تعریف ویروس

1392/01/24

ويروس چيست؟

ويروس سلول نيست برخي زيست شناسان عقيده دارند زنده هم نيست. اندازه ي ويروس يك ميليون بار كوچكتر از باكتري است. باكتري ها مي توانند جابه جا شوند تغذيه كنند امّا ويروسها توانائي انجام اين كارها را ندارند ويروسها در داخل بدن ما در قسمتي خاص زنده اند و به وسيله ي گردش خون حركت مي كنند و در خارج از بدن به وسيله ي قطرات آب بيني يا سرفه و عطسه منتقل مي شوند.

ويروسها در واقع نوعي منبع اطلاعاتي هستند كه باجداره ي محافظ خود به غشاء سلولي مي چسبد و به داخل آن نفوذ مي كند . پس از آنكه ويروس به داخل سلول نفوذ كرد(RNA) يا(DNA) ويروس (DNA) سلول را محاصره مي كند و به جاي آن مي نشيند. اين كار به وسيله دستورات مخصوصي كه در (DNA) ويروس است انجام مي شوند.

برخي از ويروس ها پس از نفوذ به داخل سلول آن را وادار مي‌كنند كه صدها ويروس جديد توليد كند. اين ويروس‌هاي جديد براي حمله به ديگر سلول‌ها آماده مي شوند و سلولها بدين ترتيب از بين مي روند يا ضعيف مي شوند. برخي از انواع ويروسها پيش از توليد مثل بدون حركت و فعاليت در داخل سلول باقي مي مانند و بعد از مدتي فعال مي شوند مثل(تبخال) بعضي ديگر از ويروس ها به مقدار ناچيزي ساختمان سلولي را تغيير مي دهند مثل (زگيل) و بلاخره ويروس هايي هم هستند

که در داخل سلول مدت زيادي بدون آنكه فعاليتي داشته باشند زنده مي مانند.

   منبع خبر: وبلاگهای آزمایشگاه

ارسال نظر

نام (اختیاری) :
*
ایمیل(اجباری):
نظر شما:
کد بالا :

نظرات کاربران