تغییر گروه خونی در آزمایشگاه

1394/02/15

تغییر گروه خونی در آزمایشگاه


تغییر گروه خونی در آزمایشگاه

 

 

بسياري از شما در زندگي خود مجبور به خون دادن شده‌ايد. اگر گروه خوني شما O باشد، ممکن است از شما خواسته باشند که حتي بيشتر خون بدهيد، زيرا گروه خوني شما بيشتر از ساير گروه‌هاي خوني مورد استفاده قرار مي‌گيرد و در ضمن کمياب‌تر است. اختلافاتي که بين ساختار گروه‌هاي خوني وجود دارد، جزيي است.

افرادي که گروه خوني A و B دارند يک مولکول قند اضافه روي سطح گلبول‌هاي قرمز خون خود دارند، اما با جود همين اختلافات جزيي، انتقال گروه‌هاي خوني اشتباه به يکديگر مي‌تواند کشنده باشد.

براي مثال، سيستم ايمني اشخاصي که گروه خونيO دارند، تنها به اين دليل که آن مولکول قند را تشخيص مي‌دهند به شدت به سلول‌هاي تقسيم ‌شونده افراد گروه خوني A حمله مي‌کنند.


درحال حاضر پژوهشگران دانشگاه کلمبياي بريتانيا روشي را کشف کرده‌اند که به وسيله آن مي‌توان گروه خوني را که اشخاص اهدا کرده‌اند، تغيير دهند.

در اين روش از آنزيمي استفاده مي‌شود که مولکول قند روي گلبول قرمز را که به آن آنتي‌ژن گفته مي‌شود، از آن جدا مي‌کند. نتيجه چه مي‌شود؟ خون حاصل شبيه گروه خوني O مي‌شود که مي‌تواند به همه گروه‌هاي خوني ديگر انتقال پيدا کند.


اين اولين‌بار نيست که محققين در آزمايشگاه خوني با آنتي‌ژن‌‌هاي کمتر توليد کرده‌اند، اما اين روش از هر روش ديگري بهتر جواب داده است. براي اين کار، محققين از شيوه‌اي به نام کشت مستقيم استفاده کرده‌اند که در آن از باکتري براي توليد آنزيم و ايجاد جهش در DNA باکتري براي قدرتمندتر شدن آنزيم استفاده مي‌شود. آنان حين کشت باکتري متوجه شدند که بعد از اينکه باکتري را بيش از 5 نسل کشت دادند، آنزيم 170 بار تاثيرگذارتر شد.


اما باوجود اينکه اين آنزيم به اندازه کافي خوب کار مي‌کرد تا آنتي‌ژن‌هاي زيادي را از گلبول قرمز خون بزدايد، هنوز کارايي کافي نداشت، يعني خون حاصل هنوز گروه خوني O کامل نبود. به همين دليل ضروري است که آنزيم براي فراوري خوني که اهدا شده مورد استفاده قرار بگيرد.

درحال حاضر محققين در تلاش هستند تا کارايي اين آنزيم را بيشتر کنند و معتقدند که به زودي آنقدر قوي خواهد بود تا در مقياس آزمايشگاهي مورد استفاده قرار گيرد.


منبع: MSN/ روزنامه سپید

مجله اینترنتی آزمایشگاه آمثبت   منبع خبر: گردآوری آمثبت

ارسال نظر

نام (اختیاری) :
*
ایمیل(اجباری):
نظر شما:
کد بالا :

نظرات کاربران