بیماران دیابتی در صورت روزه داری قند خون خود را آزمایش کنند

1394/04/01

بیماران دیابتی در صورت روزه داری قند خون خود را آزمایش کنند

روزه داری دیابتی ها و آزمایش قند خون

 

 

عضو مرکزتحقیقات غدد و متابولیسم دانشگاه علوم‌پزشکی مشهد با بيان اين که شرط روزه‌داري بيماران ديابتي اين است که قندخونشان کنترل شده باشد،خاطرنشان کرد: با اين حال ميزان قند خون اين افراد طي مدت روزه‌داري در روز بايد هر دو تا 5ساعت بررسي شود.

دکتر پروین لایق، فوق‌تخصص غدد و عضو هيات علمي دانشگاه علوم پزشکي مشهد، نوسان ميزان قند خون براي يک روزه‌داري عادي را بين 60 تا 120 اعلام کرد و درباره علايم کاهش ميزان قند خون گفت: تپش قلب، تعريق، رنگ‌پريدگي، احساس ضعف زياد و در صورت شدت افت قندخون کاهش سطح هوشياري از علايمي است که اگر بيمار ديابتي روزه‌دار مشاهده کرد، بايد روزه خود را افطار کند.

وي تأکيد کرد: ديابتي‌هاي روزه‌دار چنانچه دچار افت قند خون زير 60 و افزايش قند خون بالاي 300 شدند، به هيچ وجه روزه خود را ادامه ندهند و بلافاصله افطار کنند.

اين عضو هيأت علمي دانشگاه علوم‌پزشکي مشهد درباره الگوي تغذيه‌اي ديابتي‌ها در ماه رمضان، اظهار کرد: در صورت روزه‌داري با شرط کنترل ميزان قند خون از مصرف غذاهاي پرچرب و کربوهيدرات بطورکلي پرهيز داشته باشند و بهتر است زمان افطار، از کربوهيدرات‌هاي ساده و زمان سحر از کربوهيدرات‌هاي پيچيده که آرام قند را آزاد مي‌کنند، مصرف کنند.

منبع:دانشگاه علوم پزشکی مشهد، دکتر پروین لایق

مجله اینترنتی آزمایشگاه آمثبت

   منبع خبر: گردآوری آمثبت

ارسال نظر

نام (اختیاری) :
*
ایمیل(اجباری):
نظر شما:
کد بالا :

نظرات کاربران