نتایج آزمایشگاهی جدید ،سیستم ایمنی کودکان در مقابله با ایدز

1395/07/11

نتایج آزمایشگاهی جدید ،سیستم ایمنی کودکان در مقابله با ایدز

 

سیستم ایمنی کودکان در مقابله با ایدز

 

 

در این تحقیقات نمونه خون 170 کودک آفریقایی آلوده به ویروس HIV که هیچگونه دارویی برای مقابله با این ویروس مصرف نکرده اند و با وجود این، دچار بیماری ایدز هم نشدند، مورد آزمایش قرار گرفت و مشخص شد در هر میلی لیتر از خون این کودکان، صدها هزار ویروس HIV وجود دارد.


این حجم از آلودگی اصولا باید منجر به درگیری سیستم ایمنی با ویروس یا حداقل بیماری شدید کودکان شود، اما هیچیک از این علایم در بدن این کودکان رخ نداده است.


در صورتی که کودکان آلوده به ویروس HIV درمان نشوند، حدود 60 درصد از آن ها ظرف دو سال و نیم جان خود را از دست می دهند. این درحالی است که ویروس HIV در میمون ها کشنده نیست.


ویروس HIV پس از درگیر شدن با سیستم ایمنی بدن، گلبول های سفید خون را از بین می برد، سیستم ایمنی را از کار می اندازد و بدن را در برابر سایر آلودگی ها آسیب پذیر می کند. این فرآیند تحت عنوان سندرم ضعف ایمنی انسان یا ایدز شناخته می شود. در حالی که عدم واکنش سیستم ایمنی نسبت به این ویروس مانع بروز درگیری شده و در نتیجه سیستم ایمنی و گلبول های سفید بدون هرگونه آسیبی به محافظت از بدن در برابر سایر بیماری ها و آلودگی ها می پردازد.


یافته های این تحقیقان می تواند راهگشای درمان های جدید مبتنی بر عملکرد سیستم ایمنی برای مقابله با آلودگی HIV باشد.


HIV نوعی ویروس نقص ایمنی است که سبب عفونت سلول های سیستم ایمنی و اختلال در عملکرد آنان می شود. با پیشرفت عفونت، سیستم ایمنی ضعیف تر می شود و در نهایت به سندرم نقص ایمنی پیشرفته (AIDS) منجر می شود. 10 تا 15 سال طول می کشد تا فرد آلوده به ویروس HIV به ایدز مبتلا شود. هیچ درمانی برای این بیماری کشنده وجود ندارد و داروهای ضد ویروسی فقط قادرند روند سرعت بیماری را کند کنند.


گزارش کامل این تحقیقات در نشریه Science Translational Medicine منتشر شده است.منبع:ایرنا به نقل از بی بی سی

مجله اینترنتی آزمایشگاه آمثبت

   منبع خبر: گردآوری آمثبت

ارسال نظر

نام (اختیاری) :
*
ایمیل(اجباری):
نظر شما:
کد بالا :

نظرات کاربران