محققان آزمایشگاهی واکسن عفونت های تنفسی ویروسی را تولید کردند

1394/05/23

محققان آزمایشگاهی واکسن عفونت های تنفسی ویروسی را تولید کردند


محققان آزمایشگاهی واکسن عفونت ویروسی را تولید کردند


محققان آزمایشگاه یک شرکت آمریکایی به نام Novavax، موفق به ساخت اولین واکسن عفونت‌های تنفسی ویروسی شدند که بدن را در برابر ویروس سنسیشیال تنفسی یا RSV محافظت می‌کند.

علایم این عفونت ویروسی مشابه سرماخوردگی فصلی است، با این تفاوت که در نوزادان و سالمندان می‌تواند به عفونت جدی ریه و راه‌های هوایی منجر شود. یکی از مهمترین مزیت‌های این واکسن، قابل استفاده بودن آن برای زنان باردار است.

آزمایش‌های اولیه این واکسن که حاصل زیست فناوری است، با موفقیت همراه بوده است.

به گزارش مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری، سالانه حدود 10 هزار تا 15 هزار سالمند بر اثر ویروس RSV جان خود را از دست می‌دهند. محققان در حال بررسی نقش این واکسن روی آنفلونزا در افراد بالغ هستند. سالانه حدود 20 هزار تا 50 هزار نفر جان خود را بر اثر آنفلوآنزا در آمریکا از دست می‌دهند.

معمولا ویروس RSV از طریق دست آلوده، تماس با ترشحات فرد آلود و سرفه و عطسه منتقل می‌شود. شایع‌ترین علایم این عفونت آبریزش بینی، گلودرد، سرفه، بی حالی، سردرد و تب هستند.

مهمترین راه جلوگیری از ابتلا به این ویروس، تقویت سیستم ایمنی و عدم تماس با فرد آلوده است.

تظاهرات باليني يک عفونت RSV بسته به سن بيمار و وضعيت قبلي سلامت وي متغير هستند.

شيرخواران و خردسالان مبتلا به عفونت اوليه معمولا با عفونت راه‌هاي تنفسي تحتاني از قبيل برونشيوليت يا پنوموني تظاهر مي‌کنند. اين کودکان داراي سرفه ، تب ، رينوره، ويز ، نفس پرزحمت و گاهي هيپوکسي هستند.

کودکان مبتلا به انواع شديدتر بيماري ناله (گرانتينگ)، لرزش پره‌هاي بيني و تورفتگي بين‌دنده‌اي در حين تنفس دارند که نشانه افزايش تقلاي تنفسي است. شيرخواران کم‌سن مبتلا به عفونت RSV ممکن است با آپنه‌اي تظاهر کنند که بر اثر مراحل انتهايي وخامت تنفس ناشي از ديسترس تنفسي ايجاد نمي‌شود.

پژوهش‌هايي در مورد علت اين پديده در حال انجام است اما مکانيسم دقيق آن هنوز مشخص نيست. البته مشخص شده که اکثر موارد آپنه همراه با عفونت RSV در کودکان داراي مشکلات طبي قبلي رخ مي‌دهند.

مطالعات نشان داده‌اند که ميزان بروز آپنه مرتبط با RSV در کودکان ترم قبلا سالم کمتر از 1 است. کودکان بزرگ‌تر به صورت تيپيک با علايم راه‌هاي تنفسي فوقاني شامل سرفه، کوريزا، رينوره و نيز کونژنکتيويت تظاهر مي‌کنند.

مجله اینترنتی آزمایشگاه امثبت

منبع :ایرنا/سلامت ایران

   منبع خبر: 6

ارسال نظر

نام (اختیاری) :
*
ایمیل(اجباری):
نظر شما:
کد بالا :

نظرات کاربران