محققان آزمایشگاه ، مرجان های آکواریوم سمی هستند

1394/05/27

 

محققان آزمایشگاه ، مرجان های آکواریوم سمی هستند

 

سمی بودن مرجان اکواریوم

 

 با توجه به محبوبیت آکواریوم در منازل و اماکن عمومی و تفریحی، محققان مطالعات جدیدی را در این زمینه آغاز کردند.

این مطالعات نشان می دهد که مرجان های آکواریومی، حاوی سطوح بالای سمی به نام palytoxin هستند که لمس و استنشاق آن یک تهدید جدی برای سلامتی است. این سم از یک نوع مرجان رایج آکواریومی به نام zoanthid تولید می شود. بسیاری از افراد، به ویژه فروشندگان این مرجان ها از سمی بودن آن مطلع نیستند.


برخی از مهمترین علایم مسمومیت مرجان احساس طعم فلز، سرفه، درد مفاصل، درد پهلو، تب و احساس لرز است. مشکلات ریوی و تولد نوزاد پیش از موعد نیز از علایم این مسمومیت قلمداد می شوند.


محققان توصیه می کنند که افراد پس از خرید مرجان، آن را به مدت 30 دقیقه در محلول آب و سفیدکننده قرار دهند تا اثر سمی بودن آن خنثی شود.


در ادامه این مطالعه آمده است که آب آکواریوم حتی بدون وجود مرجان نیز می تواند سبب بروز عفونت شود. این عفونت پوستی 'مایکوباکتریوم مارینوم' نام دارد.


اطلاعات وسیعی در مورد این بیماری در دسترس پزشکان نیست و این موضوع برای اولین بار در نشست سالانه انجمن عفونی آمریکا که سال گذشته در سان فرانسیسکو برگزار شد، مطرح شده است.


تشخیص این بیماری عفونی بسیار مشکل است؛ زیرا ضایعات پوستی معمولا بین دو تا چهارهفته نهفته هستند و علامت خاصی برای تشخیص و درمان وجود ندارد.


این امر باعث می شود که در چرخه درمان اختلال وارد شود و داروهای ضدقارچ و ضدباکتری اثر لازم را نداشته باشند. در ضمن در دورانی که بیماری نهفته است، بیمار در ارتباط نزدیک با آکواریوم قرار دارد و در برخی موارد اقدام به تمیزکردن آکواریوم می کند و عفونت شدت می یابد.


مدیر این پروژه تحقیقاتی گفته است که زمانی بیماری به بدن وارد می شود که آب آکواریوم با پوست افراد تماس پیدا می کند و باکتری های عفونی از طریق زخم باز وارد بدن می شوند.
معمولا افرادی که در محل زندگی خود آکواریوم دارند، از وجود این عفونت بی اطلاع هستند و هیچ اطلاعاتی در مورد ارگانیسم های باکتریایی ندارند.


این باکتری زمانی نظر پزشکان را به خود جلب کرد که روی پوست برخی بیماران بستری شده در بیمارستان هنری فورد، برجستگی هایی شبیه به حساسیت مشاهده کردند.


تمام این افراد بایوپسی (تکه برداری) پوستی شدند و همه نتایج حاکی از وجود عفونت باکتریایی بود.


بر اساس این گزارش، این عفونت باکتریایی کشنده نیست ولی باعث بروز مشکلات دیگری می شود. برخی از علایم این عفونت عبارتند از :
• خارش پوست
• ایجاد برجستگی و لکه های قرمز در پوست
• سوزش چشم
• بزرگ شدن شکم
• بی اشتهایی

منبع : ایرنا به نقل از ساینس

مجله اینترنتی آزمایشگاه آمثبت


   منبع خبر: گردآوری آمثبت

ارسال نظر

نام (اختیاری) :
*
ایمیل(اجباری):
نظر شما:
کد بالا :

نظرات کاربران