تزریق خون اشتباه به جوان دارای گروه خونی نادر

1394/02/30

تزریق خون اشتباه به جوان دارای گروه خونی نادر


تزریق خون اشتباه


بیمار 23 ساله اصفهانی در روزهای اخیر دچار سوختگی شدید شده و حدود 13 کیسه خون به وی تزریق شد.

اما متاسفانه به دلیل نادر بودن گروه خونی این بیمار، واحدهای خونی که به وی تزریق شد با سیستم ایمنی بدن بیمار همخوانی نداشت و مانند عمل پیوند اعضا که بافت جدیدی وارد بدن می‌شود، بدن شروع به واکنش کرد و بیمار دچار شوک شد.

360 گروه خونی وجود دارد بنابراین نمی‌توان در ابتدای کار تمام گروههای خونی بیماران را آزمایش کرد هم سخت است و هم زمانبر، به همین دلیل معمولاً 4 گروه اصلی آزمایش می‌شود.

عوارض ناشی از تزریق گروه خونی ناسازگار تب کردن، شوکه شدن بدن و ساخت پروتئین هایی علیه بافت جدید است به همین دلیل این بیمار 23 ساله علاوه بر عوارض ناشی از سوختگی دچار کم خونی شدید هم شد.

به همین دلیل به شدت گروههای خونی دیگر را آزمایش کرده و به دلیل سختی کار دو مرکز در تهران نیز نمونه‌های خونی را دریافت کردند تا پس از تشخیص گروه خونی، 5گروه خونی e منفی، d منفی، k منفی، Sمنفی و دافی منفی به بیمار تزریق شد و هموگلوبین بیمار از شاختص 5 به 8.5 افزایش یافت.

شناسایی 13 گروه خونی بسیار نادر در کشور : گروه خونی این بیمار جزو نمونه‌های نادر از یک در هزار یا یک در دو هزار است که در شرایط اورژانسی رسیدگی به وضعیت بیمار را سخت می‌کند. در هر صورت با تزریق و شناسایی به موقع گروه خونی، بیمار از نظر کمبود خون نجات پیدا کرد.


منبع:طبنا/سازمان انتقال خون/مصطفی مقدم

مجله اینترنتی آزمایشگاه آمثبت


   منبع خبر: گردآوری آمثبت

ارسال نظر

نام (اختیاری) :
*
ایمیل(اجباری):
نظر شما:
کد بالا :

نظرات کاربران