رئيس مرکز تحقيقات پوست وسلول‌هاي بنيادي صحبت کنيم و از واقعيت‌هاي اين وسيله آرايشي پرطرفدار بپرسيم.


واقعا استفاده از رژلب براي سلامت مضر است؟


رژلب غير از سرب، حاوي ترکيب‌هايي مثل آهن، پلي‌اتيلن و تيتانيوم است که به دنبال بلع احتمال ابتلا به سرطان پستان و ريه را افزايش مي‌دهد. خود سرب هم مي‌تواند عامل ناباروري، کم‌خوني و عقب‌ماندگي ذهني در جنين يا ابتلا به سرطان باشد. در واقع استفاده از رژلب به‌‌دليل موادي كه دارد، در كنار ديگر علل زمينه‌ساز اين بيماري‌ها مي‌تواند فرد را مستعد ابتلا به آنها كند.


مگر رژلب از چه موادي تشکيل شده است؟


60 درصد حجم رژلب را موم و روغن تشکيل داده است که مشکل خاصي ايجاد نمي‌کنند. برخي از رژلب‌ها حاوي موم عسل يا روغن‌هاي گياهي مرغوب يا کره کاکائو هستند و به همين دليل قيمت آنها نيز بالاتر است اما برخي ديگر حاوي روغن کرچک و لانولين هستند که چربي گوسفند است و با توجه به اينکه در برخي نقاط براي پيشگيري از بروز امراض پوستي و کک در گوسفندان آنها را از حوضچه‌هاي آفت کش عبور مي‌دهند، امکان اينکه چربي آنها هم آلوده به اين سموم باشد، بالاست و مي‌تواند مشکل ايجاد کند. باقي حجم رژلب را الکل تشکيل مي‌دهد که حلال روغن است. به علاوه اسانس، رنگ و مواد نگهدارنده که از فساد رژ پيشگيري مي‌کنند هم ممکن است مشکل‌ساز شوند.


تمام رژلب‌ها حاوي فلزات سنگين هستند؟


نتايج تحقيقي که اخيرا دانشگاه کاليفرنيا روي 8 برند مشهور توليد‌کننده رژلب انجام شده، نشان داد 9 فلز سنگين سمي در بيشتر اين رژها وجود دارد؛ از جمله کروم، منيزيم، کاستيوم و سرب.


چرا اين ترکيب‌هاي سمي در رژلب‌ها وجود دارد؟


رنگ رژلب را از ترکيب‌هاي ذغال‌سنگ يا ترکيب‌هاي رودخانه‌اي مي‌گيرند. ترکيب‌هاي ذغال سنگ مي‌تواند مشکلات پوستي ايجاد کند و باعث سوزش شود. کارمين ماده سمي ديگري است که در رژلب وجود دارد و متاسفانه از جوشاندن نوعي سوسک که آن هم براي رنگ رژلب استفاده مي‌شود، به دست مي‌آيد و عامل اصلي ناراحتي‌هاي پوستي و حساسيت‌‌هاست. ترکيب‌هاي درياچه‌اي نيز از واکنش جلبک‌ها و سنگ‌ها به‌وجود مي‌آيد و به‌عنوان رنگ در رژلب استفاده مي‌شود و ترکيبي بسيار سمي است. اسانس‌ها نيز مي‌تواند عامل خشکي و ترک‌خوردگي لب‌ها باشد.


پس به اين ترتيب هر چه رنگ يک رژ غليظ‌تر باشد، ميزان سميت آن بالاتر است؟


بله، رژلب‌هاي قرمز‌تر سرب بيشتري دارند و ترکيب‌هاي فلزات سنگين در آنها بيشتر است. اين موضوع با ماندگاري بيشتر اين وسيله آرايشي هم ارتباط مستقيم دارد.


موقع خريد رژلب به چه نکته‌هايي توجه کنيم؟


نتايج تحقيقات ثابت‌کرده فقط توجه به مارک و قيمت مهم نيست. حتي مارک‌هاي خيلي معروف رژلب نيز به سرب و فلزات سنگين آلوده هستند و برعکس برخي از مارک‌هاي ارزان‌تر درصد آلودگي‌شان به فلزات سنگين کمتر است. بهتر است هنگام انتخاب رژلب يا هر وسيله آرايشي ديگر برند‌هايي را تهيه کنيد که مطمئن هستيد حداقل حاوي فلزات سنگين نيستند چون اين مواد صدمه‌هاي درازمدت جبران‌ناپذيري به بدن مي‌زنند. برخي رژلب‌ها SPF دارند و بهتر است که از اين نوع رژلب‌ها استفاده کنيد. مخصوصا خانم‌هايي که در معرض نور رايانه هستند، بهتر است از رژلب‌هاي براق و برق لب کمتر استفاده کنند زيرا برق لب خود جذب اشعه ماوراي بنفش را بالا مي‌برد. برخي خانم‌ها از روغن بچه يا وازلين يا ويتامينA+D استفاده مي‌کنند اما اين مواد جلوي زيان‌هاي نور خورشيد را نمي‌گيرد و بهتر است از برق‌لب‌هاي SPF‌دار استفاده کنند.


آيا مايع يا جامد بودن رژلب نيز ملاک مهمي در انتخاب آن است؟


مايع يا جامد بودن رژلب به حلالي بستگي دارد که درون آن است. رژلب‌هاي مايع، خشکي لب را بيشتر مي‌کنند چون الکل بيشتري دارد. هر چه درصد موم و روغن رژ بيشتر باشد، به شرطي که موم مناسب انتخاب شده باشد، بهتر است و لب را نرم‌تر مي‌کند.


رژلب‌هاي حجم‌دهنده يا 24 ساعته يا اکليل‌دار چطور؟


بهتر است رژلب‌هايي تهيه کنيد که ماندگاري طولاني ندارند و با شوينده به سادگي پاک مي‌شوند. ترکيب‌هاي اکليل‌دار يا رژ‌هاي 24 ساعته ترکيب‌هاي افزودني بيشتر و مسلما ميزان سميت بالاتري دارند. حين خريد، حتما رژلب خوب تهيه کنيد و مدت زماني که رژ روي لب مي‌ماند، تا جاي ممکن کوتاه کنيد.


رژلب‌هاي گياهي چطور؟


اين نوع رژلب‌ها تنوع رنگ کمتري دارند، دوامشان کمتر است و تقريبا بدون سرب و فلزات سنگين هستند.


چه بيماري‌هايي ممکن است با رژلب منتقل شود؟


برخي بيماري‌هاي عفوني و ويروسي مثل تبخال يا مشكلاتي مثل آلرژي به رژلب. به همين دليل به خانم‌ها توصيه مي‌کنيم حتما موقع خريد، رژهاي مخصوص تست موجود را روي دستشان امتحان کنند و هرگز آن را به لب نزنند زيرا ويروس تبخال از ويروس‌هايي است که به راحتي منتقل مي‌شود. هرگز از رژلب مشترک استفاده نکنند و حتي در آرايشگاه اجازه ندهند آرايشگر از قلموي رژ مشترک برايشان استفاده کند. بهترين کار اين است که رژ را همراه خود ببرند. در واقع قصد از راه افتادن اين كمپين‌ها يا توصيه‌هاي پزشكان هم مقابله يا لااقل كاهش درصد ابتلا به بيماري‌هاي ناشي از رژلب است. با رعايت نكته‌هاي ريز اينچنيني اگر يك درصد هم از بيماري فاصله بگيريد، به موفقيت رسيده‌ايد.


حساسيت به رژلب با چه علائمي بروز مي‌كند و براي آن درمان چه‌کار کنيم؟


پوسته‌پوسته شدن و خارش و سوزش لب نشانه حساسيت به رژلب است. اگر لب زخم شد، حتما بايد از آنتي‌بيوتيک استفاده کرد تا زردزخم پيش نيايد. در عين حال بايد از کرم‌هاي SPF‌دار استفاده کنيد و لب را مرطوب نگه‌داريد و در اين مدت از رژلب استفاده نکنيد تا مشکل کامل برطرف شود. بعد از آن هم بايد در انتخاب رژلب دقت کرد.


نقش سرب در بلوغ زودرس دختران


به گزارش سايت هلث‌دي نوولز تحقيقات پژوهشگران انجمن ملي سلامت کودکان امريکا روي 700 دختر جوان 6 تا 11 ساله نشان داد کودکاني که بيش از ديگران در معرض سرب هستند و ميزان سرب موجود در بدنشان بيش از 5 ميکروگرم در دسي‌ليتر خون است، 75 درصد بيشتر در معرض بلوغ زودرس هستند. اين ميزان وقتي مقدار کادميوم در بدن بالا رود، بيشتر هم مي‌شود و مي‌تواند به کليه، ريه و استخوان‌ها صدمه بزند و زمينه‌ساز سرطان باشد.


حرف اول


دکتر زهره تهرانچي
متخصص پوست
عضو هيات‌علمي دانشگاه علوم‌پزشکي شهيدبهشتي

رژلب، آلرژي و تبخال


1. خانم‌هايي که پوست حساسي دارند بايد روي ترکيب‌هاي رژ لب را بخوانند تا حاوي ائوزين نباشد. بيشتر
رژ لب‌ها حاوي اين ترکيب شيميايي هستند که رنگ قرمز ايجاد مي‌کند و به‌طور شايعي عامل حساسيت است. اگر خانمي دچار حساسيت و پوسته پوسته شدن لب و قرمزي و خارش شد، بايد بلافاصله استفاده از رژ لب خود را کنار بگذارد و بعد از بهبود، رژ لب ديگري که حاوي اين ترکيب نيست، استفاده کند.


2. هرگز براي تست رژ لب آن را روي لب نزنيد چون از اين طريق ممکن است برخي بيماري‌هاي عفوني مثل تبخال و زگيل منتقل ‌شود. هرگز اجازه ندهيد كسي رژ لب شما را استفاده كند. خودتان هم به اين وسيله آرايشي مثل يك وسيله بهداشتي مثل مسواك و شانه كه شخصي‌اند، نگاه كنيد.


3. هنگام خريد به تاريخ مصرف روي رژ لب دقت کنيد. بيشتر کالاهاي آرايشي در ايران تاييد وزارت بهداشت را با برچسب شبنم دارند که با ارسال کد درج شده روي آن مي‌توانيد از تاريخ توليد کالا باخبر شويد اما اگر تاريخي درج نشده، سعي کنيد بعد از باز کردن و استفاده بيش از 6 ماه تا يک سال رژ لب را نگه‌نداريد. رژ لب را در دماي اتاق و در درجه حرارت 2 درجه سانتي‌گراد نگهداري کنيد و آن را در معرض گرما يا نور خورشيد قرار ندهيد.


حرف آخر


دکتر رامين مظفري
متخصص اطفال
عضو هيات علمي جهاد دانشگاهي علوم پزشکي ايران


مواد آرايشي و مسموميت کودکان با سرب


مسموميت با سرب در کودکان مشکلي جهاني است که عوارضي مانند عقب‌ماندگي ذهني و تاخير رشد جسماني را به دنبال دارد. در گذشته تماس با مواد رنگي که در نقاشي ساختمان‌ها به کار مي‌رفت، عامل اصلي مسموميت با سرب بود اما امروزه گرچه ميزان سرب موجود در رنگ‌ها کاهش يافته اما مسموميت ناشي از سرب با باتري‌هاي ساعتي که در اسباب‌بازي‌ها استفاده مي‌شود، بتونه دور شيشه پنجره‌ها، سيمان، مواد آرايشي و جواهرات و بنزين و بخار بنزين جايگزين شده است. کودکان قد کوتاه‌تري دارند و سرب چون سنگين است، پايين مي‌آيد و کودکان بيشتر در معرض آن قرار مي‌گيرند. همچنين کودکان همه چيز را به دهان مي‌برند و احتمال اينکه همراه گرد و غبار و رنگ روي وسايل سرب بخورند، بسيار زياد است. سرعت رشد کودکان بالاتر است و در نتيجه سرب سريع‌تر جذب استخوان‌ها و ارگان‌ها مي‌شود. متاسفانه تمام مواد آرايشي، رنگي و روغني که روي صورت بعضي بچه‌ها استفاده مي‌شود، هرچند استاندارد باشند، آلوده به فلزات سنگين است و اين مواد نه تنها باعث انتقال عفونت و گل‌مژه مي‌شوند، بلکه در درازمدت نيز آسيب‌زننده‌اند. در سال 1991 تحقيقي در آمريکا انجام شد و مشخص شد از هر 11 کودک يک نفر به مسموميت با سرب مبتلا است. با اينكه همه مي‌دانند بايد تا مي‌توان امكان تماس با سرب را كم كرد اما مي‌بينيم والدين اجازه مي‌دهند بچه‌ها رژلب بزنند و آن را تفريحي بي‌خطر مي‌دانند. خواب‌آلودگي، نداشتن تعادل، افزايش فعاليت يا تاخير رشد، افزايش فشار داخل جمجمه و کما از علائم مسموميت با سرب است که بعد از تشخيص درمان دارد. توصيه مي‌شود براي پيشگيري اسباب‌بازي‌هاي پلاستيکي و باتري‌ها را از دسترس کودکان دور نگه‌داريد و اجازه ندهيد آنها را به دهان ببرند و هرگز براي بچه‌ها مواد آرايشي را مجاز ندانيد حتي اگر براي گرفتن عكس يا تفريح كودكانه باشد. جايگزين كردن رول‌هاي رژلب‌مانند موجود در داروخانه‌ها كه حاوي مواد چرب‌كننده و بي‌ضرر لب هستند، مي‌تواند جايگزين خوبي براي بچه‌ها باشد. اگر يكبار اجازه اين تجربه جالب را به بچه‌ها بدهيد، خواهان تكرار آن هستند پس به‌خاطر سلامت خودشان، به آنها قاطعانه نه بگوييد.

 

مجله اینترنتی آزمایشگاه آمثبت

منبع:سلامت


   منبع خبر: گردآوری آمثبت

ارسال نظر

نام (اختیاری) :
*
ایمیل(اجباری):
نظر شما:
کد بالا :

نظرات کاربران