محققان آمایشگاهی ژن مرتبط با خواب دیدن را شناسایی کردند

1395/08/23

محققان آمایشگاهی ژن مرتبط با خواب دیدن را شناسایی کردند

 

 

 ژن خواب دیدن

 

  

محققان موسسه مغز اُدونل تکزاس دو ژن را در موش‌ها شناسایی کرده‌اند که یکی از آنها میزان عمیق بودن خواب را کنترل می‌کند و دیگری بر خواب دیدن یا ندیدن ما نقش دارد. این کشف می‌تواند منجر به ایجاد درمان‌های جدید در مورد اختلالات خواب شود.

این ژن‌ها مخصوصا بر خواب غیر REM (حرکت سریع چشم) که شامل خواب عمیق و میزان خواب REM است کنترل دارند.

این یافته‌ها نه تنها به محققان در فهم بهتر ارتباط بین ژنتیک و الگوی خواب کمک می‌کند، بلکه می‌تواند منجر به شیوه جدید تحقیق در شناسایی بهتر اهداف احتمالی درمان اختلالات خواب نیز شود.

دکتر جوزف تاکاهاشی، سرپرست تیم تحقیق، در این باره می‌گوید: «ما معتقدیم این دو ژن از اولین ژن‌های تنظیم کننده خواب هستند.»

در این مطالعه، محققان رفتار خواب دو موش تغییریافته از لحاظ ژنتیکی را مورد مطالعه قرار دادند: موش خواب آلود که در ژن Sik3 آن جهش اتفاق افتاده بود و موجب شده بود که 50 درصد بیش از یک موش عادی خواب غیرREM داشته باشد؛ و موشی که خواب نمی‌دید و آن هم ناشی از ایجاد جهش در ژن Nalcn او بود که موجب می‌شد کمتر از یک موش عادی خواب REM داشته باشد.

زمانی‌که این دو جهش در سایر موش‌ها انجام شد، محققان مشاهده کردند الگوی خواب مشابه اتفاق افتاد و به این نتیجه رسیدند که این دو ژن بر خواب تاثیر دارند

مجله اینترنتی آزمایشگاه آمثبت
منبع : خبرگزاری مهر به نقل از موسسه مغز تکزاس

   منبع خبر: گردآوری آمثبت

جستجوهای مرتبط

کلید واژه ها

ژن خواب دیدن

ارسال نظر

نام (اختیاری) :
*
ایمیل(اجباری):
نظر شما:
کد بالا :

نظرات کاربران