10 نکته در مورد بیماری ایدز

1394/09/11

10 نکته در مورد بیماری ایدز


بیماری ایدز

 

 


به رغم پیشرفت های چشمگیر، هنوز ایدز یکی از مهمترین چالش های جهانی باقی مانده است، به ویژه در کشورهایی درآمد کم یا متوسط دارند.
ویروس اچ آی وی سیستم ایمنی بدن را هدف قرار می دهد و برای اولین بار در سال 1984 کشف شد.
کشورهای عضو سازمان ملل در ماه سپتامبر امسال توافق کردند که اهداف جهانی جدیدی برای مبارزه با ایدز تا سال 2030 تعیین کنند.
اما 10 واقعیت ایدز بنابر آمار سازمان بهداشت جهانی، صندوق کودکان ملل متحد و برنامه مشترک سازمان ملل علیه ایدز بدین شرح است:
1 - هم اکنون 36 میلیون و 900 هزار نفر مبتلا به ایدز در جهان زندگی می کنند که 2٫6 میلیون آنها کودکان هستند.


2- در سال 2014 تخمین زده می شود که 2 میلیون نفر به ویروس ایدز مبتلا شده باشند.


3- تاکنون 34 میلیون نفر به خاطر ابتلا به ویروس «اچ آی وی» جان خود را از دست داده اند که 1٫2 میلیون قربانی این ویروس در سال گذشته بوده است.


4- تعداد مرگ و میر نوجوانان از این ویروس طی 15 سال گذشته سه برابر شده است.


5- ویروس ایدز اولین عامل مرگ و میر نوجوانان در آفریقا و دومین عامل مرگ آنها در سطح جهانی است.


6- در آفریقای سیاه که بالاترین سطح شیوع ویروس ایدز را دارد، نسبت دختران به کل مبتلایان جدید 15 تا 19 ساله به این ویروس 7 به 10 است.


7 - در آغاز سال 2015 حدود 15 میلیون نفر خدمات درمان ضدویروسی علیه ایدز دریافت کردند، در حالی که این رقم در سال 2001 حدود یک میلیون نفر بود.


8- به رغم دسترسی گسترده به آزمایش ویروس «اچ آی وی»، تخمین زده می شود که تنها 51 درصد از مبتلایان از بیماری خود باخبر هستند.


9- تلاش های جهانی برای مبارزه با این ویروس باعث جلوگیری از ابتلای 30 میلیون نفر به ایدز و ممانعت از مرگ نزدیک به 8 میلیون نفر از سال 2008 تاکنون شده است.


10- کوبا اولین کشوری است که در سال جاری میلادی اعلام کرد انتقال ویروس ایدز از مادر به جنین کلاً در این کشور متوقف شده است.

مهمترین علل ابتلا به ایدز
رفتارهای پرخطر محافظت نشده، انتقال خون آلوده، به اشتراک گذاشتن سرنگ آلوده، انتقال از مادر به جنین و زایمان و شیردهی، مهمترین علل انتقال بیماری هستند.
امروزه پیشرفت های علمی چشمگیری در درمان ایدز حاصل شده و قوانینی برای محافظت از بیماران وضع شده است؛ همچنین بشر درک بهتری از این شرایط دارد؛ اما هنوز افراد اطلاعات درستی از نحوه محافظت خود و دیگران از این بیماری ندارند و ایدز به عنوان انگ و تبعیض برای افرادی که به این بیماری مبتلا هستند، باقی مانده است.

شما با مراجعه به آزمایشگاه به راحتی می توانید در خواست آزمایش ایدز نمائید

منبع: ایرنا

مجله اینترنتی آزمایشگاه آمثبت


   منبع خبر: گردآوری آمثبت

ارسال نظر

نام (اختیاری) :
*
ایمیل(اجباری):
نظر شما:
کد بالا :

نظرات کاربران