شیوه ای نوین در آزمایش تست های نواری

1394/01/19

شیوه ای نوین در آزمایش تست های نواری


 

آزمایش تستهای نواری

 

فناوري‌هاي تشخيص پزشکي راه سريع و ارزاني را براي کمک به بيماران ارائه مي‌دهد که ديگر نيازي به پرسنل باتجربه و تست‌هاي آزمايشگاهي گران‌قيمت نيست. نوآوري‌هاي جديدي مانند تراشه مخصوص تست DNA و حسگر زيستي شناسايي کننده ويروس‌ها، امکان‌پذير بودن اين امر را نشان مي‌دهد. حالا گروهي از پژوهشگران دانشگاه رودآيلند در ايالات متحده، صفحه کاغذي را طراحي کرده‌اند که ادعا مي‌شود قادر به انجام تشخيص‌هاي پيچيده‌اي است.


تست‌هاي نواري کاغذي در حال حاضر هم وجود دارند و مثلا براي انجام تست‌هاي بارداري استفاده مي‌شوند. معمولا نوار داخل نمونه مايعي از فرد مي‌شود و با معرف‌هايي که روي نوار وجود دارند، واکنش مي‌دهد و سيگنالي رنگي را به وجود مي‌آورد، اما براي تشخيص‌هاي پيچيده‌تر، نياز به استفاده از معرف‌هاي بيشتر در يک زمان است.


اين فناوري کاغذي جديد، حاصل از ساخت وسيله «آزمايشگاه روي تراشه» در سال 2011 است که در ابتدا براي تست‌هاي سريع خون طراحي شد. سپس اين وسيله در ابعاد کوچک‌تري ساخته شد و براي حرکت دقيق مايع درون کانال‌هاي کوچک کارتريج، از يک ميکروپمپ استفاده شد و سپس اين فناوري کاغذي جديد ساخته شد.


پروفسور محمد فقري،‌ پژوهشگر ارشد، در اين مورد گفت: «جريان يافتن نمونه، موجب فعال شدن جريان واکنش‌گرها در يک توالي و زمان مشخص مي‌شود و با استفاده از يک خوانش‌گر چشمي، که حتي مي‌تواند يک گوشي هوشمند باشد، نتايج کمي دقيقي به دست مي‌آيد. اين ابزار مي‌تواند تست‌هاي آنزيمي را نيز روي کاغذ و با دقتي نزديک به تکنيک‌هاي آزمايشگاهي، انجام دهد.»


معماري اين آزمايشگاه کوچک، ويژگي اصلي آن است. پرينت وکس چندين لايه کاغذ، ساختاري سه‌بعدي از دريچه‌ها و کانال‌ها را براي حرکت جريان فراهم مي‌کند.


اين راه کمک مي‌کند تا معرف‌ها در زمان مناسبي، براي تشخيص به کار گرفته شوند. برخلاف مدل قبلي، ديگر نيازي به استفاده از نيروي خارجي مکانيکي،‌ الکتريکي يا مغناطيسي براي حرکت دادن جريان در کانال‌ها نيست.


پروفسور فقري و همکارانش، اين فناوري را با موفقيت براي شناسايي سپسيس (عفونت خون) که مي‌تواند منجر به مرگ شود، آزمايش کردند.


پژوهشگران مي‌گويند، اين ابزار مي‌تواند کاربردهاي فراواني داشته باشد و در تست‌هايي براي تشخيص مريضي‌هايي مانند بيماري لايم، HIV، ابولا و مالاريا قابل استفاده است. از ديگر کاربردهاي اين روش در دامپزشکي، آلودگي‌هاي محيطي و تهديدهاي شيميايي است.


فقري گفت: «اگر کسي بيومارکر جديدي داشته باشد، مي‌توانيم با اين صفحه کاغذي، آزمايشي براي آن طراحي کنيم.» او و همکارش کنستانتين آنانوستپلوس، استاد مهندسي مکانيک URI، براي تجاري کردن اين فناوري شرکت اينترنتي Labonachip LLC را تأسيس کردند.


   منبع خبر: روزنامه سپید

ارسال نظر

نام (اختیاری) :
*
ایمیل(اجباری):
نظر شما:
کد بالا :

نظرات کاربران