اعلامیه دانشمندان سم شناسی

1394/02/21

اعلامیه دانشمندان سم شناسی


 

اعلامیه دانشمندان سم شناسی

 

مقامات رسمي متولي امر سلامت و صدها دانشمند محيط زيست هفته گذشته هم‌صدا با هم نسبت به استفاده طيف وسيعي از مواد شيميايي که در ساخت محصولات متنوعي از جعبه پيتزا گرفته تا شامپوفرش کاربرد دارند، ابراز نگراني کردند.

اين همنوايي ادامه مباحثه‌اي است که در يک سال گذشته در مورد زيان‌آور بودن دسته‌اي از مواد شيميايي به نام پرفلوروآلکايل‌ها يا PFAS‌هامطرح بوده است. پس از آنکه تحقيقات نشان داد که اين مواد براي چندين سال در بدن انسان باقي مي‌مانند و ريسک ابتلا به سرطان را افزايش داده وسبب بروز ناهنجاري‌هايي در سلامت انسان مي‌شوند، توليد‌کننده اصلي آن، شرکت دوپون، مصرف تعدادي از اين مواد را در ساخت پوشش تفلون متوقف کرد و بسياري از ديگر توليدکنندگان نيز از اين شرکت پيروي کردند.


مواد جايگزين ايمن هستند؟


اکنون موضوع مناقشه‌برانگيز توليد و مصرف مواد شيميايي جايگزيني است که درساخت ده‌ها هزارمحصول متنوع بکار مي‌روند. اين توليدات طيف گوناگوني را در برمي‌گيرد: قطعات الکترونيکي، کفش، کيسه خواب، چادرهاي کمپينگ، لباس ضدآتش آتش‌نشانان و حتي کف اطفا حريق نمونه‌اي از اين محصولات هستند.


از يک طرف، شرکت‌هاي توليدکننده اين مواد جايگزين با تکيه بر يک دهه تحقيقاتي که پيش از اين روي اين مواد انجام شده است قاطعانه از بي‌خطر بودن اين مواد دفاع مي‌کنند وازطرف ديگر دانشمندان، درباره مصرف اين مواد هشدار مي‌دهند. به رغم موضع‌گيري شرکت‌هاي توليدکننده مي‌توان اتفاقات هفته گذشته را به انفجار بمب تشبيه کرد که بار ديگر توجه همگان را به خطراستفاده از اين مواد جلب کرده، حقانيت شرکت‌هاي توليدي را که PFASهارا بي‌خطر مي دانند زير سوال برده است وتحقيقات انجام گرفته براي توجيه ادامه توليد اين مواد را ناکافي، ناقص و جهت‌دار مي‌داند.


خانم ليندا برنباوم، رئيس برنامه ملي سمشناسي دپارتمان سلامت و خدمات رساني انساني، در مقاله‌اي در آخرين شماره بولتن سلامت از منظر محيط زيست، نوشته است: «بايد مطالعه و پژوهش جامعي درباره جايگزين ايمن براي PFAS انجام شود. دغدغه ما اين است که با توجه به ماندگاري طولاني اين مواد در طبيعت صحيح است، آيا درست است که تا روشن شدن دقيق ايمن بودن آنها به مصرفشان ادامه دهيم؟»

دانشمندان مخالف و موافق


بيانيه‌اي با امضاي 200 دانشمند بين المللي در رشته‌هاي محيط زيست، سم شناسي، اپيدميولوژي و سلامت و ديگر تخصص‌هاي مرتبط از کشورهاي جهان خواسته است که مصرف PFASهارا به شدت محدود کنند.اين بيانيه صراحتا مي‌گويد: «ما از جامعه جهاني مي‌خواهيم که در محدودسازي مصرف PFAS ها همکاري کنند.»


از سوي ديگر شوراي شيميدانان ايالات متحده وانجمن صنعت و تجارت با انتشاراعلاميه‌اي جداگانه بيانيه ياد شده را به چالش کشيده و يادآور شده‌اند که اين مواد شيميايي در توليد مواد و وسايلي بکارمي‌روند که جزء تفکيک‌ناپذير زندگي امروزي هستند. آنها با ارجاع به آزمايشاتي که توسط آژانس حفاظت از محيط زيست انجام شده است، اعلام کرده‌اند که اين مواد بسيار ايمن و نسبت به نسل پيشين خود کم‌خطر هستند. بايد بگوييم، سهم PFASاز فروش 35 ميليارد دلاري دوپون بسيار چشمگير بوده است.

توماس سمپلز ازمديران کل شرکت، نگراني دانشمندان را نابجا مي‌داند و مي‌گويد: «ما منکر حق اينها (دانشمندان) در ابرازنگراني نيستيم، ولي ما باور داريم که برپايه 10 سال تحقيقات جامعي که روي مواد جايگزين انجام شده است، سازمان‌هاي ناظر بر ايمني مواد شيميايي با قاطعيت و به درستي ايمن بودن مصرف اين مواد را تاييد کرده‌اند.» بخش تجاري، منظور صنعت فلورو-تکنولوژي است، که در سال2013، 7/19 ميليارد دلار فروش داشته است.


ماندگاري، از عوامل خطرآفرين


اين دسته از مواد به دليل ماندگاري خود شهرت دارند. PFASها داراي خواص ضدآب هستند ومثلا کاربرد آنان در توليد جعبه پيتزا باعث مي‌شود، مقواي جعبه حتي با نفوذ چربي شکل خود را از دست ندهد، ولي خاصيت ماندگاري اين مواد متخصصان علوم زيست‌محيطي را نگران کرده است، چون در جريان خون افراد به ميزان کم مشاهده مي‌شود. ديگر نگراني اين کارشناسان نشت اين مواد از کارخانه‌هاي محل ساخت به محيط اطرافشان است. اتفاقي که دهه گذشته در ويرجينياي غربي رخ داد و سلامت ساکنين محل هنوزتحت نظر است. شرکت دوپون، مالک کارخانه، مورد اتهام قرار گرفت که منابع آب زيرزميني منطقه را دانسته آلوده کرده و سلامت مردم را به خطر انداخته است. پرونده قضايي اين مورد هنوز مفتوح و در جريان است.


دکتر پل بروکس که بررسي وضعيت سلامت ساکنين منطقه آلوده شده در ويرجينياي غربي را به‌ عهده دارد مي‌گويد، ارتباط بين اين آلودگي و بيماري‌هاي تيروئيد وسرطان‌هاي کليه اثبات شده است و شرکت دوپون بايد سهمي دربرنامه نظارتي سلامت اين عده داشته باشد. وي همچنين عقيده دارد که مواد جايگزيني که شرکت دوپون و همکارانش اصراربر ايمن بودن آنها دارند نيز عاري از خطر براي سلامت انسان نيست و مي‌گويد: «وقتي ماده‌اي را توليد مي‌کنيم که برادر ناتني موادي است که تاکنون سرطانزا بودن آن ثابت شده است، بايد پيش از عرضه آن به بازار و مصرف از بي‌خطر بودن آن مطمئن شويم.»


يکي از مواد جايگزين که اکنون در حجم بالا توليد مي شود ماده GenX است که خواص آن به‌شدت زير سوال رفته است. آزمايش اين ماده روي انسان سبب بروز آزردگي در چشم و پوست شده و در حيوانات آسيب کبدي ايجاد کرده است. باز هم شرکت دوپون که توليدکننده اصلي GenXاست، بر ايمن بودن اين ماده اصرار دارد ومي‌گويد اين ماده مصارف صنعتي دارد و در ارتباط مستقيم با انسان است استفاده نمي‌شود.


مجله اینترنتی آزمایشگاه آمثبت

منبع:روزنامه سپید به نقل از نیویورک تایمز

ترجمه:آتوسا آرمین
   منبع خبر: گردآوری آمثبت

ارسال نظر

نام (اختیاری) :
*
ایمیل(اجباری):
نظر شما:
کد بالا :

نظرات کاربران