محافظت از چشم و صورت در آزمایشگاه

1395/08/01

محافظت از چشم و صورت در آزمایشگاه

 

عینک آزمایشگاهی

 

 

بايد در مواقع كار با مواد سمي، مواد سوزاننده، مواد خطرناك شيميايي و بيولوژي و يا هنگامي كه امكان ترشح و يا پاشيدن خون يا مايعات بدن وجود داشته و نيز هنگام تخليه اتوكلاو و ... از عينكهاي حفاظتي (حفاظ دار) و يا ماسك هاي چشم و صورت استفاده نمود.

استفاده از عينك هاي حفاظ دار مخصوصاً هنگام كار با مواد شيميايي خطرناك نسبت به عينك هاي محافظتي كه بالاتر از عينك هاي معمولي قرار مي گيرد، ترجيح داده مي شود.

استفاده از ماسكها و حفاظهايي كه از جنس پلاستيك شفاف بوده (مانند ماسك هاي جوشكاران) و تمام صورت و گردن را مي پوشاند و جهت استفاده طولاني مدت مانند اتوپسي مناسب بوده و به راحتي آلودگي زدايي
مي شود، توصيه مي گردد.

لنزهاي چشم مخصوصاً لنزهاي نوع نرم (soft) مي توانند حلالها و بخار حاصل از مواد را به خود جذب نمايند. بنابراين استفاده از آنها در اين موارد خطرناك مي باشد، لنزهاي تماسي باعث تجمع مواد فوق در محل قرينه شده و در عين حال مانع خروج اشك مي گردند، در حاليكه اشك قادر است مواد فوق را بوسيله شست و شو از چشم خارج نمايد.

بايد به كاركنان سفارش نمود كه در اين گونه بخشها، لنزهاي تماسي را بكار نبرند مگر اينكه از عينك هاي حفاظ دار و يا ماسك هاي صورت استفاده كنند

شست و شوي چشم

بايد مخصوصاً در بخش هايي كه اسيد، مواد سوزاننده، مواد خورنده و يا ديگر مواد شيميايي مورد استفاده قرار مي گيرند جايگاه و محل ثابتي را جهت شست و شوي چشم در نظر گرفت. علاوه بر واحدهاي ثابتي كه اقدامات درماني فوري فراهم مي كنند، ممكن است از سيستم شست و شوي چشم كه قابل حمل نيز ميباشد، استفاده نمود.

عملكرد اين وسايل را بايد هر هفته بررسي نمود تا از كاركرد صحيح آنها و پاشيدن آب مطمئن بشويم همچنين بايد بطور مرتب محتويات اين وسايل را از نظر خلوص شيميايي و بيولوژيكي بررسي نمود.


مجله اینترنتی آزمایشگاه آمثبت

 

 

   منبع خبر: 1

ارسال نظر

نام (اختیاری) :
*
ایمیل(اجباری):
نظر شما:
کد بالا :

نظرات کاربران