تزریق واکسن های مرگبار در مکزیک

1394/02/22

تزریق واکسن های مرگبار در مکزیک

 

 تزریق واکسن مرگبار

 

 

دولت مکزيک تزريق واکسن در ايالت چياپاس را متوقف کرد.

پس از بستري شدن 29 کودک و مرگ 2 کودک ديگر براثر تزريق واکسن در شهر سيموخوال در اين ايالت دولت اعلام کرد که تا بررسي‌هاي بيشتر، تزريق واکسن در اين ايالت متوقف شده است. در مجموع در اين آخر هفته، 52 کودک واکسن‌هاي سل، روتاويروس و هپاتيت بي دريافت کردند که از ميان آنها 31 نفر دچار واکنش‌هاي شديد شدند که از اين ميان 2 نفر فوت کردند و شش نفر در بخش مراقبت‌هاي ويژه بستري هستند.

تزريق اين سه واکسن در کل مکزيک متوقف شده است. مقامات بهداشتي مکزيک پس از ملاقات با خانواده کودکان بستري شده قول انجام بهترين خدمات درماني ممکن و پيگيري موضوع را دادند و اعلام کردند که نمونه‌هاي واکسن در حال بررسي هستند. نظرات اوليه حاکي از اين است که مشکل کودکان احتمالا واکنش‌هاي آلرژيک شديد به ماده‌اي در واکسن‌ها است، نه آن‌طور که شايع شده ابتلا به بيماري‌هاي هپاتيت و روتاويروس همزمان.

شهر سيموخوال براساس آمار سال 2012، 40هزار نفر جمعيت دارد که حدود 70درصد آنها زير خط فقر قرار دارند.
نکاتی درباره واکسیناسیون

در موارد استثنایی ممکن است تزریق واکسن به کودک مجاز نباشد، مانند اختلال در سیستم ایمنی که در این حالت با تشخیص پزشک یا واکسن تزریق نمی شود و یا واکسن مخصوص تزریق می شود.

بعد از تزریق واکسن برخی کودکان ممکن است تب کنند و یا ناراحت گردند.

در مورد نوزادان نارس و وزن کمتر از 2 کیلوگرم، برنامه واکسن هپاتیت B باید در چهار نوبت: بدو تولد، یک ماهگی، دو ماهگی و شش ماهگی انجام گیرد.

بعد از سن 14 تا 16 سالگی، هر 10 سال باید واکسن دیفتری، کزاز ویژه بزرگسالان تزریق شود.


در چه مواردي نبايد واكسيناسيون انجام شود يا با تغييرات انجام مي شود؟

در مورد كودكان مبتلا به آلرژي شديد و يا ضايعات و عوارض مغزي و عصبي واكسناسيون با احتياط و با نظر پزشك كودكان انجام مي گيرد.

در كودكان تب دار يا مبتلا به بيماري هاي حاد شديد تا رفع تب و بيماري فقط تزريق واكسن سه گانه را به عقب مي اندازند.

به كودكان پس از سن شش سالگي و نوجوانان، اگر مايه كوبي توام ضرورت يابد بايد حتما واكسن ويژه بزرگسالان تزريق شود. همچنين براي كودكاني كه سابقه بيماريهاي مزمن چركي، ناراحتيهاي عصبي، تشنج، ضايعات مغزي و يا سابقه خانوادگي بيماريهاي عصبي را دارند واكسن سه گانه تجويز نمي شود.

در اختلالات ايمني ، چه اوليه و چه اكتسابي مثل لوسمي ( سرطان خون) و غيره واكسنهاي ويروسي زنده و واكسن سل (BCG)منع استعمال دارند.

به علت ريشه كني آبله در جهان، تلقيح آن به هيچ وجه لازم نيست.

در افراد مبتلا به هموفيلي واكسن هپاتيت B بايستي زير جلد تزريق شود.


مجله اینترنتی آزمایشگاه آمثبت

منبع:روزنامه سپید/علوم پزشکی/تبیان/فرزند   منبع خبر: گردآوری آمثبت

ارسال نظر

نام (اختیاری) :
*
ایمیل(اجباری):
نظر شما:
کد بالا :

نظرات کاربران