آزمون تافل برای بچه های علوم آزمایشگاهی

1394/01/17

آزمون تافل برای بچه های علوم آزمایشگاهی


آزمون تافل برای بچه های علوم آزمایشگاهی


در گفتاراول و دوم ، درباره شیوه اعتبار سنجی دانشگاه ها و همچنین، درباره مسائل مربوط به آزمون آیلتس که یکی از مطرح ترین آزمون ها برای اخذ مدرک زبان جهت ادامه تحصیل متقاضیان در خارج از کشور است، مطالبی ارائه شد. در این بخش، به آزمون تافل و مسائل مربوط به ان می پردازیم. بسیارند علاقمندانی که به جای شرکت در ازمون آیلتس، تافل را برای کسب مدرک زبان انگلیسی ترجیح می دهند که البته این به معنی آسان تر بودن یا سخت تر بودن و معتبر بودن نیست. تافل امروزه به صورت کاملا اینترنتی ارائه می شود.

داستان تافل

همانند آزمون آیلتس، آزمون تافل (Test of English as Foreign Lanaguge) که آزمون زبان انگلیسی به عنوان زبان خارجی می باشد نیز از اهمیت و جایگاه ویژه ای برخوردار است. همه دانشگاه هایی که مدرک آیلتس را به عنوان مدرک زبان می پذیرند، مدرک تاقل را به عنوان یکی از قدیمی ترین آزمون های ارزشیابی زبان انگلیسی دانشجویان غیر انگلیسی زبان می پذیرند. این آزمون چند سالی است که علاوه بر شیوه سنتی و قدیمی آن که به صورت کاغذی (PBT )بود، به شیوه کامپیوتری و اینترنتی (IBT ) نیز برگزار می شود.

مسئول هماهنگی و تصمیم گیری جهت برگزاری آزمون تافل، موسسه ETS می باشد . سابقه برگزاری این آزمون به اواسط دهه شصت میلادی بر می گردد و تا امروز بیش از 27 میلیون نفر در سراسر جهان در این آزمون شرکت کرده اند.آزمون کاغذی دارای 4 مهات، شامل شنیداری ، ساختار زبان ، خواندن و توشتن است. در شیوه اینترنتی، به جای ساختار زبان، مهارت گفتاری اضافه شده است که اين بخش از آزمون تافل ای بی تی از شش قسمت تشکیل شده که دو قسمت آن به صورت مستقل independent و چهار قسمت آن به صورت تلفيقي integrated مي‌باشد .


بر خلاف بخش گفتاری آزمون ایلتس که داوطلب می بایست به مدت 15 دقیقه حداقل با ممتحن آزمون مصاحبه کند، در این بخش، پرسش هایی باید پاسخ داده شود که اطلاعات تکمیلی آن را میتوانید از سایت رسمی آزمون تافل یا کتاب های موجود در بازار کسب کنید.

نمرات هر بخش محاسبه و سپس نمره نهایی مشخص می شود. معمولا برای ادامه تحصیل در دانشگاه های خارچ از کشور نمره بالاتر از 550-600 از داوطلبان خواسته می شود که بر اساس دانشگاه ها و نوع رشته متفاوت است. بر خلاف آزمون آیلتس، آزمون تافل بخش مصاحبه ندارد. در آزمون اینترنتی که در سال های اخیر مورد استقبال مخاطبان قرار گرفته است، تغییراتی در مقایسه با آزمون کاغذی ایجاد شده است که به عنوان مثال می توان بر تاکید بر روی مهارت های زبانی به جای گرامر و تسریع در تصحیح پرسش نامه داوطلبان و اعلام نتایج نهایی و امکان شرکت مکرر در آزمون در یک ماه را نام برد.

نمره بخش اینترنتی می تواند بین 0 تا 120 باشد که معمولا برای پذیرش در مقاطع فوق لیسانس و دکترا، نمره 80-90 به بالا از داوطلبان درخواست می شود. نمونه سوالات و اطلاعات غنی و متنوع درباره آزمون های مختلف تافل، شیوه سوالات و مکان های برگزاری ان ، همه در سایت رسمی ETS قابل مشاهده است. تفاوتی بین بخش نوشتاری آزمون کاغذی تاقل با شیوه کامیپوتری ان وجود ندارد به دلیل آن که ادیتوری که در اختیار داوطلب قرار می گیرد، جز امکان copy- paste- delete، امکانات دیگری ندارد.

همانند بخش نوشتاری آزمون آیلتس، در این جا نیز صحیح نوشتن کلمات، پرداخت حرفه ای به موضوع و طرح مساله و جمع بندی درست، در نمره نهایی تاثیر گذار خواهد بود و سطح اطلاعات عمومی و دانش داوطلب نسبت به پرسشی که مطرح شده است، ملاک ارزشیابی نمی باشد. میلیون ها نتیجه جست و جو درباره تاقل و آیلتس در اینترنت، نشان دهنده اهمیت این آزمون ها در میان داوطلبان اخذ پذیرش از دانشگاه های سراسر جهان است. در این گفتار نیز مناسب دیدیم تا نکاتی را به اطلاع خوانندگان محترم سایت برترین ها برسانیم:

نکته 33: چه در بخش کاغذی و چه در بخش اینترنتی و کامپیوتری آزمون تافل، تنها سطح زبان انگلیسی شما و مهارت شما در درک مطلب و انعکاس اثربخش آن به کاغد یا کامپیوتر ملاک است و نه اطلاعات عمومی شما. این که شما در کدام کشور در این آزمون شرکت کرده اید، در ارزشیابی نمره شما تاثیر ندارد. بنابراین نکته شماره 24 را که در گفتار قبلی به ان اشاره شد را دوباره بخوانید.

نکته 34: همواره خواندن و شنیدن تجربه افرادی که در آزمون تافل نمره بالایی کسب کرده اند، بهترین منبع برای ارقتیا ضریب موفقیت شما هست و این تجارب را می توانید در بخش موفقیت های سایت رسمی تافل مشاهده کنید.

نکته 35: در شیوه آزمون آی بی تی، سرعت عمل کاربر در پاسخ به سوالات و انتقال مفاهیم از ذهن به رایانه، از جایگاه ویژه ای برخوردار است. حتی اگر امکان تصحیح سوالات قبلی هم داشته باشید، باز به دلیل کامپیوتری بودن آزمون به نسبت شیوه سنتی و کاغذی، وقت زیادی از شما بابت مراجعه به سوالت قبلی و بررسی و اصلاح پاسخ های شما گرفته می شود. بنابراین اگر این نوع روش آزمون تافل را انتخاب کردید، حتما بارها با این سبک آزمون تست های مختلف را در محیطی شبیه سازی شده بزنید تا در روز آزمون تمرکز و تجربه لازم را داشته باشید.

نکته 36: هیچ معیاری برای بررسی سخت تر بودن یا آسان تر بودن آزمون آیلتس در برابر آزمون تافل وجود ندارد . در صورتی که هنوز تصمیم قطعی برای انتخاب نوع آزمون (آیلتس – تافل) اتخاذ نکرده اید، حتما با مشاوران زبان انگلیسی و افرادی که نمرات بالایی در این آزمون ها اخذ کرده اند مشورت کنید. مهم نوع آزمون شما نیست، بلکه ارتقای سطح زبان انگلیسی و پیدا کردن قابلیت لازم برای ادامه تحصیل در مقاطع تکمیلی با این زبان است.

نکته 37: هیچ تفاوتی بین مدرک زبان آیلتس و تافل در اخذ پذیرش تحصیلی از دانشگاه های خارچ از کشور وجود ندارد و معمولا حداقل نمره هایی که برای پذیرش دانشجویان در هر دو آزمون ارائه می شود، معادل سازی شده است. بنابراین هیچ مزیتی بین داوطلبی که مدرک تافل دارد یا فردی که مدرک آیلتس دارد در پذیرش تحصیلی وجود ندارد و سوابق علمی و تجربی این دو فرد در صورت برابر بودن نمره زبان، ملاک عمل دپارتمان پذیرش موسسات آموزشی خارج از کشور می باشد.

نکته 38: اخرین اطلاعات درباره شیوه برگزاری آزمون و ساختار پرسش ها و مسائلی در این حوزه را فقط از طریق سایت رسمی آزمون تافل و موسسات رسمی برگزار کننده آزمون در ایران پیگیری کنید و از دنبال کردن اخبار این آزمون از طریق رسانه های اینترنتی غیر رسمی و موسسات زبان انگلیسی خودداری کنید.

نکته 39: برای موفقیت بیش تر در آزمون تافل، گرامر و دامنه لغت از جایگاه خاصی برخوردار است و باید کتاب هایی که نسبت به تقویت دامنه وازگان مهم و کاربردی در این آزمون کمک می کنند، پیش از آزمون مطالعه شود. فلش کارت های موجوددر بازار یک راه حل خوب برای کاربردی کردن کلماتی است که شما از این کتاب ها فرا می گیرید و باید مرتب تکرار و تمرین کنید.

آزمون تافل به دلایل اینکه اینترنتی و به قولی رایانه ای برگزار می شود ف شما باید مهارت های ارتباط با رایانه را نیز مانند تایپ کردن و گوش کردن با وسایل مربوطه و علامت گذاری متن ها در بخش درک مطلب را داشته باشید. این مهارت ها را باید به مرور زمان کسب کنید . آزمون تافل آی بی تی، دارای منابع زیادی هست که از طریق سایت رسمی موسسه ETS قابل دریافت می باشد و باید با ان ها کار کنید تا با محیط الکترونیکی آزمون آشنا شوید.

این ویدئو می تواند به شما درباره تافل اطلاعات عمومی خوبی ارائه کند:

https://www.ets.org/s/toefl/flash/17494/TOEFL_Resources_Web_Video.htm

برای بخش گفتاری تافل، این ویدئو راه حل های خوبی ارائه میدهد:

https://www.youtube.com/watch?v=d9Rh8hQKUEI   منبع خبر: مجله برترین ها

ارسال نظر

نام (اختیاری) :
*
ایمیل(اجباری):
نظر شما:
کد بالا :

نظرات کاربران