قبل از آزمايش قند خون چه چيزهايی را نخوريم؟

1395/05/02

قبل از آزمايش قند خون چه چيزهايی را نخوريم؟

 

 

آزمایش قند خون

 انجام آزمايشات خون ضروری است و هر فردی در طول زندگی خود حداقل مجبور می شود حداقل يک بار و يا بيشتر آن را انجام دهد. با توجه به نوع آزمايش خونی كه انجام می دهيد لازم است از خوردن و آشاميدن مواد غذايی خاصی خودداری كنيد تا جواب آزمايش دقيق و درستی داشته باشيد، در برخی موارد ممكن است لازم باشد از خوردن و آشاميدن هر نوع ماده غذايی قبل از انجام آزمايش خودداری كنيد و در برخی موارد ديگر نيز ممكن است مجاز باشيد كه برخی مواد غذايی را بخوريد. در اين‌جا برخی از مواد غذايی و نوشيدنی هايی كه قبل از انجام آزمايش خون بايد از آنها اجتناب كرد، ذكر می شود.

1- نوشابه‌های گازدار

قند خون به مقدار بسيار زيادی تحت تأثير مواد غذايی كربوهيدرات‌دار می باشد و يكی از بدترين مواد قندی حاوی كربوهيدرات، نوشابه‌های گازدار می باشند بنابراين از مصرف آنها قبل از انجام آزمايش خون خودداری كنيد.

2- آب ميوه‌های غير طبيعی

از آن‌جايی كه آب ميوه‌های غير طبيعی نيز حاوی مقادير زيادی كربوهيدرات، قند مصنوعی و طعم‌دهنده‌ها می باشند لذا به عقيده اكثر كارشناسان و متخصصان تغذيه تقريباً مانند نوشابه‌های گازدار از خوردن آنها قبل از انجام آزمايش خون بايد اجتناب كرد. كربوهيدرات بالا و هم‌چنين قند فراوان موجود در آب‌ميوه‌های مصنوعی باعث خنثی كردن اثر انسولين در بدن شده و در نتيجه جواب آزمايش به‌دست آمده ارزش چندانی نخواهد داشت. لذا از خوردن آب‌ميوه‌های مصنوعی قبل از انجام آزمايش خون خودداری كنيد.

3- قهوه

قهوه به خودی خود مشكلی ايجاد نمی كند، بلكه قند و خامه موجود در اكثر قهوه‌های آماده مشكل‌ساز می باشد؛ دقيقاً مانند آب‌ميوه‌های غير طبيعی، خامه و قند فراوان موجود در قهوه‌های آماده سبب خنثی شدن عملكرد انسولين و در نتيجه بی ارزش بودن جواب آزمايش می گردد. بنابراين اگر می خواهيد قبل از انجام آزمايش خون، قهوه ميل كنيد بهتر است 3 ساعت قبل از انجام آزمايش و البته قهوه سياه ميل كنيد تا جواب دقيق‌تری داشته باشيد.

4- شيره

انواع شيره‌ها (مانند شيره انگور) حاوی بيشترين مواد قندی می باشند. لذا سبب خنثی كردن عملكرد انسولين در بدن می شوند. بنابراين از خوردن آنها قبل از انجام آزمايش خون اجتناب نمائيد.

5- ساير مواد قندی

بهتر است از خوردن غلات و حبوبات غير سبوس‌دار قبل از انجام آزمايش قند خون خودداری كنيد. هم‌چنين از خوردن ساير مواد غذايی كه حاوی قند فراوان و انواع طعم‌دهنده‌ها و كربوهيدرات فراوانی می باشند خودداری كنيد.

مجله اینترنتی آزمایشگاه آمثبت

منبع:وب مد

   منبع خبر: گردآوری آمثبت

ارسال نظر

نام (اختیاری) :
*
ایمیل(اجباری):
نظر شما:
کد بالا :

نظرات کاربران