فاز اول آزمايشگاه جامع تحقيقات افتتاح شد

1394/04/01

فاز اول آزمايشگاه جامع تحقيقات افتتاح شد

آزمایشگاه تحقیقات

در مراسم افتتاحيه فاز اول آزمايشگاه جامع تحقيقات، كه روز يكشنبه 31 خرداد سال 94 برگزار شد، دكتر يونسيان معاون پژوهشي دانشگاه بابيان تاريخچه‌اي از چگونگي راه‌اندازي اين آزمايشگاه گفت: سال 80 بناي اوليه اين ساختمان پي‌ريزي شد و در سال 86 به آزمايشگاه جامع تحقيقات، تغيير كاربري داد. عمليات اجرايي ساخت از سال 88 آغاز و اين پروسه تا سال 92 طول كشيد. در حال حاضر نيز با توجه به اعلام آمادگي دانشكده فناوري‌هاي نوين پزشكي، طبقات چهارم و پنجم اين آزمايشگاه توسط يكي از شركت‌هاي دانش‌بنيان اين دانشكده به بهره‌برداري مي‌رسد.


وي بابيان اين‌كه ساختمان آزمايشگاه با 10 هزار و 300 مترمربع زيربنا و دو هزار مترمربع بناي مفيد شامل 8 طبقه آزمايشگاهي است: انتظار مي‌رود خدمات آزمايشگاه در طراز بين‌المللي ارائه شود و درعين‌حال هزينه‌هاي دريافتي آن نسبت به ساير آزمايشگاه‌هاي كشور بالاتر نباشد. همچنين هيچ‌گونه انحصارطلبي در استفاده از امكانات آن وجود نداشته باشد.
در ادامه دكتر احمديان رييس دانشكده فناوري‌هاي نوين پزشكي، با اشاره به وجود فرآيندهاي مختلف در نرم‌افزار جامع مديريت اطلاعات آزمايشگاه جامع تحقيقات گفت: مديريت تضمين كيفيت و مديريت business plan ازجمله اجزاء ارزشمندي است كه در اين نرم‌افزار ديده‌شده است. همچنين اين نرم‌افزار، يك پورتال قوي در ارتباط با مشتري دارد.


وي از بخش‌هاي مختلف آزمايشگاه جامع تحقيقات نام برد و گفت: آزمايشگاه آناليز مواد، آزمايشگاه آناليز سلولي، آزمايشگاه آناليز ميكروبي، آزمايشگاه تجزيه دستگاهي، آزمايشگاه مولكولي، آزمايشگاه آناليز ميكروسكوپي و آزمايشگاه تجهيزات عمومي، ازجمله آزمايشگاه‌هاي اين مجموعه است.


پس‌ازآن، دكتر ملك‌زاده معاون تحقيقات و فناوري وزارت بهداشت، با اشاره به وجود ۱۰ آزمايشگاه مشابه با آزمايشگاه جامع تحقيقات دانشگاه علوم پزشكي تهران در سطح كشور گفت: اميدواريم اين آزمايشگاه در آينده‌اي نزديك هم در سطح دانشگاه علوم پزشكي تهران و هم در سطح كشور مرجعيت داشته باشد.


وي راه‌اندازي آزمايشگاه‌هاي جامع تحقيقات را لازمه مرجعيت علمي دانشگاه‌هاي كشور در منطقه دانست و گفت: براي توسعه اين زمينه، دولت بايد در سطح ملي سرمايه‌گذاري كند.
در ادامه دكتر جعفريان رييس دانشگاه، راه‌اندازي اين آزمايشگاه را گام اوليه در راستاي تحقق اسناد بالادستي ازجمله نقشه علمي دانشگاه و برنامه چهارساله دانشگاه دانست و افزود: اين آزمايشگاه كار محققين را تسهيل مي‌كند و با پرهيز از انحصاري شدن، امكان استفاده همگان از امكانات آن فراهم است.


وي با تأكيد بر اين‌كه دانشگاه انتظاري در خصوص برداشت اقتصادي از آزمايشگاه جامع تحقيقات ندارد گفت: درآمدهاي اين آزمايشگاه، صرف تكميل تجهيزات و امكانات آن مي‌شود و تا زماني كه اين مورد محقق نشده باشد، دانشگاه هيچ برداشتي از درآمدهاي آن نخواهد داشت.


توضيح اين‌كه آزمايشگاه جامع تحقيقات در فضايي به مساحت بيش از ۵ هزار مترمربع در خيابان ايتاليا استقرار يافته و با راه‌اندازي فاز اول آن، طبقات چهارم و پنجم اين آزمايشگاه، آماده ارائه خدمات دستگاهي و تخصصي منطبق بر استانداردها است.

منبع : دانشگاه علوم پزشکی تهران

مجله اینترنتی آزمایشگاه آمثبت

   منبع خبر: گردآوری آمثبت

ارسال نظر

نام (اختیاری) :
*
ایمیل(اجباری):
نظر شما:
کد بالا :

نظرات کاربران