بررسی آب های معدنی روی میز آزمایشگاههای مرجع

1394/05/18

 

بررسی آب های معدنی روی میز آزمایشگاههای مرجع

 

 

 آزمایش آب معدنیبه نقل از روابط عمومی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، دکتر سید حسن هاشمی به سازمان غذا و دارو مأموریت داد تا ظرف حداکثر یک ماه آینده از کلیه آب های معدنی تولیدی کشور نمونه برداری و نسبت به ارزیابی سلامت و کیفیت آنها اقدام شود.

پیرو دستور وزیر، دکتر حسین رستگار، مدیر کل آزمایشگاه های مرجع کنترل سازمان غذا و دارو گفت: با توجه به اینکه برنامه بررسی آب های معدنی چندی پیش توسط وزیر محترم بهداشت و رییس سازمان غذا و دارو در اولویت قرار گرفته است بر این اساس تمامی آب های معدنی و آشامیدنی کشور نمونه برداری شده تا اقدامات لازم به سرعت بر روی آن انجام شود.


وی افزود: این آب ها از چند جنبه مختلف در حال بررسی است و امیدواریم زودتر از برنامه زمان بندی شده به نتیجه برسیم .

دکتر رستگار گفت: در صورت وجود موارد تخلف، از جنبه نظارتی و کنترلی به دانشگاه ها اعلام خواهیم کرد تا اقدام لازم صورت بگیرد.

مدیر کل آزمایشگاه های مرجع کنترل سازمان غذا و دارو افزود: نظارت ها و بازدید ها از کارخانه های تولید آب معدنی به صورت برنامه ریزی شده توسط کارشناسان صورت می گیرد و علاوه بر آن، مسئول فنی با حضور مداوم در کارخانه نیز وظیفه تایید کیفیت آب را از همه جنبه ها دارد.

دکتر رستگار گفت: تا امروز در بررسی ها هیچ گونه مشکلی دیده نشده است و اگر تخلفی دیده شود حتما اعلام و از مسیر قانون با متخلف برخورد خواهد شد و مردم در این خصوص هیچ نگرانی نداشته باشند.

مطالبی درباره بطری های آب

اما آیا آب های معدنی را تصفیه و ضدعفونی می کنند؟ معمولا برای ضدعفونی کردن آب های بطری شده از روش کلر زنی کمتر استفاده می شود و خطرهای ناشی از پرکلرین در این نوشیدنی ها دیده نمی شود؛ ولی بیشتر کارخانجات از اعمال متفاوتی از قبیل فیلتراسیون، تصفیه ازنی، تابش اشعه ماورای بنفش و تصفیه اسمزی استفاده می کنند و گرچه ممکن است این روش ها با کیفیت مناسبی محتوای میکروبی آب را از بین ببرد و طعم خاصی در آب به جا نگذارد، ولی احتمال دارد برخی شرکت های غیرمتعهد به دلیل ناآگاهی، با تابش بیش از حد اشعه به بطری های پر شده، ترکیبات مضر بطری های پلاستیکی را به درون آب منتقل کنند؛ البته این را هم بدانید برخی آب های معدنی تصفیه نمی شود.

اما این که بگوییم آب های بطری شده به علت تصفیه شدن دارای آلودگی نیستند، فرضیه چندان محکمی نیست. باید بدانید اگر آب سفره های زیرزمینی یا مجاری برخی چشمه ها به دلیل مجاورت با زباله های صنعتی و زمین های کشاورزی آلوده به ترکیباتی از قبیل نیترات، سیانید، آمونیاک، زیست کش های آلی و فلزات سنگینی همچون سرب، جیوه و کادمیوم باشد این ترکیبات در اثر تصفیه، جوشاندن یا ضدعفونی کردن از بین نرفته و اثرات خطرناک آن همچنان تهدیدکننده سلامت مصرف کنندگان است.

پس حتما برای تهیه آب های بطری شده انواع معتبر و نشان دار آن را انتخاب کنید و از خرید آب هایی که تاریخ انقضا نزدیکی دارند، اجتناب کنید و بدانید بیشتر آب های نامعتبری که در مسیر مسافرت در دسترس مسافران قرار می گیرد، بار میکروبی و شیمیایی بالایی دارد.منبع: روابط عمومی وزارت بهداشت و دکتر سلام

   منبع خبر: گردآوری آمثبت

ارسال نظر

نام (اختیاری) :
*
ایمیل(اجباری):
نظر شما:
کد بالا :

نظرات کاربران