رشته علوم آزمایشگاهی

1395/08/23

رشته علوم آزمایشگاهی

 

 

 علوم آزمایشگاهی

 

 

رشته ی علوم آزمایشگاهی یکی از شاخه های علوم پزشکی است که در زمره ی رشته های پیراپزشکی قرار میگیرد. این رشته با آنالیز آزمایشگاهی خون، مایعات و انساج بدن انسان تشخیص بیماری را سبب میشود.

علوم آزمایشگاهی در مقاطع کارشناسی ناپیوسته و پیوسته ارائه میشود و در حال حاضر رشته ای تحت عنوان علوم آزمایشگاهی صرف در مقاطع بالاتر از کارشناسی وجود ندارد. فارغ التحصیلان دوره کارشناسی علوم آزمایشگاهی می توانند در هریک از شاخه های مرتبط با رشته مانند بیوشیمی بالینی ، خون شناسی ، ایمنی شناسی ، باکتری شناسی ، میکروب شناسی، انگل شناسی، ویروس شناسی، قارچ شناسی، سم شناسی، بیو تکنولوژی و… در مقطع کارشناسی ارشد و سپس دکترای تخصصی(PHD) ادامه تحصیل دهند.(سابق بر این در دو مقطع کاردانی و دکترای حرفه ای نیز پذیرش دانشجو انجام میشد.)

دوره ی کارشناسی این رشته شامل 130  واحد است که 16 واحد آن کارآموزی درعرصه میباشد.

دروس علوم آزمایشگاهی مشابهت زیادی با دروس علوم پایه پزشکی دارد مانند:

آناتومی،آسیب شناسی,بافت شناسی,زیست شناسی سلولی و مولکولی،

بیوشیمی عمومی و بالینی,

میکروب شناسی پزشکی،

قارچ شناسی پزشکی،

ویروس شناسی پزشکی،

باکتری شناسی پزشکی,

انگل شناسی پزشکی
ایمونولوژی،

هماتولوژی،

ایمونوهماتولوژی(بانک خون),

ترمینولوژی(زبان تخصصی)و… که به صورت تئوری و عملی ارائه میشوند.

این رشته در دانشگاه های جهان تحت عنوان Medical Laboratory science  و Clinical Laboratory Science وجود دارد.

کارشناسان علوم آزمایشگاهی علاوه بر انجام آزمایش میبایست از صحت و اعتبار نتایج به دست آمده اطمینان حاصل کنند و با روش های کنترل کیفی آشنا باشند.

دانش آموختگان دوره کارشناسی رشته علوم آزمایشگاهی میتوانند در آزمایشگاه های بالینی بیمارستان ها ،آزمایشگاه های تشخیص طبی ،مراکز تحقیقاتی ،سازمان انتقال خون و… مشغول به کار شوند.

فارغ التحصیلان این رشته مانند برخی از رشته های علوم پزشکی موظف به گذراندن طرح نیروی انسانی به مدت نصف دوران تحصیلی هستند.      مقطع PHD : فارق التحصیلان کارشناسی ارشد با شرکت در آزمون کارشناسی ارشد به PHD می توانند در گرایش‌های مذکور شرکت نمایند.

بزرگداشت علوم آزمایشگاهیان تشخیص طبی کشور : از ۳۰ فروردین ۱۳۸۲ که اولین بزرگداشت حکیم فرزانه و دانشمند برجسته ایرانی، سید اسماعیل جرجانی، بنیانگذار علم آزمایشگاه برگزار گردید، این روز به عنوان روز بزرگداشت علوم آزمایشگاهیان تشخیص طبی تعیین شد و هر سال انجمن‌ها و تشکل‌های علوم آزمایشگاهی این روز را گرامی می دارند.    

طرح نیروی انسانی : طبق مصوبات وزارت بهداشت - درمان و آموزش پزشکی، فارق التحصیلان علوم آزمایشگاهی ( کلیه مقاطع ) نیز مانند برخی از رشته‌های علوم پزشکی موظفند نصف طول مدت تحصیل، طرح نیروی انسانی را طی نمایند، قابل ذکر است که گذراندن طرح در یکی از مقاطع، فرد را از گذراندن طرح در مقاطع بالاتر این رشته معاف می گرداند. این طرح در یکی از مراکز تحت پوشش دانشگاه های علوم پزشکی مانند آزمایشگاههای مرکزی، بیمارستانها و در برخی موارد دانشگاه ها که اعلام نیاز کرده است انجام می پذیرد    سرفصل دروس علوم آزمایشگاهی و تعداد واحدها: 

تعداد کل واحدها : 130 واحد
دروس عمومی : 20 واحد                  
دروس پایه : 31 واحد                     
دروس اختصاصی : 61 واحد
کارآموزی در عرصه : 16 واحد

   منبع خبر: گردآوری آمثبت

جستجوهای مرتبط

کلید واژه ها

علوم آزمایشگاهی

ارسال نظر

نام (اختیاری) :
*
ایمیل(اجباری):
نظر شما:
کد بالا :

نظرات کاربران