عملیات گسترده مبارزه با مخازن بیماری سالک

1395/04/30

عملیات گسترده مبارزه با مخازن بیماری سالک

 

 

مبارزه با مخازن بیماری سالک

 

 سرپرست گروه بیماری های واگیر دانشگاه علوم پزشکی شیراز، گفت: پنجمین مرحله عملیات جونده کشی با هدف مهار و پیشگیری از بیماری سالک، در شهرستان مرودشت انجام شد

.دکتر "حسین فرامرزی"، افزود: در این عملیات که در شعاع یک کیلومتری اطراف شهر مرودشت انجام شد، از سوی 40 کارمند مرکز بهداشت و 40 پاکبان شهرداری در قالب 9 تیم 9 نفره، لانه های جوندگان طعمه گذاری شد.

او با بیان اینکه برنامه ریزی و اجرای چهار مرحله عملیات جونده کشی از فروردین 95 در اطراف مرودشت آغاز شده، گفت: این اقدام بر اساس شیوه نامه مبارزه با بیماری سالک انجام شده است.

دکتر فرامرزی، با اشاره به نتایج مطلوب اقدامات انجام شده در کاهش مخازن سالک، بر لزوم همکاری سازمان ها و ادارات مختلف این شهرستان در سطح وسیع تر، برای ملموس بودن اقدامات برای مردم، تاکید کرد.

سرپرست گروه بیماری های واگیر دانشگاه، نیاز به اختصاص اعتبار ویژه در بیش از 15 سازمان و اداره مرتبط با مهار بیماری برای کاهش موارد سالک در شهرستان مرودشت را ضروری دانست.

پنجمین عملیات جونده کشی در مرودشت، با نظارت دکتر "حسین فرامرزی" سرپرست گروه بیماری های واگیر دانشگاه، مهندس "سیدحمیدرضا طباطبایی" معاون آموزشی گروه دانشکده بهداشت، مهندس "ابوذر کشاورزی" کارشناس برنامه سالک دانشگاه و همکاران واحد بیماری های واگیر شهرستان مرودشت، انجام شد

 

 

مبارزه با مخازن بیماری سالک.این بیماری از انگلی نشأت می‌گیرد که در پوست جوندگان بیابانی مثل موش‌ها و سگ‌های آلوده در حاشیه شهرها رشد و نمو می‌کنند و پشه خاکی برای خوردن خون، ضایعات این موجودات را نیش می‌زنند و از این طریق انگل وارد روده پشه می‌شود.

این بیماری در برخی مناطق همچون اصفهان و فارس به علت وجود جوندگان زیاد در آن منطقه شایع است به همین دلیل پزشکان منطقه به سرعت قادر به نمونه برداری و شناسایی سالک از زمان نیش زدن پشه هستند و به راحتی درمان می‌کنند و اجازه بر جا ماندن جوشگاه را نمی‌دهند.

با یک آزمایش ساده می‌توان به وجود بیماری سالک پی برد و روش آزمایش به این ترتیب است که بخشی از ترشحات را بر می‌دارند و زیر میکروسکوپ به راحتی قابل تشخیص است و درمان پیچیده‌ای ندارد.

سالک توسط گزش برخی گونه‌های پشه خاکی آلوده منتقل می‌شود. پشه خاکی بسیار کوچک است و اندازه آن حدود یک سوم پشه‌های معمولی است و به سختی دیده می‌شود. در ایران دو نوع سالک شهری (نوع خشک) و روستایی (نوع مرطوب) وجود دارد. در سالک نوع شهری (خشک) مخزن بیماری عمدتا بیماران مبتلا و به طور تصادفی سگ‌ها هستند. به این ترتیب پشه خاکی ماده پس از خونخواری از اطراف زخم سالک، آلوده شده و در خونخواری مجدد در فرد سالم باعث انتقال بیماری می‌شود.

بنابر اعلام مرکز مدیریت بیماری‌های وزارت بهداشت، با رعایت موارد ذیل می‌توان احتمال ابتلا به سالک را بسیار کاهش داد و یا اصلا به آن مبتلا نشد:

- در مناطقی که این بیماری وجود دارد حتی‌الامکان در هنگام غروب آفتاب و شب از خانه خارج نشوید، چرا که در این زمان پشه خاکی حداکثر فعالیت را دارد.

- روی پنجره‌ها توری مناسب نصب و پشت درها پرده مناسب آویزان کنید تا امکان ورود پشه خاکی به داخل خانه به حداقل برسد.

- هنگام غروب آفتاب و در طول شب از پشه بند آغشته به حشره کش استفاده کنید.

- برای از بین بردن پشه‌ها در داخل اطاق‌ها از اسپری حشره‌کش استفاده کنید.

- در صورت بروز سالک درمان خود را جدی بگیرید؛ چرا که در نوع شهری امکان انتقال بیماری به افراد سالم وجود دارد.

- خانه خود را با فاصله مناسب از اصطبل دام‌ها بسازید.

- در جمع آوری و دفع مناسب زباله، نخاله‌های ساختمانی و تسطیح مخروبه‌ها که مکان‌های مناسبی برای تکثیر پشه خاکی هستند، دقت کنید و با مسئولان مربوطه همکاری کنید.

- جهت معدوم کردن جوندگان در نوع روستایی با مسوولان ذیربط همکاری کنید.

- در کنترل بیماری در سگ‌ها و نگهداری بهداشتی سگ‌ها در نوع شهری با مسئولان همکاری کنید.

مجله اینترنتی آزمایشگاه آمثبت

منبع:دانشگاه علوم پزشکی شیراز 

   منبع خبر: گردآوری آمثبت

ارسال نظر

نام (اختیاری) :
*
ایمیل(اجباری):
نظر شما:
کد بالا :

نظرات کاربران