آلرژی های فصلی و آزمایش های آلرژی

1394/02/28

آلرژی های فصلی و آزمایش های آلرژی
 


 

 آزمایش آلرژی

 

 

آلرژي‌هاي شايع در زمينه سيستم تنفسي از جمله انواع آلرژي‌هايي هستند كه در فصل بهار در بسياري از مردم ديده مي‌شوند. اين نوع آلرژي به‌دليل افزايش حساسيت مجاري تنفسي و دستگاه تنفسي بيمار، او را نسبت به مقدار اندكي از گرده گل يا گرد و غبار موجود در هوا دچار مشكل مي‌كند.

به اين ترتيب از آنجا كه گرده‌افشاني اغلب گياهان و گل‌ها در اين فصل صورت مي‌گيرد بيشتر آلرژي‌هاي تنفسي، پوستي و آلرژي‌هايي كه با علائمي مانند آبريزش بيني، تورم چشم، سرخي چشم و آبريزش چشم همراه هستند در اين فصل ديده مي‌شود. درمانگران طب سنتي در گذشته به بيماران‌شان توصيه مي‌كردند براي رهايي از اين عوارض در فصل بهار به سرزمين‌هايي خشك‌تر كه ميزان گل و گياه در آن‌ها كمتر است كوچ كنند كه متاسفانه امكان اجراي اين توصيه در زندگي امروزي با مشغله‌هايش امكان‌پذير نيست.


تقریبا یک چهارم جمعیت جهان از عوارض آلرژی رنج می‌برند. از سوی دیگر، زندگی شهرنشینی و صنعتی‌شدن، به‌دلایل مختلف، باعث افزایش آمار مبتلایان به آلرژی فصلی شده است.


  نشانه ها و عوارض حساسیتهای فصلی شامل ،آبریزش بینی، ریزش اشك، سرفه وعطسه ازجمله علا ئم آلرژی است كه به علت مصرف داروها ، مواد شیمیایی وحتی شرایط فیزیكی خاص ایجاد می شود.


آثار ناشی ازحساسیتهای فصلی درچشم ودستگاه تنفسی بروزمی كند.


 حساسیت فصلی درچشم موجب ورم ملتهبه بهاره، در دستگاه تنفسی فوقانی باعث گرفتگی، خارش وآب ریزش بینی و دردستگاه تحتانی تنفسی موجب سرفه، خس ،تنگی نفس می شود.

نام دیگر آلرژی فصلی، تب یونجه است، اما بر خلاف تصور ارتباط مستقیم با یونجه ندارد، بلکه هر نوع علف هرز و یا گیاهی می تواند موجب بروز آن شود

حساسیت فصلی فقط مخصوص فصل بهار نیست، بلکه در تابستان و پاییز با خوردن بعضی از میوه ها نظیر هندوانه، خربزه، انگور، گوجه فرنگی و توت فرنگی ممکن است آلرژی ظاهر شود. گرده های گل ها و درختان وقتی وارد ریه می شوند، ممکن است منجر به بیماری آسم شوند که در این حالت بیمار باید تحت نظر پزشک مداوا شود


برخی از غذاها سبب افزایش یا کاهش عوارض ناشی از آلرژی خواهد شد؛ به‌عنوان نمونه، از سویا، تخم‌مرغ، ماهی، خربزه، گوجه فرنگی،گوجه سبز، کرفس و برخی از شکلات‌ها، می‌توان به‌عنوان برخی از غذاهای تشدید‌کننده عوارض ناشی از آلرژی فصلی نام برد


كاربردی ترین اقدامات طبیعی برای كاهش علائم آلرژی‌های فصلی
سینوس‌های خود را روزانه شست و شو دهید. بهترین شیوه برای پاك كردن سینوس‌ها شست و شوی مجاری بینی با محلول آب نمك است. با انجام همین اقدام ساده یك یا دو بار در روز می‌توانید به میزان زیاد و یا حتی به طور كامل علائم آلرژی فصلی را برطرف كنید.


در روزهای خشكی كه باد می‌وزد حتی‌الامكان در منزل یا سایر فضاهای بسته بمانید و از رفتن به فضای باز خودداری كنید. برای افرادی كه آلرژی فصلی دارند بهترین زمان برای خارج شدن از منزل پس از یك بارندگی خوب است چون باران گرده‌های موجود در هوا را می‌شوید.
از تهویه كننده‌های هوا و فیلترها استفاده كنید.

در فصل آلرژی پنجره‌ها را ببندید و دستگاه تهویه را روشن كنید. - در فضای خیلی مرطوب با استفاده از دستگاه رطوبت زدا هوا را خشك نگه دارید چون رطوبت زیاد باعث رشد هاگ‌ها و قارچ‌ها می‌شود و آلرژی را تشدید می‌كند.
به جای فرش و قالی از كف پوش استفاده كنید. قالی‌ها محل تجمع گرد وغبار و گرده‌ها و سایرعوامل آلرژی زا هستند. - كارهای باغ داری و گل كاری را به زمان پس از گرده افشانی و بعد از پایان فصل آلرژی موكول كنید

آزمایش آلرژی

تعیین آنتی بادی اختصاصی از کلاس IgE علیه بیش از 60 نوع آلرژن تنفسی و غذایی بر روی نمونه خون در آزمایشگاه قابل انجام می باشد.

با انجام یک بار آزمایش بر روی نمونه خون می توان در صورت وجود آلرژی بر علیه یک یا چند آلرژن، از بین بیش از 60 آلرژن مورد آزمایش، آنتی بادی IgE اختصاصی مربوطه را مشخص نموده و به دنبال آن امکان توصیه های لازم توسط پزشک معالج نسبت به پرهیز از تماس با آلرژن فوق برای بیماران صورت گیرد.

بیمارانی که مورد تست پوستی قرار می گیرند باید 5 تا 7 روز قبل از انجام تست هیچ گونه دارویی آنتی هیستامین مصرف نکرده باشند چرا که در جواب تست اختلال ایجاد می شود. داروهای آنتی هیستامین شامل دیفن هیدرامین، ستیریزین، هیدروکسی زین، لوراتادین، فکسوفنادین و داروهای سرما خوردگی مانند Adult Cold است.


منابع :
دكترمحمود موحدی فوق تخصص ایمونولوژی آسم وآلرژی،

دکتر مژگان صفری، فوق تخصص آلرژی و ایمونولوژی بالینی

آزمایشگاه پیوند

بیتوته/سلامت نیوز/برترین ها

مجله اینترنتی آزمایشگاه آمثبت   منبع خبر: گردآوری آمثبت

ارسال نظر

نام (اختیاری) :
*
ایمیل(اجباری):
نظر شما:
کد بالا :

نظرات کاربران