پوشش های بیمارستانی ضد قارچ و باکتری

1395/07/24

پوشش های بیمارستانی ضد قارچ و باکتری

چسب آنتی باکتریال


امروزه بشر به دلیل ارتقای آگاهی از بهداشت و سلامت فردی، نیازهای متفاوت و جدیدی را می طلبد و انتظار دارد تا محیط اطراف، وسایل، لباس ها و هر آنچه او با آن ها سروکار دارد، عاری از هرگونه آلودگی و بوی بد باشد.


ازاین بین منسوجات و پوشش ها محل مناسبی برای رشد باکتری ها و قارچ ها هستند و در صورت وجود رطوبت، حرارت و تغذیه کافی، باکتری در آن ها رشد کرده و موجبات بیماری، بوی بد و عفونت را فراهم می آورند. پوشش تخت های بیمارستانی، ماسک های پزشکی و چسب های زخم بهترین شرایط رشد باکتری و میکروارگانیسم ها را ایجاد می کنند. به کارگیری فناوری نانو در تولید این نوع پوشش ها، افزایش کارایی و دوام این پوشش ها را موجب شده است.


دکتر امیررضا عباسی محقق دانشگاه رازی کرمانشاه با تأکید بر لزوم اجرای این طرح در رابطه با اهداف دنبال شده گفت: هدف از انجام این طرح به کارگیری مواد ارزان قیمت حاوی ترکیبات مس به منظور تولید نانوکامپوزیت های زمینه ابریشمی ضدمیکروب بوده است.
به گفته وی، استفاده از نتایج این طرح تحقیقاتی در صنعت پلیمر و نساجی، صرفه اقتصادی را به دنبال دارد. همچنین مواد گران قیمت وارداتی جای خود را به مواد ارزان قیمت بومی خواهند داد.


تکنیک فراصوت یا سونوشیمی به عنوان یکی از تکنیک های مؤثر در سنتز مواد نانوساختار در سال های اخیر مورد توجه قرار گرفته است.
در این روش به کمک امواج فراصوت حباب هایی تولید شده و انرژی زیاد حاصل از ترکیدن این حباب ها صرف شکستن پیوندها می شود. در این طرح از این روش جهت پراکنده کردن همگن و یکنواخت نانوذرات در زمینه پلیمری از روش سونوشیمی استفاده شده است. وجود این نانوذرات علاوه بر اعطای خاصیت ضد میکروبی به پلیمر، موجب بهبود خواص فیزیکی و مکانیکی نانوکامپوزیت حاصل می شود.


عباسی در ادامه افزود:در این پژوهش نانوذرات اکسید مس بر روی الیاف ابریشم با استفاده از روش تابش امواج فراصوت (سونوشیمی) رشد داده شده است. تأثیر دما، زمان واکنش، تابش امواج فراصوت و حلال بر روی رشد نانوذرات درون الیاف مورد مطالعه قرار گرفته است.

همچنین مورفولوژی نانوذرات رشد داده نیز به کمک میکروسکوپ الکترونی بررسی شده است.بر اساس تصاویر میکروسکوپ الکترونی، اکسید مس به صورت کریستالی بر روی الیاف ابریشم رشد کرده است.
این تحقیقات حاصل تلاش های دکتر امیررضا عباسی- عضو هیأت علمی دانشگاه رازی کرمانشاه- و گروه تحقیقاتی ایشان در دانشکده شیمی این دانشگاه- است.
نتایج این کار در مجله Journal of the Iranian Chemical Society (جلد 13، شماره ی 7، سال 2016، صفحات 1273 تا 1281) به چاپ رسیده است.

مجله اینترنتی آزمایشگاه آمثبت
منبع : ستاد ویژه توسعه فناوری نانو ریاست جمهوری
 

   منبع خبر: گردآوری آمثبت

جستجوهای مرتبط

کلید واژه ها

پوشش ضد باکتری

ارسال نظر

نام (اختیاری) :
*
ایمیل(اجباری):
نظر شما:
کد بالا :

نظرات کاربران