تحقیقات جدید آزمایشگاهی روی آمیلوئیدهای آلزایمر

1395/09/25

تحقیقات جدید آزمایشگاهی روی آمیلوئیدهای آلزایمر

 

 

تحقیقات روی آمیلوئید عامل آلزایمرپرفسور بارت دی استروپر گفت: امیدواریم در آینده و تا سال ۲۰۲۵ آلزایمر حتی با وجود غیر قابل درمان بودن همچون بیماری HIV/ایدز کنترل پذیر شده و به وضعیت ثبات برسد. همچنین این احتمال وجود دارد مغز تغییر وضعیت داده و توانایی از دست رفته ذهنی خود را پس از متوقف شدن پیشرفت بیماری حفظ کند.


وی همچنین افزود: نمی‌توانیم در سال ۲۰۲۵ درمان زوال عقل را جشن بگیریم اما امیدواریم تا آن زمان گروه‌هایی از بیماران به همان شیوه‌ای که امروز مبتلایان به HIV/ایدز تحت درمان قرار دارند درمان شوند. در صورتیکه بتوان این بیماری را در مراحل اولیه به حالت ثبات نزدیک کرد این احتمال وجود دارد مغز بخشی از کارکرد از دست رفته خود را مجدد بدست آورد.

این محقق قصد دارد مطالعات خود را از آمیلوئیدها فراتر برده چرا که تا کنون بیشتر توجهات روی آنها بوده است. پلاک‌های بتا آمیلوئید عامل کلیدی این بیماری شناخته شده اند اما نقش دقیق آنها همچنان نامشخص است.

به اعتقاد این محقق فرضیه آمیلوئیدها ناصحیح نیست اما قدیمی شده است چرا که از ۲۵ سال قبل اطلاعات بسیاری در مورد این بیماری بدست آمده که با این فرضیه سازگاری ندارد.

 این محقق گفت: زوال عقل همچون سرطان بیماری پیچیده‌ای است که فاکتورهای متعددی در بروز آن نقش دارند اما امیدواریم مقابله با این بیماری سریع‌تر از کنترل سرطان انجام شود.

امیلوئید بتا توسط سلول های عصبی و سایر سلول های بدن ترشح می شود، اما به دلایل ناشناخته ای، این ماده فقط در مغز رسوب می کند. در افراد طبیعی، امیلوئید بتای اضافی داخل خون شده و دفع می شود و به این ترتیب بازگشت مجدد آن ها به مغز محدود می شود. این محدودیت در بازگشت آن به دلیل سد خونی مغزی است، لایه ای سلولی که اطراف عروق خونی مغز را فرا گرفته است و ورود مواد مختلف به مغز را تنظیم می کند.

افزایش تولید امیلوئید بتا با بالا رفتن سن، محدودیت دفع آن از مغز و افزایش ورود آن از خون به مغز، همگی باعث تجمع آن در مغز به شکل پلاک می شوند. هم چنین تصور می شود که ساخت امیلوئید بتا، اجازه می دهد تا کلافه های عصبی رشته ای نیز در داخل سلول ایجاد شوند.مجله اینترنتی آزمایشگاه آمثبت
منبع : ایسنا

   منبع خبر: گردآوری آمثبت

ارسال نظر

نام (اختیاری) :
*
ایمیل(اجباری):
نظر شما:
کد بالا :

نظرات کاربران