میکروسکوپ - اقدامات احتیاطی

1392/02/06

میکروسکوپ ,اقدامات احتياطي

 


1- از پاکسازي ابزارهاي نوري به وسيله اتانول دوري کنيد زيرا بر قسمت هاي نوري الکل تأثير مي گذارد. هم چنين پايه ميکروسکوپ را با دي اتيل بنزن و استون هيچگاه تميز نکنيد.
2- هيچگاه از کاغذ معمولي براي تميزسازي عدسي استفاده نکنيد زيرا سطح عدسي را مي تواند بخراشد .
3- براي جلوگيري از ايجاد اثر انگشت، هيچگاه عدسيها را با انگشتان بدون دستکش لمس نکنيد.
4- عدسي هاي شيئي و چشمي را هيچگاه با پارچه و کاغذ تميز نکنيد زيرا اين ابزارهاي نوري آسيب مي بينند، اين سطح ها را يک بروس مو و يا با هواکش لاستيکي تميز کنيد.

5- از ترک ميکروسکوپ بدون حفاظت قسمت سری 2 چشمي جلوگيري کنيد. يک توقف کننده بر روي آن قسمت قرار دهيد تا از ورود آلودگي و ذرات به داخل قسمت 2 چشمي جلوگيري به عمل آيد.

6- ميکروسکوپ هايي که در يک جعبه نگهداري (انبار) مي شوند را هيچگاه در محيط مرطوب نگذاريد.7- از برخورد عدسي شيئي با اسلايدها جلوگيري کنيد زيرا اين عمل سبب آسيب به لام نازک و يا عدسي جلويي مي شود. فاصله کانوني عدسي را به آرامي و با دقت تنظيم نماييد.

8- صفحه مکانيکي عدسي را هميشه تميز نگه داريد.

9- اجزاي نوري را از هم جدا نکنيد زيرا سبب مي شود هم ترازي عدسي به هم بخورد. سطح قسمت هاي نوري بايد ابتدا به وسيله يک بروس مو و سپس با يک قطعه چرم (يا با کاغذ عدسي) پاک شوند.

10- براي بلند کردن ميکروسکوپ از هر 2 دسته آن استفاده نماييد زيرا يک دسته از بازوي ميکروسکوپ و ديگري از بدنه ميکروسکوپ حفاظت مي کند.

11- از لمس لامپ ميکروسکوپ با انگشتان دست جلوگيري کنيد زيرا اثر انگشت بر روي لامپ از شدت نور لامپ مي کاهد.

12- به منظور طولاني کردن مدت عمر لامپ، مناسب بودن ولتاژ تغذيه را بررسي کنيد. اگر زماني اين کار ممکن نبود از شدت نور کمتري براي انجام و بررسي مشاهدات استفاده کنيد.

13- اگر ولتاژ تغذيه ميکروسکوپ مناسب نيست، آنرا به يک متعادل کننده ولتاژ وصل نمائيد.


 

   منبع خبر: وبلاگهای آزمایشگاه

ارسال نظر

نام (اختیاری) :
*
ایمیل(اجباری):
نظر شما:
کد بالا :

نظرات کاربران