تحقیقات جدید آزمایشگاهی روی ویروس ایدز

1395/05/25

تحقیقات جدید آزمایشگاهی روی ویروس ایدز

 

 

کپسید ویروس ایدزپیش از این دقیقا مشخض نبود که ویروس اچ.آی.وی چگونه به واحدهای سازنده ژنتیکی مورد نیاز برای سنتز دی.ان.ای به منظور آلوده کردن سلول میزبان، دست می یابد.


اما اکنون محققان آزمایشگاه زیست شناسی مولکولی شورای تحقیقات پزشکی در کمبریج و کالج لندن اکتشافات جدیدی در زمینه این مکانیسم بدست آورده اند.


یک پوسته پروتیینی به نام 'کپسید' ویروس اچ آی وی را احاطه کرده است. محققان متوجه شدند که کپسید حاوی منافذ عنبیه مانند است که مانند چشم باز و بسته می شوند.


این منافذ می توانند بسیار سریع باز و بسته شوند، همین قابلیت آنها را قادر می سازد واحدهای سازنده ژنتیکی به نام نوکلوئیدها را که ویروس به آنها نیاز دارد تا با تغییر دی.ان.ای سلول میزبان را آلوده کند، جذب کنند و مولکول هایی را که نمی خواهند، در بیرون نگاه دارند.
همین قابلیت علت موفق بودن ویروس اچ.آی.وی در گریختن از سیستم ایمنی را توضیح می دهد.


این دستاورد تحقیقاتی که در مجله Nature منتشر شد، حاصل آزمایش ساختار اتمی کپسید و ایجاد ویروس های جهش یافته اچ.آی.وی است که به محققان اجازه داد رفتار این منافذ را رصد کنند.


دکتر لئو جیمز از آزمایشگاه زیست شناسی مولکولی شورای تحقیقات پزشکی می گوید: تصور می کردیم به محض ورود ویروس اچ.آی.وی به یک سلول، کپسید ویروس جدا می شود، اما متوجه شدیم که کپسید از ویروس در برابر سیستم ایمنی محافظت می کند.


وی افزود: با کشف منافذ یاد شده و عملکرد آنها، مشخص می شود که چگونه سوخت مورد نیاز برای تکثیر وارد کپسید می شود و امکان ساخت ژنوم ویروسی را فراهم می کند.


محققان برای جلوگیری از رونوشت برداری ویروس از خود و آلوده کردن سلول های بیشتر، یک مولکول بازدارنده به نام hexacarboxybenzene ابداع کردند که می تواند منافذ کپسید را مسدود کند. مولکول یاد شده به طور موفقیت آمیزی منافذ را مسدود می کند و مانع از رونوشت برداری و یا تکثیر ویروس می شود.


با این وجود، مولکول hexacarboxybenzene نمی تواند وارد سلول های انسانی شود و در نتیجه نمی تواند به سلول های از پیش آلوده شده به اچ.آی.وی کمک کند.

مجله اینترنتی آزمایشگاه آمثبت

منبع: ایرنا به نقل از مدیکال تو دی   منبع خبر: گردآوری آمثبت

ارسال نظر

نام (اختیاری) :
*
ایمیل(اجباری):
نظر شما:
کد بالا :

نظرات کاربران